У понеділок і вівторок 8 і 9 жовтня Білорусь відзвітувала в Комітеті з прав людини. На черговій сесії Комітету свої доповіді про виконання Міжнародного пакту про політичні, громадянські та культурні права представили також Беліз, Болгарія, Гвінея, Судан та Сент-Вінсент і Гренадіни.
Серед питань, що цікавлять експертів у зв'язку з ситуацією в Білорусі, - жорстоке поводження з ув'язненими, включаючи тортури, зникнення людей, заходи щодо скасування смертної кари, практика так званих превентивних арештів і примусового психіатричного лікування правозахисників, обмеження свободи слова, насильство над жінками та багато інших.
Як правило, представники громадянського суспільства представляють свій погляд на ситуацію в державі, яка звітує в Комітеті. У випадку з Білоруссю, свої доповіді підготували «Міжнародна амністія», «Європейська асоціація свідків Єгови», організація «Ідентичність і право», що займається питаннями захисту ЛГБТ, а також національна правозахисна коаліція, що складається з 12 НУО.
Всі документи, які стосуються розгляду доповіді Білорусі, включаючи урядову доповідь можна знайти тут.
До складу Комітету ООН з прав людини входять 18 незалежних визнаних експертів з різних держав, які володіють «високими моральними засадами». Крім того, Рада з прав людини ще в 2012 році затвердила посаду Спеціального доповідача по ситуації з прав людини в Білорусі. Шість років цю посаду обіймав Мілош Харасті, правда він жодного разу не зміг побувати в державі, оскільки офіційний Мінськ не визнає його мандата. 28 вересня Рада з прав людини в якості нового спецдоповідача затвердила французького політолога Анаіса Марена.