Міжнародне правоМіжнародне приватне право

Досвід Боснії і Герцеговини щодо виконання Конвенції Організації Об'єднаних Націй про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень (Нью-Йоркська конвенція)

02.11.2017 / 19:48
1059
+A
-a

Досвід Боснії і Герцеговини щодо виконання  Конвенції  Організації Об'єднаних Націй про визнання і приведення у виконання іноземних арбітражних рішень (Нью-Йоркська конвенція)

Показовим стосовно виконання Нью-Йоркської конвенції є спір між словенською компанією та компанією з  Боснії і Герцовини (рішення Окружного суду з торгових справ в Бієліні від 17 вересня 2012 р.).

Словенська компанія в якості пред'явника вимоги порушила позов проти компанії-відповідача з Республіки Сербської (Боснія і Герцеговина) в зв'язку з виплатою боргу і електропостачання. У своїй відповіді на ці дії відповідач заперечував проти заяви про відсутність у суду юрисдикції з огляду на наявність арбітражного застереження в угодах про самоврядування, укладених сторонами з 1981 року і заснованих на об'єднанні трудових і матеріальних ресурсів для будівництва і експлуатації теплової електростанції. Пред'явник вимоги оскаржив це твердження, зазначивши, що врегулювання спору в арбітражі в даному випадку неможливо, оскільки в обох угодах згадується Об'єднання югославської енергетичної промисловості, якого більше немає (як і, відповідно, арбітражної угоди) з огляду на розпад Соціалістичної Федеративної Республіки Югославія. У результаті справа розглядалася Окружним судом зторгових справ в Бієліні.

Вищий суд з торгових справ в Баня-Луці при ухваленні рішення по апеляції анулював рішення суду нижчої інстанції (в якому суд заявив про відсутність у нього юрисдикції), відхиливши позов і повернувши справу для повторного розгляду. При повторному розгляді пред'явник вимоги просив головним чином розглянути його заперечення процесуального характеру щодо юрисдикції суду, вважаючи, що Вищий суд з торгових справ не розглянув це питання.

Тому Окружний суд продовжив розгляд заперечення з приводу юрисдикції. Суд послався на положення двох угод про самоврядування і зазначив, що в цих положеннях містяться арбітражні застереження на випадок виникнення будь-яких можливих спорів щодо будівництва енергетичних об'єктів та експлуатації шахти і теплової електростанції в Углевіці, а також арбітражного органу Об'єднання югославської енергетичної промисловості. Однак суд також зазначив, що відповідно до Закону про припинення діяльності асоціації югославської енергетичної промисловості Об'єднання югославської енергетичної промисловості припинило своє існування і що всі права, зобов'язання, ресурси, документація і робоча сила були передані організаціям «Енергетична промисловість Сербії» і «Мережа енергопостачання Сербії».

У той же час суд зазначив, що внутрішнє законодавство, а саме Цивільно-процесуальний кодекс, не містить будь-яких положень, що стосуються визначення дійсності арбітражної угоди. Однак положення міжнародних договорів дозволяють судам оцінювати дійсність арбітражних угод на етапі попереднього арбітражного розгляду. Посилаючись на статтю II Нью-Йоркської конвенції, суд зазначив, що кожна Договірна Держава визнає письмову угоду, за якою сторони зобов'язуються передавати в арбітраж усі або будь-які спори, що виникли або можуть виникнути між ними в зв'язку з будь-яким конкретними договірними або іншими правовідносинами; в той же час суд Договірної Держави, якщо до нього надходить позов з питання, щодо якого сторони уклали угоду, повинен направити сторону в арбітраж, якщо не знайде, що згадана угода є недійсною, втратила чинність або не може бути виконаною. Таким чином, суд має право оцінювати дійсність арбітражної угоди до початку арбітражного розгляду.

Відповідно до статті II Нью-Йоркської конвенції, для того щоб арбітражна угода вважалося дійсною, вона повинна містити докази наявності ряду важливих елементів, а саме: письмова форма угоди, можливість врегулювання спору в арбітражному порядку, компетенція сторін, предмет справжнього або майбутнього спору, і угода не повинна бути недійсною, такою, що втратила силу або не піддається виконанню. Оцінюючи ці елементи в зв'язку з угодою сторін, суд встановив, що всі ці вимоги виконані. Той факт, що Об'єднання югославської енергетичної промисловості припинило своє існування, не вплинуло на дійсність арбітражної угоди в цілому, оскільки в угоді говорилося не про інституційний, а про спеціальний арбітражний розгляд. Тому суд підтвердив відсутність у нього юрисдикції у даній справі з огляду на наявність дійсної арбітражної угоди і, відповідно, відхилив клопотання пред'явника вимоги.

Пізніше Високий суд з торгових справу Баня-Луці відхилив апеляцію пред'явника вимоги і залишив у силі рішення Окружного суду в Бієліна.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
21 22
23 24 25 26 27
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика