Колонка редактораdonum auctorisТероризм: виклики цивілізації та праву

Тероризм: виклики цивілізації та праву

11.07.2016 / 09:49
5003
+A
-a

Тероризм: виклики цивілізації та праву

Сучасність  не дає приводів для оптимістичних висновків щодо запобігання тероризму. Від «поетики» та «романтизму», які супроводжували окремі терористичні акти у минулому, суспільство прийшло до стану, який можна порівняти зі щоденним очікуванням найтрагічніших катаклізмів. Психологічне сприйняття актів терору та їхніх наслідків є різними залежно від усвідомлення реальної небезпеки знищення цивілізаційних здобутків. Власне, тероризм став на перешкоді цивілізаційному розвитку. Чимало думок, які мають ґрунтовність, пов’язують тероризм з актами варварства у цивілізованих суспільствах.

Проведена у не найбільш небезпечний спосіб «репетиція» терористичних актів в Україні у недавню пору (квітень 2012 року, м. Дніпропетровськ) дала приклад можливих наслідків терору, засвідчила відсутність системи протидії таким діям та завершилась менш ніж за два роки активним наступом терористичних угруповань на сході держави за активної підтримки та втручання Російської Федерації. Антитерористична операція, яку проводить українська влада, виявилась затяжною кампанією з численними жертвами. Перспективи завершення цієї операції невизначені. Правове оформлення стану збройного конфлікту, який має місце, викликає дискусії, критику, але не дає жодних приводів для оптимістичного прогнозу. Все більше скептиків заявляють про можливість зміщення акцентів в антитерористичній операції на користь міжнародного збройного конфлікту. Тим більше, що підстави для цього існують і вказують на особливий характер дій Російської Федерації як модератора гібридної війни проти України.

Прослідковується така закономірність: терористичні акти мають місце у центрах вирішення найбільш вразливих політичних проблем. Міжнародній спільноті апологети і організатори асиметричних дій у гібридній війні дають зрозуміти, що терор в Єрусалимі, у Стамбулі, у Парижі, у Брюсселі, в інших місцях – це терор, а ось в Україні – не терор, а іншого характеру збройне протистояння. Зрештою, можна було б не звертати увагу на позиції, які демонструються, якби їхня демонстрація не мала трагічних наслідків, не вела до подальшого руйнування державності, єдності суспільства в Україні.

Тероризм має складну природу, на чому акцентувалася увага неодноразово. Проте, як стійка антиправова соціальна практика, тероризм є потужною зброєю для вирішення багаточисленних, різних за своїм значенням та походженням політичних питань. Саме політична складова є найбільш важливою у характеристиці тероризму. Виникнення тероризму подібне виникненню парадигми воєнної агресії. Інша річ, що тероризм у його сучасному вигляді – елемент політичної боротьби та воєнної політики одночасно. У такому поєднанні небезпека тероризму суттєво посилюється. Водночас, виявити ознаки тероризму у політиці досить непросто, за винятком, коли прояви тероризму виходять безпосередньо від терористичних організацій та угруповань. Спосіб існування тероризму – терор, який проявляється в окремих або ж у системних терористичних актах. Вважається, що терористичний акт є одиницею виміру терору та матеріальним носієм тероризму. Терористичний акт з позицій права є первинним кримінальним правопорушенням у певному переліку злочинної діяльності, якою є тероризм.

Залякування, жах, страх через насильство – таким є шлях тероризму до досягнення певної публічної мети, такою є ідеологія тероризму.

Ознакою цивілізації є право. Тероризм знищує право, причому це відбувається, ймовірніше, від будь-яких військових операцій, на які має поширення право війни. Зі знищенням права руйнується цивілізація, соціальне середовище наповнюється комунікаціями, які є подібними правилам проведення спеціальних операцій, де замисел присутній лише в окремих індивідів, які й проводять такі спеціальні операції. Тероризм знищує конституційний порядок, конституціоналізм як здобуток цивілізації втрачає свою цінність, а відтак, втрачають цінність права та свободи людини, життя, навіть далеких від цілей тероризму людей, також втрачає свій сенс, позаяк не є перешкодою для досягнення визначених терористами цілей.

Протидія тероризму потребує загальносоціальної уваги до цієї проблеми, міжнародного об’єднання зусиль, удосконалення воєнних і правових механізмів, уникнення вибірковості як в оцінці, так і в засудженні. Виклики тероризму є достатньо вагомими для необхідності ефективного запобігання і протидії такій антиправовій соціальній діяльності, яка має глобальну небезпеку для людства.

Павло Богуцький

Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика