Міжнародне правоМіжнародне приватне право

Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма

05.07.2017 / 11:13
3068
+A
-a

Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма

Арбітражний інститут Торгової палати Стокгольма (ТПС), який нерідко  називають «Стокгольмський арбітраж», є одним з найстаріших арбітражних центрів світу. Він був заснований у 1917 р., коли Торговою палатою Стокгольма було прийнято рішення створити арбітражну комісію, призначену для вирішення спорів між підприємствами і фірмами Стокгольмського регіону.

Комісія була членською організацією, до її складу входило 100 експертів у галузі торгівлі, промисловості і мореплавання. З надходженням заяви про вирішення спору виконавчим комітетом комісії призначалися три арбітра, з яких ніхто не був юристом. Однак при арбітражному трибуналі завжди існував секретар, який призначався з найвидатніших юристів тієї епохи.

У 1949 році було прийнято рішення перетворити комісію в Арбітражний інститут. Кількість членів(лист арбітрів) було збільшено до 200, була введена така посада, як голова Арбітражного інституту. Голова призначався з суддів і автоматично, відповідно до статуту, ставав головою всіх складів, які розглядали справи під егідою ТПС. Як і раніше сторони не наділялися правом призначати арбітрів самостійно.

Лист арбітрів був скасований в 1973 р. за організаційної реформи інституту. Сторони були наділені правом призначати будь-яку особу, в той час як голова призначався правлінням ТПС. Регламенту ще не існувало, а був статут, основні положення якого регулювали саме питання призначення голови.

Перший регламент у сучасному розумінні цього слова був створений у 1976 р. Він зберіг принцип формування складу сторонами і інститутом, ввівши при цьому можливість призначення одноособового арбітра.

Поява першого регламенту сприятливо позначилося на практиці ТПС.

У 1970-ті рр. відбулася важлива подія, яка дала поштовх до розвитку Швеції в якості міжнародної арбітражної юрисдикції. 12 січня 1977 р. Нью-Йорку відбулося підписання Угоди про факультативне арбітражнезастереження для використання у договорах у радянсько-американській торгівлі. За угодою Стокгольм обирався місцем розгляду спорів з контрактів між радянськими та американськими сторонами, а торгова палата була  органом, який признпчався.

Сьогодні ТПС є єдиним  у Швеції інституційним арбітражним судом, який адмініструє як національні, так і міжнародні справи за участю нешведських сторін. Щорічно в ТПС порушується близько 200 нових арбітражних справ.

Роль ТПС в арбітражних справах, що вирішуються за його Регламентом, включає як адміністративні, так і юридичні повноваження. Як адміністративний орган ТПС забезпечує обробку і передачу кореспонденції сторін, зберігання і розпорядження авансами сторін для покриття поточних і майбутніх арбітражних витрат, при необхідності - завірення і апостилізацію арбітражних рішень, надання візової підтримки учасникам розглядів тощо.

Основною  функцією ТПС є правова організація арбітражного процесу, особливо на початковій і заключній його стадіях. Крім встановлення процесуальних строків, зокрема строків подачі заяв сторін і строків винесення рішень, ТПС є органом, який встановлює prima facie (попередньо) наявність юрисдикції стосовно розгляду спору, призначає арбітрів і приймає рішення про їх відвід. Крім того, завдяки введенню в дію нового Арбітражного Регламенту від 1 січня 2010 року, ТПС уповноважена призначати надзвичайного арбітра для прийняття рішень про забезпечувальні заходи ще до формування основного складу арбітражу.                                           

Практика діяльності Торгової палати Стокгольма засвідчує його достатню ефективність у вирішенні підсудних господарських справ.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика