Колонка редактораdonum auctorisПравовий цинізм: шлях до самознищення

Правовий цинізм: шлях до самознищення

05.09.2018 / 10:13
3275
+A
-a

Правовий цинізм: шлях до самознищення

Цинізм шкодить людському існуванню, забуваючи про етику і мораль, про релігійні цінності, про людяність у стосунках і відносинах. Цинізм у праві шкодить суспільству і кожному з нас. Це так видається, що циніки серед влади, законотворців чи правоохоронців живуть своїм життям і керуються своїми правилами. Проте такі правила, такі норми, які дозволяють зневажати саму суть права як на папері, так і у дії спричиняють не меншу шкоду, ніж воєнна агресія, або ж диверсії економічного чи будь-якого іншого характеру.           

Кініки, як представники древньогрецької філософії, сповідували ідею несприйняття соціальних цінностей і правил, а найвідоміший з них філософ Діоген перемістив центр свого фізичного існування у бочку. Саме ця філософська течія у латинській транскрипції першої букви (циніки) дала світу відповідне уявлення про важливі соціальні інститути, про культурні цінності і правила, які власне, сформували та формують певну поведінку.    

Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляється у невиконанні рішення суду. Правовий цинізм виявляється у прийнятті неправових рішень і упровадження таких рішень у соціальні комунікації. Правовий цинізм полягає у маніпуляціях з Конституцією і правом для збереження своєї солом’яної могутності за певних обставин і у певний період часу. Але все це – виключно за певних обставин і виключно на певний період часу. Політика цинізму у праві є неминучим поштовхом до самознищення. Це як паління на вибухівці, що очікує хоч маленької іскри.

Влада робить все, щоб не виконувати рішення Конституційного Суду про повернення пільг особам, які ще мають здатність жити після подвигу у Чорнобильській катастрофі, щоб не виконувати рішення Конституційного Суду про зняття обмежень у виплаті пенсій військовослужбовцям. Хоча чому узагальнено – влада? Це ж конкретні циніки від права, які не бажають виконувати правових приписів, які працюють проти певних категорій громадян, проти справедливості і, зрештою, проти самих себе.                                                  

Правовий цинізм закладено у те, наше відоме українське прислів’я про закон, який має у нашому розумінні здатність повертатися до більш сильного. Але прислів’я – на випадок, а право і його норми – на все життя. Подолати правовий цинізм – по-справжньому очистити владу, по-справжньому відчути ті цінності, за якими українці все більше спрямовуються за кордон, за межі своєї держави, відміченої нині таким набридлим соціальним злом, яким постає правовий цинізм.                        

Не сподівався, звірившись з довідковою літературою, звернутися до цієї цитати, але змушений, бо доречно і доказово: «Ми знаємо, що у важкі часи цинізм – це ще один спосіб здатися, і в армії ми розглядаємо цинізм чи капітуляцію як одну з форм боягузтва». Це – Джеймс Меттіс, міністр оборони США. У нашому випадку правовий цинізм – капітуляція перед майбутнім і боягузтво наперед, як найстрашніша форма боягузтва, що немає соціального виправдання.

Павло Богуцький

Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Листопад 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
25
26 27 28 29 30 1 2
ЗАХОДИ
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика