Міжнародне правоПраво ЄС

Гармонізація законодавства ЄС в галузі кримінально-процесуального права

26.11.2016 / 21:48
3198
+A
-a

Гармонізація законодавства ЄС в галузі кримінально-процесуального права

Європейський союз наділений компетенцією щодо прийняття законодавчих актів у галузі кримінально-процесуального законодавства з Лісабонським договором 2007 р.

Стаття 82 Договору про функціонування Європейського Союзу встановлює, що в Європейському союзі судове співробітництво у кримінальних справах засноване на принципі взаємного визнання вироків і судових рішень і включає в себе зближення законодавчих і процесуальних положень держав-членів.

Європейський парламент і Рада ЄС наділені компетенцією у спосіб звичайної законодавчої процедури видавати Директиви з метою зближення законодавства у кримінально-процесуальній сфері.

Комісія ЄС видає різні програмні документи, яким передують проекти нормативно-правових актів (наприклад, Директив) у формі Білих книг або Зелених книг, Дорожніх карт. На основі названих програмних документів у галузі кримінально-процесуального законодавства Комісією ЄС розробляються і самі проекти Директив у галузі гармонізації кримінально-процесуального права.

У ЄС діє Дорожня карта від 30 вересня 2009 р., яка встановлює процесуальні права підозрюваним і обвинуваченим у кримінальному процесі (Road map fors trengthening procedural rights of suspected or accused persons in criminal proceedings).

Значна частина заходів Дорожньої карти наразі реалізована шляхом прийняття Директиви ЄС у галузі кримінального процесу:

Директива 2010/64/ЄС Європейського парламенту та Ради від 20 жовтня 2010 р. про право на переклад у кримінальному процесі;

Директива 2012/12/ЄС Європейського парламенту та Ради 22 травня 2012 р. про право на інформацію у кримінальному процесі (В);

Директива 2013/48/ЄС Європейського Парламенту та Ради ЄС від 22 жовтня 2013 р. про право на доступ до адвоката у кримінальному процесі та при провадженні за європейським ордером на арешт, а також про право повідомити третім особам про своє позбавлення волі, на спілкування з третіми особами та консульством під час позбавлення волі (С, D).

У зв'язку з відмінністю у процесуальних системах держав-членів Дорожня карта, яка встановлює процесуальні права підозрюваним і обвинуваченим у кримінальному процесі (F), передбачає видання Зеленої книги з метою вивчення режиму попереднього ув'язнення, часу, який буде проведено з моменту затримання до винесення судового рішення.

14 червня 2011 р. Європейською комісією з метою посилення взаємного визнання і зближення у юридичній галузі ЄС була видана Зелена книга «Про застосування в ЄС у галузі кримінальної юстиції законодавства про утримання під вартою» (далі - Зелена книга про утримання під вартою). Зелена книга про утримання під вартою ґрунтується на Стокгольмській програмі, а також враховує чинний на території ЄС європейський ордер на арешт (European arrest warrant), як один з інструментів затримання осіб в рамках процедури видачі осіб, які вчинили особливо тяжкі злочини на території держав - членів ЄС. Європейський ордер на арешт змінив процедуру співпраці держав-членів у кримінально-процесуальній сфері з прийняттям 13 червня 2002 р. Радою ЄС рамкового рішення «Про європейський ордер на арешт і процедури передачі осіб між державами-членами» і вступом його в силу з січня 2004 р.

Комісія ЄС в преамбулі Зеленої книги про утримання під вартою зазначає, що вирішення питання про утримання особи під вартою ( йдеться про попереднє ув'язнення або про вже засуджену особу) є компетенцією національного законодавства держав - членів ЄС. Разом з тим, з урахуванням принципу субсидіарності питання утримання осіб під вартою відносяться до компетенції ЄС в частині захисту прав і свобод людини, а також з метою сприяння чинною процедурою взаємного визнання і довіри її постійного функціонування.

Комісія зазначає, що її пріоритетом у кримінально-процесуальній сфері є зміцнення процесуальних прав шляхом встановлення мінімальних правил для підозрюваних або обвинувачених у кримінальному судочинстві.

Гарантії мінімальних стандартів прав особистості забезпечуватимуть розширення повноважень судів, слідчих і прокурорів держав - членів ЄС і їх взаємна довіра до кримінального процесу в іншій державі, яка є членом  ЄС, за рахунок дотримання єдиних стандартів прав підозрюваних
і обвинувачених у кримінальному процесі.

Прагнення до єдиних стандартів тримання під вартою обумовлено впливом Конвенції про захист прав і основоположних свобод і Хартії Європейського Союзу про основні правах. Згідно з даними документами на території Європи заборонені тортури, будь-які інші нелюдські і принижуючі людську гідність дії.

Як підкреслюється у Зеленій книзі про утримання під вартою, держава - член ЄС на основі Європейських конвенцій може відмовити у видачі особи в державу, де існує ризик утримання її в нелюдських умовах.

У Зеленій книзі про утримання під вартою окремий пункт присвячений проблемі утримання під вартою дітей.

Особливий інтерес представляє факт того, що Комісія ЄС в своїх документах, що передують проектам законодавчих актів у галузі кримінального правосуддя, приділяє особливу увагу стандартам  Ради Європи та практиці Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Так, в Зеленій книзі зазначається, що Радою Європи у січні 2006 р. прийняті Європейські пенітенціарні правила, які містять керівництво по управлінню в'язницями і поводженню з ув'язненими. Ці правила спрямовані на захист основних прав ув'язнених таким чином, щоб це відповідало законній цілі їх затримання і забезпечення умов їх подальшої «реінтеграції» після відбуття покарання.

Однак Європейські пенітенціарні правила не є обов'язковими, хоча ЄСПЛ використовує їх як основу при оцінці скарг на умови утримання в тюрмах.

Комісія зазначає, що враховує значний  досвід ЄСПЛ і проведену  роботу в галузі забезпечення прав осіб, які утримуються під вартою.

ЄС прагне не тільки до гармонізації законодавства у галузі кримінального процесу з метою встановлення єдиних правил, але й до забезпечення прав осіб, свобода яких обмежена, підвищивши  тим самим стандарти утримання під вартою.

 

Матеріал підготовлений на основі статті "Перспективи розвитку гармонізації законодавства ЄС у галузі кримінально-процесуального права".

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи можуть бути в Україні ефективними  антикорупційні органи? donum auctoris Чи можуть бути в Україні ефективними антикорупційні органи?
Ефективність будь-якого державного інституту, у тому числі правоохоронних органів, полягає у досягненні мети, яка...
Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів Феміда Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів
14 квітня в Івано-Франківську пройшов круглий стіл, під час якого проаналізовано основні зміни до Кримінального п...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
21 22
23 24 25 26 27
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика