Міжнародне правоПраво ЄС

Безпека та оборона: значний прогрес у посиленні європейської стійкості до гібридних загроз

31.07.2017 / 14:16
2353
+A
-a

Безпека та оборона: значний прогрес у посиленні європейської стійкості до гібридних загроз

Європейська комісія 19 липня 2017 року звітувала  про вжиті заходи та наступні кроки щодо реалізації Спільної стратегії 2016 року щодо протидії гібридним загрозам.

Комунікація сприяє створенню Європейського Союзу, який захищає її, про що заявив президент Юнкер в промові до держав Союзу у 2016 року. Захист комунікації будується на ініціативах у сфері оборони, таких як Європейський оборонний фонд та на безпрецедентному рівені співпраці між ЄС та НАТО, що склався за 2016 рік.

Значний прогрес був досягнутий у кожному з 22 заходів, спрямованих на боротьбу з гібридними загрозами, визначеними у2016 року. ЄС покращив свою обізнаність та обмін інформацією між державами-членами щодо цих зростаючих загроз у безпеці, які часто поєднують традиційні та нетрадиційні методи, починаючи від тероризму та кібер-атак, до кампаній з дезінформації та маніпулювання засобами масової інформації. ЄС також зробив шлях у захисті критично важливої інфраструктури в таких сферах, як транспорт, енергетика, кібербезпека та фінансова система, а також боротьба з насильницьким екстремізмом та радикалізацією. Але ще потрібно зробити ряд заходів, оскільки природа гібридних загроз продовжує розвиватися.

Високий представник Союзу з питань закордонних справ та політики безпеки Федеріка Могеріні заявила: «Гібридні загрози є основною проблемою безпеки для Європейського Союзу, її держав-членів та наших партнерів. Ми працюємо над покращенням поінформованості про загрози через ЄС Hybrid Fusion Cell для моніторингу та боротьби з незаконним онлайн-контентом та пропагандою з нашими стратегічними групами зв'язку, для посилення потенціалу третіх держав та активізації нашої співпраці з НАТО. Це є основою нашої Глобальної стратегії, прийнятої минулого року. Захист нашого суспільства є пріоритетом для ЄС».

Віце-президент з питань робочих місць, економічного зростання та конкуренції Юркі Катайнен додав: «Після нашої пропозиції щодо створення Європейського фонду оборони та рефлексивного документа про майбутнє європейської оборони ми робимо подальші кроки до створення Союзу безпеки та оборони. Посилення співпраці у вирішенні гібридних загроз зробить нас більш стійкими. ЄС збільшує цінність, допомагаючи державам-членам та партнерам, спираючись на широкий спектр існуючих інструментів та програм. Наш підхід об'єднує основних учасників, повністю поважаючи їх різні ролі та обов'язки».

Ельжбета Бієнковська, Комісар з питань внутрішнього ринку, промисловості, підприємництва, додала: «Співпраця у сфері безпеки та оборони не є варіантом - це необхідність. Європа стикається з більшою кількістю гібридних, нетрадиційних викликів безпеці, ніж будь-коли. Ось чому, як показує звіт, ми реагуємо на безпрецедентний рівень співпраці між ЄС, державами-членами та НАТО, щоб поліпшити стійкість, вирішувати стратегічні проблеми та готувати скоординовані відповіді».

У рамках комплексного підходу ЄС до питань безпеки та оборони Спільна Рамкова програма визначила низку заходів, спрямованих на запобігання, подолання та пом'якшення зростаючої проблеми гібридних загроз. Була проведена робота і прогрес у всіх сферах:

Підвищення обізнаності: ЄС-Hybrid Fusion Cell була створена у 2016 році в рамках Європейської служби зовнішньої діяльності з тим, щоб забезпечити аналіз усіх джерел гібридних загроз. Щойно окремо Фінляндія запустила Європейський центр боротьби з гібридними загрозами для заохочення стратегічного діалогу та проведення досліджень і  аналізу. Для боротьби з широкомасштабними дезінформаційними кампаніями та систематичним розповсюдженням підроблених новин було створено спеціальні робочі групи для східних та південних сусідів.

Посилення стійкості: Спільно з державами-членами, Комісія покращила обізнаність про гібридний сектор, включаючи енергетику, транспорт, митницю, космос, здоров'я та фінанси. З Європейським агентством з аварійної безпеки створено комп'ютерну команду з реагування на надзвичайні ситуації у галузі авіації та цільову групу з питань кібер-безпеки. До кінця 2017 року будуть розроблені показники вразливості, що сприятимуть підвищенню стійкості критично важливих інфраструктур. Технології та пріоритетні можливості, необхідні для протидії та посилення стійкості до гібридних загроз, виявлених державами-членами, можуть бути прийнятними для підтримки за нещодавно запропонованим Європейським фондом оборони.

Захист європейців в Інтернеті: Згідно з Європейською програмою безпеки, Комісія вжила заходів для зменшення наявності незаконного контенту в Інтернеті. Зокрема, Відділ Інтернет-рефералів Європейського Союзу, створений в Європолі, сканує веб-сайт для інтернет-терористичних матеріалів. Він направив десятки тисяч повідомлень інтернет-компаніям, з яких в середньому 90% таких постів було видалено. Інтернет-форум Європейського Союзу, започаткований у 2015 році, об'єднує уряди, Європол та найбільші компанії з технологій та соціальних мереж, щоб переконатись, що незаконні матеріали, включаючи терористичну пропаганду, якнайшвидше видаляються.

Посилено співпрацю з третіми країнами з метою підвищення їх можливостей та стійкості у секторі безпеки. Результатом співпраці з Молдовою стала дослідницька експертиза пілотного проекту, спрямованого на виявлення ключових вразливостей та забезпечення допомоги ЄС, спрямованої на ці сфери.

Запобігання, реагування на кризи та відновлення. Був розроблений оперативний протокол ЄС, План "ЄС", в якому окреслено практичні заходи щодо координації, інтелектуального аналізу, аналізу та співпраці з НАТО. Він буде перевірений за допомогою навчань ПКП (паралельні та координовані вправи) (PACE exercise (Parallel and Coordinated Exercise)) восени 2017 року.

Співпраця між ЄС та НАТО. ЄС та НАТО створили загальний комплекс з 42 пропозицій щодо реалізації семи напрямів співпраці, визначених у Спільній декларації, підписаній президентом Європейської Комісії Ж.-К.Юнкером, головою Європейської ради Дональдом Туском і Генеральним секретарем НАТО Йєнсом  Столтенбергом.  Десять із 42 заходів, спрямованих на боротьбу з гібридними загрозами, демонструють важливість, яку обидві сторони визнають. Взаємодія між EU Fusion Cell та гібридним аналізом НАТО є важливим елементом співробітництва ЄС та НАТО у галузі гібридних загроз. Перший раз співробітники НАТО та ЄС проведуть разом свою відповідь на гібридний сценарій цього року.

Взаємодія між EU Fusion Cell та гібридним аналізом НАТО є важливим елементом співробітництва ЄС та НАТО у галузі гібридних загроз. Вперше співробітники НАТО та ЄС здійснять разом свою відповідь на гібридний сценарій цього року.

Європейський Союз буде продовжувати використовувати всі інструменти, щоб вирішувати та реагувати на потенційні гібридні загрози, виступаючи в ролі сильнішого та більш відповідального постачальника послуг у галузі безпеки, доповнюючи дії держав-членів та партнерів.

ЄС та його сусіди сьогодні стикаються з появою загроз безпеці, спрямованих на дестабілізацію регіону в цілому. Жодна держава не може стикатися з цими проблемами.

Комісія Юнкера зробила безпеку першочерговим завданням з першого дня. Європейська програма безпеки в Європі за 2015 рік спеціально визнала необхідність боротьби з гібридними загрозами.

Комісія у квітні 2016 р. прийняла Спільну схему боротьби з гібридними загрозами. Було висунуто 22 конкретних заходи.

Глобальна стратегія ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики також ставить пріоритетну протидію гібридним загрозам, підкреслюючи необхідність інтегрованого підходу до взаємозв'язку внутрішньої стійкості з зовнішніми діями ЄС.

Після прийняття у листопаді  2016 року Європейського плану дій в галузі оборони Комісія висунула низку ініціатив, які сприятимуть посиленню спроможності ЄС реагувати на гібридні загрози. Це включає в себе Європейський фонд оборони, який розпочав свою діяльність 7 червня 2017 р., із  запропонованим фінансуванням приблизно 600 млн. євро до 2020 року та 1,5 млрд. євро щорічно.

У червні 2017 р. у доповіді Комісії щодо майбутнього європейської оборони окреслені різні сценарії, як вирішити зростаючі загрози для безпеки та оборони, з якими стикається Європа, і посилити власну спроможність Європи до оборони до 2025 року.

 

Матеріал підготовлений Н. В. Хендель на основі публікації «Security and defence: Significant progress to enhance Europe's resilience against hybrid threats – more work ahead»

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
19.02.2019 13:00:00 - Насіннєвий форум 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика