Міжнародне правоПраво ЄС

Приєднання Європейського Союзу до Протоколу про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами

27.08.2018 / 21:46
1381
+A
-a

Приєднання  Європейського Союзу до Протоколу про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами

У відповідь на загрозу, яку представляє незаконна торгівля тютюновими виробами, у ВООЗ було обговорено і прийнято 12 листопада 2012 р. Протокол про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами, що є першим протоколом до Рамкової конвенції із боротьби проти тютюну. Метою Протоколу є ліквідація всіх форм незаконної торгівлі тютюновими виробами відповідно до положень ст. 15 Рамкової конвенції із боротьби проти тютюну. Відповідно до статті 45 Протоколу про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами (далі – Протокол) він набере чинності 25 вересня 2018 року на дев'яностий день після дати здачі на зберігання депозитарію сорокового документа про ратифікацію, прийняття, затвердження, офіційного підтвердження або приєднання до нього. Наразі Протокол підписали 54 держави, а сторонами його стали 47.

17 червня 2016 року Європейський Союз прийняв Рішення Ради (ЄС) 2016/1749 про укладення від імені Європейського Союзу Протоколу про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами до Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я із боротьби проти тютюну, за винятком положень Протоколу, що підпадають під дію розділу V частини третьої Договору про функціонування Європейського Союзу.

Європейський Союз при приєднанні до Протоколу заявив Декларацію про повноваження, що визначають категорії та політику областях, щодо яких держави-члени ЄС надавали компетенції ЄС у сферах, охоплених Протоколом (далі - Протокол) відповідно до його статті 44.

Частина перша Декларації присвячена загальним принципам, відповідно до яких держави-члени ЄС здійснюють свою компетенцію в тій мірі, в якій ЄС не здійснює свою компетенцію. Також, у Декларації зазначається, що держави-члени ЄС повинні здійснювати свою компетенцію в тій мірі, в якій ЄС вирішив припинити її. Необхідно зазначити, що компетенції, не віднесені до ЄС договорами, належать до компетенції держав-членів ЄС. ЄС відповідно до положень Декларації зобов’язався належним чином повідомляти про будь-яку істотну зміну своєї компетенції відповідно до статті 44 Протоколу.

Частина друга Декларації розкриває питання виключної компетенції ЄС щодо положень Протоколу. Отже, ЄС має виключну компетенцію діяти стосовно питань, охоплених Протоколом, які підпадають під дію спільної торгової політики ЄС відповідно до статті 207 Договору про функціонування Європейського Союзу.

Крім того, ЄС має виключну компетенцію щодо питань, охоплених Протоколом, які підпадають під сферу:

- митного співробітництва, як це зазначено у статті 33 Договору про функціонування Європейського Союзу;

- наближення законодавства про внутрішній ринок відповідно до статей 113 і 114 Договору про функціонування Європейського Союзу;

- співробітництва в судовому процесі у кримінальних справах (ст. 82 Договору про функціонування Європейського Союзу);

- визначення кримінальних правопорушень (ст. 83 Договору про функціонування Європейського Союзу) лише в тому випадку, якщо в положеннях акту ЄС встановлюються загальні правила, які можуть бути порушені або змінені відповідно до положень Протоколу.

Також у Декларації наведений перелік актів Союзу, який розкриває внутрішню компетенцію ЄС у сфері ліквідації всіх форм незаконної торгівлі тютюновими виробами у відповідності до Договору про функціонування Європейського Союзу.

До актів ЄС, які визначають внутрішню компетенцію у сфері ліквідації всіх форм незаконної торгівлі тютюновими виробами належать: Директива 2014/40/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 3 квітня 2014 р. щодо наближення законів, підзаконних та адміністративних положень держав-членів щодо виробництва, презентації та продажу тютюнових виробів та суміжних товарів та скасування Директиви 2001/37/ЄС, Директива 2005/60/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 жовтня 2005 р. про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання коштів та фінансування тероризму, Регламент (ЄС) № 952/2013 Європейського Парламенту та Ради від 9 жовтня 2013 р., який встановлює Митний кодекс Союзу, Директива Ради 2008/118/ЄР від 16 грудня 2008 р. щодо загальних заходів щодо акцизного збору та скасування Директиви 92/12/ЄЕС, Директива Ради 2011/64/ЄР від 21 червня 2011 р. про структуру та ставки акцизного податку, що застосовуються до тютюнових виробів, Рамкове Рішення Ради 2001/500/JHA від 26 червня 2001 р. про відмивання грошей, ідентифікацію, відстеження, заморожування, вилучення та конфіскацію злочинів та доходів, одержаних злочинним шляхом, Акт Ради від 26 липня 1995 р. про прийняття Конвенції про захист фінансових інтересів Європейських Співтовариств.

Таким чином, ЄС приєднався до Протоколу, проте вказав пріоритет власного законодавства у цій сфері та виключної компетенції, що знайшло відображення в Декларації.

Г. В. Барцось

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Серпень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика