Юридичний супровід бізнесу
Колонка редактораdonum auctorisПраво і правда

Право і правда

14.03.2017 / 10:28
1728
+A
-a

Право і правда

Менше всього присутнє бажання обмежитись феноменологічними дослідженнями права і правди, тим більше, що правду віднести до соціальних явищ можливо лише за певних умов. Такі умови сприйняття правди існують саме в Україні, підтвердження чого знаходимо у творчості Т. Г. Шевченка, який неодноразово і в різних контекстах звертався до поняття правди у своїх творах. Правда як вимір істинності, достовірності та правда як судовий акт громади, суспільства, державних інституцій, серед яких виокремлюється судова інституція. Правда як вираження справедливості і свободи – це також українське, це також у Шевченка. Зрештою, правда в українській традиції прирівнюється до права, слугує далеко не гіршим, а в чомусь і привабливішим замінником права. Чому так склалося історично? Відповідь доволі проста: немає правди, то й немає права, а правди не було упродовж сотень літ, упродовж такого ж періоду ми не знали права. Правда для українців – у землі, у снопах жита і пшениці, у труді, що дає від землі,политої дощем, і від сонця отой хліб, який несе спасіння життю та дозволяє думати про майбутнє для своїх дітей, правда – у волі, яка інколи п’янить, але ж дозволяє відчувати на повну життя. Правда як право – захистити свою землю, мати свій хліб, будувати свій дім для дітей та онуків. Правда не дає можливості розгорнутися несправедливості, не дає можливості скривдити себе і тих, хто поруч. Так, це як у Михайла Стельмаха – на правду завжди очікує протистояння з кривдою, але правда перемагає. Чи завжди перемога за правом і правдою? Ні, не завжди. До цього також потрібно готуватися. Але поразки правди, як і права, тимчасові, такі поразки через загартування ведуть до нових і більш значущих перемог, головною з яких виявляється перемога над неволею.

Право, окрім правди, нічим замінити. Правда існує як право на істину та справедливість і реалізується саме так – в істинності та справедливості.

Останнім часом відчувається поступ постправди – такого собі ерзацу істинного, достовірного, дійсного, який набуває ознак політики і пропонується усьому світові. Поруч з постправдою виявляється постправо як соціальне явище, породжене соціальним популізмом і бажанням бачити ті нормативи, які є ближчими для сприйняття і розуміння та, як наркотик, дають можливість миттєвого відчуття свободи, після чого настає реальність у вигляді втрачених ілюзій, розуміння  обману. Постправо, як і постправда, має зовнішні ознаки свого соціального прототипу – права, яке докладає чимало зусиль з тим, щоб ерзац права не набув стійких ознак соціального регулятора і не був легітимізованим у суспільстві. Можливо, у цьому і проявляється головна битва нинішньої епохи – битва за право і за правду заради того, щоб постправо і постправда за жодних обставин не були сприйняті людством власне як право і правда.

Головний редактор Павло Богуцький 

Процесуальні війни: піррові перемоги на тлі розпаду donum auctoris Процесуальні війни: піррові перемоги на тлі розпаду
Бажання отримати перевагу у бізнесових  конфліктах або ж навіть у політичному протистоянні ча...
Трагедія однієї сім'ї Справа Трагедія однієї сім'ї
Кожна судова справа – це історія, історія окремих людей або й цілих сімей, історія про кохання та зраду, історія ...
Грудень 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
ЗАХОДИ
16.12.2017 09:00:00 - Технології та право
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика