Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
Міжнародне правоПраво ЄС

Спільна заява за підсумками 5-ї зустрічі Ради асоціації між ЄС та Україною

21.12.2018 / 08:35
1469
+A
-a

Спільна заява за підсумками 5-ї зустрічі Ради асоціації між ЄС та Україною

17 грудня 2018 року в Брюсселі Європейський Союз і Україна провели п'яте засідання Ради асоціації. Подія відбулася після першого повного року з дня набуття чинності Угодою про асоціацію (зокрема Угодою про глибоку та всеохоплюючу зону вільної торгівлі) 1 вересня 2017 року.  Це призвело до позитивного розвитку двосторонніх торговельних відносин та просуванню реформ в Україні. Більше року активно впроваджується безвізовий режим для українських громадян, які подорожують до Європейського Союзу. Наразі понад півмільйона українців скористалися його перевагами.

Рада асоціації висловила свою глибоку стурбованість з приводу ескалації в Керченській протоці та Азовському морі. Вона також схвильована порушенням Росією міжнародного права та подальшою мілітаризацією в цьому регіоні. У листопаді російські прикордонні військові кораблі протаранили та обстріляли українські судна, які потім були захоплені разом з екіпажами. Немає жодних підстав для застосування Росією військової сили. Рада асоціації закликала Росію негайно звільнити захоплені українські судна та 24 затриманих військовослужбовців, а також забезпечити безперешкодний і вільний прохід через Керченську протоку до і з Азовського моря відповідно до міжнародного права. Європейський Союз буде продовжувати уважно стежити за ситуацією. Він налаштований діяти належним чином, у тісній співпраці з міжнародними партнерами. Рада асоціації обговорила можливості надання регіону Азовського моря цільової підтримки ЄС. Європейський Союз готовий вжити заходів щодо подальшого зміцнення своєї підтримки, зокрема, на користь постраждалих районів України. В рамках цього рішення на початку 2019 року було передбачено відправку місії з оцінки в Україну.

Рада асоціації підтвердила незмінну прихильність сторін до політичної асоціації та економічної інтеграції між Європейським Союзом і Україною, що ґрунтується на спільних цінностях демократії, верховенства права і прав людини. Під час засідання було визнано прогрес, досягнутий в процесі реалізації Угоди про асоціацію, попри труднощі, з якими зіштовхується Україна. Рада асоціації вітає роль уряду України в здійсненні і моніторингу Угоди про асоціацію, а також прийняття ним, разом з Верховною Радою, Дорожньої карти. Учасники зустрічі підкреслили важливість комунікації результатів. Також Рада асоціації привітала зобов’язання України щодо продовження впровадження усіх питань прийдешнього року. ЄС підтвердив свою рішучу підтримку реалізації Угоди про асоціацію/глибокої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, зокрема надання фінансової допомоги, пов'язаної з конкретними досягненнями в процесі реформ.

У продовження саміту між Україною та ЄС, який відбувся 9 липня 2018 року, Рада асоціації погодилася й надалі вести діалог щодо ініціативи України поглибити співпрацю в рамках Угоди про асоціацію в галузях енергетики, правосуддя та внутрішніх справ, митниці та цифрової економіки. Сторони також погодилися розпочати, за потреби, роботу над оновленням додатків до Угоди про асоціацію. Це полегшить процес імплементації відповідно до еволюції законодавства ЄС та відповідних міжнародних стандартів.

ЄС визнав прагнення України забезпечити повну інтеграцію енергетичного ринку після завершення реформ. Водночас обидві сторони погодилися, що необхідно активізувати виконання чинних зобов'язань в енергетичному секторі. Сторони висловили сподівання на оновлення Додатку XXVII «Співпраця у сфері енергетики, включаючи ядерну енергетику» в Угоді про асоціацію, в якому буде відображено розвиток законодавства Євросоюзу. Рада асоціації наголосила на нагальній вимозі завершити анбандлінг відповідних операторів системи транспорту у секторах газу та електроенергії згідно з законодавством ЄС. Рада асоціації привітала призначення нової наглядової ради Укренерго. Водночас, протягом найближчих місяців вона очікує подальших кроків, щоби забезпечити успішне завершення акціонування та сертифікації Укренерго. Рада асоціації також вітає прогрес у створенні Фонду енергоефективності.

Рада асоціації погодилася активізувати співпрацю у сфері юстиції та внутрішніх справ у рамках Угоди про асоціацію. До переліку сфер, які становлять взаємний інтерес та в яких можуть бути досягнуті відчутні результати, можуть входити такі: інтегроване управляння кордонами, національні системи притулку та керування ідентифікацією на основі біометричних засобів, боротьба з відмиванням грошей та фінансуванням тероризму, боротьба з організованими та серйозними міжнародними злочинами. Обидві сторони наголосили на необхідності подальшої співпраці у боротьбі з кібер та гібридними загрозами на користь безпеки своїх громадян. У зв'язку з цим Рада асоціації вітає зобов'язання ЄС продовжувати підтримувати Україну в галузі кібербезпеки. Обидві сторони погодилися з важливістю реагування на дезінформацію та втручання у вибори. Вони також обговорили можливості співпраці у цій сфері.

Рада асоціації привітала зростання двосторонньої торгівлі між ЄС та Україною. Було погоджено, що особливу увагу слід приділити ефективному та своєчасному впровадженню глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі. Учасники зробили наголос на подальшому сприянні розвитку торгівлі, а також ліквідації технічних бар'єрів, зокрема, митних процедур, технічних регламентів, санітарних та фітосанітарних систем, а також реформи безпеки харчових продуктів, державних закупівель та захисту прав інтелектуальної власності. Українська сторона підтвердила свої зобов'язання щодо реформування технічного регулювання, зокрема, необхідність прискорити прийняття галузевого та горизонтального законодавства, в тому числі у сфері ринкового нагляду. ЄС визнав прогрес, якого Україна досягла станом на сьогодні. Водночас, він нагадав, що Україна повинна дотримуватись усіх передумов, визначених в УА/ГВЗВТ – зокрема, включення відповідного законодавства ЄС у своє законодавство, здійснення адміністративних та інституційних реформ, а також забезпечення ефективної та прозорої адміністративної системи, необхідної для початку переговорів щодо Угоди АСАА (Угода про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції). ЄС закликав Україну продовжувати боротьбу з корисливими інтересами, щоб поліпшити діловий та інвестиційний клімат, а також швидко усунути торговельні подразники, такі як заборона експорту деревини.

Рада асоціації вітає прагнення України ще більше наблизити своє законодавство до законодавства ЄС у сфері цифрової економіки та сподівається на подальший регулярний діалог у цій сфері. ЄС та Україна домовилися про важливість повного виконання чинних зобов'язань за Угодою про асоціацію, зокрема в сфері телекомунікаційних послуг. З цією метою було досягнуто домовленості провести оцінку стану цифрової економіки України, щоб підтримати наближення українського законодавства до законодавства ЄС.

Рада асоціації сподівається на ухвалення ключових реформаторських законів у головних транспортних секторах для виконання міжнародних зобов'язань та Угоди про асоціацію, зокрема в тому, що стосується секторів автомобільного і залізничного транспорту та закону про внутрішні водні шляхи. Рада асоціації нагадала про важливість укладення Договору про спільний авіаційний простір у найкоротші терміни.

На засіданні Рада розглянула і обговорила шляхи просування урядом України низки важливих реформ, зокрема в соціальній сфері, та підвищення рівня життя українських громадян. Вона також оцінила  прогрес у проведенні реформ. Досягнення на первинному рівні у сфері системи охорони здоров’я були відзначені як важливий крок на шляху до універсального медичного забезпечення та доступу до якісної медичної допомоги для всіх громадян. ЄС висловив готовність розглянути надання подальшої допомоги в галузі охорони здоров'я відповідно до Угоди про асоціацію.

Рада асоціації визнала безперервну реалізацію Стратегії реформування державного управління та привітала прогрес у децентралізації, зокрема позитивні результати у добровільному об'єднанні територіальних громад. Обидві сторони погодилися з потребою приведення виборчого законодавства у відповідність з рекомендаціями ОБСЄ/БДІПЛ. Рада асоціації сподівається на прийняття Україною нового Трудового кодексу, а також ратифікацію Стамбульської конвенції про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами. ЄС привітав Україну, яка протягом останніх років зробила основні кроки з метою вирішенням цих питань.

Рада асоціації погодилася з тим, що необхідно продовжувати реформи у системі освіти та науки, а також надати широкі можливості молодим українцям. Вона відзначила вкрай хорошу роботу України в рамках програми Erasmus+. Було підкреслено важливість початку втілення програми «Нова українська школа». Рада асоціації висловила сподівання щодо подальшої роботи, зокрема в професійно-технічній освіті та навчанні. Що стосується українського законодавства про освіту, сторони погодились з необхідністю забезпечити повагу до прав національних меншин, як це передбачено у Конвенціях ООН, Ради Європи та відповідних протоколах, що стосуються недискримінації осіб, які належать до меншин, та поваги до розмаїття. Йшлося також про повне виконання рекомендацій, викладених у висновку Венеціанської комісії №. 902/2017, на основі предметного діалогу з представниками осіб, які належать до національних меншин, та законодавство, яке продовжує перехідний період до 2023 року та яке регулює відхід від приватних шкіл.

Рада асоціації погодилися щодо необхідності забезпечення свободи засобів масової інформації та плюралістичного медіа-середовища, а також належного фінансування суспільного мовника перед початком виборчого циклу 2019 року. ЄС та Україна домовилися про необхідність захисту журналістів та активістів громадянського суспільства від насильницьких нападів. Вони висловили жаль з приводу нещодавніх інцидентів і загроз. Щоб запобігти повторенню подібних нападів, Рада асоціації наголосила на важливості активізувати зусилля, спрямовані на притягнення винних до відповідальності, зокрема причетних до трагічної смерті Катерини Гандзюк.

Рада асоціації погодилася з необхідністю без будь-якої подальшої затримки запровадити повністю функціональну та ефективну систему для перевірки електронних декларацій. Учасники наголосили на важливості скасування зобов'язання щодо подання декларацій активістами, які займаються антикорупційною діяльністю. Рада асоціації також підкреслила, що громадянське суспільство відіграє ключову роль у боротьбі проти корупції.

ЄС та Україна домовились про необхідність продовження найважливіших зусиль у боротьбі проти корупції, нагадавши про важливість поточних реформ та відзначаючи вже здійснену роботу у цій сфері. Зокрема, згадувалося про створення в Україні нової законодавчої та інституційної системи протидії корупції. ЄС та Україна домовились про важливість забезпечення незалежності, ефективності та стабільності нової спеціалізованої антикорупційної інституційної структури. Рада асоціації привітала зусилля, спрямовані на створення Вищого антикорупційного суду. Вона сподівається на швидке та своєчасне втілення цього рішення в життя, щоби розпочати роботу над винесенням вироків. Процес вибору суддів має бути незалежним, прозорим та ґрунтуватися на заслугах. Рада асоціації вітає роботу Національного антикорупційного бюро та підтверджує, що всі антикорупційні інституції повинні виконувати свою роботу вільно від неправомірного впливу. Також було наголошено на важливості надійності та незалежності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та необхідності продовження реформування прокуратури. Рада асоціації визнала зусилля української влади у впровадженні реформи у сфері юстиції, зокрема початок роботи нового Верховного суду. Обидві сторони погодились з важливістю продовження поточних реформ у цій сфері з метою забезпечення ефективності, незалежності та прозорості судової системи.

Рада асоціації сподівається на прийняття законодавства про реформу Служби безпеки. ЄС підтвердив свою незмінну прихильність ідеї підтримки в Україні реформ правосуддя і сектора цивільної безпеки в рамках програм ЄС та роботи Консультативної місії ЄС.

На засіданні було визнано успішну макроекономічну стабілізацію України та поточне реформування банківського сектора. Обидві сторони привітали виплату першого траншу макрофінансової допомоги ЄС у розмірі 500 мільйонів євро. Крім того, ЄС високо оцінив прогрес у просуванні реформ, якого досягла Україна. Він висловив сподівання щодо продовження реалізації відповідних реформ. Рада асоціації підкреслила важливість земельної реформи для економічного розвитку України. ЄС та Україна погодилися щодо необхідності сприятливого і надійного інвестиційного та ділового клімату, зокрема щодо підтримки розвитку малого та середнього бізнесу в Україні, подальшого зменшення регуляторного навантаження для бізнесу та розвитку доступу до фінансування. Було також обговорено необхідність подальшого розвитку приватизації та продовження зусиль щодо вдосконалення корпоративного управління державними підприємствами. Рада асоціації погодилася з потребою збільшення зусиль з повернення активів у державних банках, особливо ПриватБанку, зокрема вдаючись до розгляду у судах там, де цього вимагає ситуація.

ЄС висловив свою рішучу підтримку незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України у межах кордонів, визнаних міжнародною спільнотою. Обидві сторони підтвердили своє рішуче засудження явного порушення українського суверенітету і територіальної цілісності в результаті актів агресії з боку російських збройних сил, починаючи з лютого 2014 року.

Рада асоціації погодилася з необхідністю повної імплементації Мінських угод всіма сторонами, підкреслюючи відповідальність Росії у цьому контексті. Україна підтвердила свою відданість Мінським угодам, у знак чого ЄС привітав продовження дії Закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» до кінця 2019 року. Обидві сторони підтримують зусилля, спрямовані на стале та мирне врегулювання конфлікту, враховуючи роботу в рамках Нормандського формату, ОБСЄ та Тристоронньої контактної групи. Рада асоціації у найрішучіший спосіб засудила подальші обстріли житлових районів та надважливої цивільної інфраструктури. Учасники засідання погодилися, що всі сторони повинні відвести озброєння, заборонені Мінськими угодами, та повернути їх в місця постійного зберігання, а також відвести свої збройні сили від лінії зіткнення. ЄС нагадав, що тривалість економічних санкцій проти Російської Федерації пов'язана з повним впровадженням Мінських угод. Рада асоціації засудила так звані «вибори», що відбулися 11 листопада 2018 року на територіях, тимчасово непідконтрольних Україні. Ці дії порушують міжнародне право, підривають зобов'язання, взяті у рамках Мінських угод, і порушують суверенітет та законодавство України. Рада асоціації наголосила на нагальній потребі забезпечити повне дотримання мандату Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, зокрема її безперешкодний, безпечний та безумовний доступ до місць по всій території України, зокрема у райони уздовж українсько-російського кордону та Кримського півострова, а також гарантування безпеки своїх представників та обладнання.

Рада асоціації із занепокоєнням зазначила про погіршення гуманітарної ситуації в регіоні конфлікту. Вона також засудила погіршення ситуації з правами людини в тимчасово непідконтрольних Україні районах Донецької та Луганської областей. ЄС нагадав про свою готовність відіграти важливу роль у відновленні постраждалих районів. Рада асоціації визнала необхідність підтримання соціально-економічних зв'язків між тимчасово непідконтрольними Україні регіонами та рештою території країни для постачання води, енергоносіїв та інших комунальних послуг через лінію зіткнення, пом'якшення екологічних ризиків, зокрема створюючи зони безпеки навколо надважливої цивільної інфраструктури та сприяючи руху людей та товарів. ЄС та Україна привітали ухвалення закону про діяльність, спрямовану на протидію збільшенню кількості мін та боєприпасів, що не вибухнули, в зоні конфлікту.

Рада асоціації відзначила широку співпрацю України та ЄС у сфері Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС, зокрема, узгодження заяв України з заявами Європейського Союзу з міжнародних та регіональних питань, а також участі України в бойових групах ЄС. Обидві сторони привітали значний прогрес у реалізації Адміністративної угоди між Європейським оборонним агентством та Міністерством оборони України.

Рада асоціації підтвердила свою повну підтримку Резолюції 2166 Ради Безпеки ООН стосовно збиття MH17. Посилаючись на висновки Об'єднаної слідчої групи, вона закликала Росію взяти на себе відповідальність і повною мірою співпрацювати з усіма щодо встановлення відповідальності.

ЄС підтвердив свою політику стосовно невизнання незаконної анексії  Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Будівництво Керченського мосту є подальшим порушенням суверенітету та територіальної цілісності України. Рада асоціації засудила поточну мілітаризацію півострова з боку Росії та подальше погіршення ситуації в сфері прав людини на ньому, зокрема переслідування кримських татар і тих, хто не визнає незаконну анексію. Рада асоціації закликала негайно звільнити Олега Сенцова та всіх незаконно затриманих та ув'язнених українських громадян на Кримському півострові та в Росії.

ЄС та Україна очікують на 10-річчя Східного партнерства навесні 2019 року.

Водночас, Рада асоціації привітала підписання:

Угоди між Урядом України та Європейською Комісією щодо фінансування «Програми підтримки енергоефективності для України - EE4U-II»;

Угоди між Урядом України та Європейською Комісією щодо фінансування «Програми технічної співпраці 2018»;

Угоди між Урядом України та Європейською Комісією щодо фінансування «Програми міжлюдських контактів: Будинок Європи»;

Угоди між Урядом України та Європейською Комісією про фінансування «EU4Skills: кращі навички для сучасної України»;

Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та Європейським інвестиційним банком;

Угоди про грант фонду E5Р між Україною та Європейським інвестиційним банком (проект «Вища освіта України»).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Червень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика