Міжнародне правоПраво ЄС

Захист прав дітей у збройних конфліктах: політика і практика ЄС

24.04.2017 / 22:02
3650
+A
-a

Захист прав дітей у збройних конфліктах: політика і практика ЄС

Тільки за останнє десятиліття збройні конфлікти за приблизною оцінкою забрали життя понад двох мільйонів дітей, а фізично скалічили ще шість мільйонів. Конфлікт позбавляє дітей батьків, опікунів, основних соціальних послуг, охорони здоров'я та освіти. Зо два десятки мільйонів дітей є переміщеними особами і біженцями, а ще багато інших утримуються в якості заручників, викрадені або продані. Зруйновано системи реєстрації народження та правосуддя у справах неповнолітніх. За приблизними оцінками, в будь-який момент часу не менше 300000 дітей беруть участь у конфліктах  як комбатанти.

У постконфліктний період діти потребують спеціальної короткострокової і довгострокової допомоги, такої як розшук членів сім'ї, компенсація збитку і соціальної реінтеграції, програми фізично-соціальної реабілітації, участь у програмах роззброєння, демобілізації і реінтеграції, а також у рамках заходів правосуддя перехідного періоду.

У багатьох ситуаціях зберігається обстановка безкарності осіб, які вчиняють злочини проти дітей, що кваліфікується як правопорушення міжнародним правом в області захисту прав людини, а також Римським статутом Міжнародного кримінального суду.

Конвенція з прав дитини (CRC) ратифікована майже усіма державами, але застосовується вона аж ніяк не всюди. В обстановці збройного конфлікту діти страждають абсолютно непропорційно, причому ці страждання різноманітні і мають довготривалі наслідки. Вплив збройного конфлікту на майбутні покоління може посіяти насіння для продовження конфліктів або їхнього повторного відродження. На подолання цієї ситуації спрямований Додатковий протокол до CRC по залученню дітей у збройний конфлікт.

Пріоритетом політики ЄС в області прав людини є розвиток і захист прав дитини. Європейський Союз (ЄС) вважає надзвичайно важливим направляти зусилля на вирішення проблеми дітей у збройному конфлікті, як це визначено нормами, що містяться у CRC, Додаткових протоколах до CRC і в інших міжнародних і національних правових документах з прав людини. ЄС прагне внести більше розуміння в це питання, надаючи великого значення активності ЄС в цій галузі, як всередині самого ЄС, так і у відносинах з третіми сторонами.

ЄС має намір докладати зусилля по скороченню короткочасного, середньострокового і тривалого впливу збройного конфлікту на дітей, діючи ефективним і всеосяжним чином, використовуючи всю різноманітність наявних в його розпорядженні інструментів і, ґрунтуючись при цьому, на актах, складених раніше і тих, що розроблюються у даний час. Мета ЄС полягає у тому, щоб впливати на треті країни і неурядові  сили, які спонукають їх забезпечувати дотримання норм і стандартів міжнародно прийнятих прав людини і гуманітарного права, а також регіональних правових документів у цій сфері,  вживати ефективних заходів щодо захисту дітей від впливу на них збройного конфлікту, щоб припинити використання дітей в арміях і збройних групах і припинити безкарність.

ЄС заснований на принципах свободи, демократії, поваги прав людини і його основних свобод, а також на верховенстві права. Ці принципи є загальними для країн-учасниць. Повага прав людини є характерною особливістю серед основних цілей Спільної політики ЄС у галузі закордонних справ і безпеки (CFSP), що включає в себе Європейську політику в галузі безпеки і оборони (EDSP). Повага прав людини є також частиною розділів політики Співтовариства, що стосуються торгівлі, розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги.

Першочерговою турботою ЄС та його держав-учасниць є підтримка і захист прав усіх дітей. У своїй діяльності щодо забезпечення захисту дітей, які зазнали впливу збройного конфлікту, ЄС керується відповідними міжнародними і регіональними нормами, стандартами прав людини і гуманітарного права.

ЄС підтримує роботу діючих в цій області осіб і організацій, зокрема, Генерального секретаря ООН, Спеціального представника Генерального секретаря ООН з питань дітей у збройних конфліктах, таких комітетів і фондів ООН, як UNICEF, UNIFEM, OHCHR, UNHCR, UNDP, Комітету з прав дитини, Комітету з прав людини, Ради Європи, Організації з безпеки і співробітництва в Європі (OSCE) / Управління демократичними інституціями з прав людини (ODIHR), а також спеціальних установ ООН та інших дійових осіб, таких, як МКЧХ (ICRC), Система Загальної Безпеки (Human Security Network) і цивільні громадські організації. ЄС буде найактивнішим чином працювати з цими акторами і сприяти їм для забезпечення того, щоб існуючі гарантії охорони прав дитини зміцнювалися і ефективно втілювалися в життя.

У випадках, коли передбачається застосування кризового управління під керівництвом ЄС, прийняття рішення повинно відбуватися на підставі врахування конкретних обставин, маючи на увазі можливі повноваження конкретного акту і засоби та можливості, наявні в розпорядженні ЄС.

У розпорядженні ЄС є різноманітні інструменти для дій, такі як політичний діалог, демарші, багатостороннє співробітництво, операції кризового управління, навчання. ЄС буде спиратися на існуючі законодавчі ініціативи щоб консолідувати, зміцнювати і розвивати акції ЄС по відношенню до дітей, які зазнали впливу збройного конфлікту.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
19.02.2019 13:00:00 - Насіннєвий форум 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика