Колонка редактораdonum auctorisПраво і економіка в українських реаліях

Право і економіка в українських реаліях

26.10.2018 / 10:02
315
+A
-a

Право і економіка в українських реаліях

Економічні відносини у державі є визначальними для багатьох сфер суспільного існування, і ця відома аксіома не має будь-якого виключення. Проте економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи – вирішальну роль.

У цьому випадку не має сенсу повторювати вкотре про важливість економічного потенціалу для соціального розвитку, про необхідність економічного забезпечення будь-яких нормативно-правових актів, які стосуються соціальної, гуманітарної, воєнної та інших сфер суспільного буття, які не є виробничими сферами, і які не формують необхідний для соціальних потреб бюджет.

Важливим є визначення можливостей права стосовно ефективного впливу на розвиток економіки. Такі можливості засновуються на ідеї права, проте панування справедливості, рівності і свободи в економічних відносинах є не менш проблемним, ніж втілення ідеї права в інших сферах соціальної комунікації.

Навпаки – економіка більш вимоглива і більш вразлива щодо впливу права на її формування та розвиток. Економіка має свої власні закономірності, ігнорування яких є неможливим у будь-якій трансформації та у будь-якій формі, оскільки це призводить до руйнування усіх суспільних відносин. Власне, приклад розвитку України у нову добу незалежності є показовим.    

Правотворення і правозастосування, яке пропонують і реалізують нинішні соціальні інститути українського суспільства та, насамперед, держава, стосовно регулювання економічних відносин, є далекими від призначення права і нагадують рух у протилежному від соціальних потреб напрямку.

У розумінні цієї проблеми важливо не захоплюватися змістом прийнятих норм, а визначити показники відповідності прийнятих норм вимогам права, насамперед, ідеї права. Відразу стає зрозумілою відірваність задекларованих положень багатьох нормативно-правових актів, законів, рішень уряду, від реальних суспільних зв'язків, від потреб і можливостей суспільства. Право – це не лише і не настільки виписане у законі або ж у постанові уряду правило, а, насамперед, те ж правило, проте засноване на потребі, на можливостях суспільства, яке безумовно реалізується на практиці.

Рівень і якість економічних відносин віддзеркалює рівень і якість права, яке проявляється не лише у нормах, але й у правовій практиці, у поведінці, у правозастосуванні, що у соціальному зрізі є більш важливим. Саме у цьому – найбільша проблема українського суспільства, що яскраво демонструє сучасний рівень корупції та реальний стан протидії цьому соціальному злу.                                                                              

Ми втрачаємо ще не надбане – правову культуру і культуру економічну, виробничу, фінансову, а це – шлях у безодню, шлях до світового дна, без перспективи бути у числі успішних і самодостатніх, чого ми прагнемо усі. Право в економічній сфері – запорука міцності, надійності, стабільності і перспективи розвитку, подолання соціальних негараздів, визначення та досягнення соціальних перспектив. Чи є такими взаємодія права і економіки в Україні на сьогодні? На жаль, ні, існує складна проблема, яка є нагальною та потребує вирішення.

                                                                                                                                                             Павло Богуцький


Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Листопад 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
25
26 27 28 29 30 1 2
ЗАХОДИ
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика