Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні у 2019 році Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини

Доповідь щодо ситуації з правами людини в Україні у 2019 році Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини

За результатами своєї моніторингової роботи Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) задокументувало 230 порушень прав людини, які мали місце у звітному періоді й жертвами яких стали 220 осіб. Це переважно порушення прав на життя, особисту недоторканність, справедливий судовий розгляд, принципу недискримінації та основоположних свобод, а також соціально-економічних прав. Ці цифри сумірні з цифрами за попередній звітний період. Крім цього, упродовж звітного періоду було задокументовано ще 198 порушень, які сталися до цього звітного періоду.

Станом на 15 травня середньомісячна кількість жертв серед цивільного населення у 2019 році була на 50 відсотків меншою, ніж у 2018 році, і однією з найменших за весь період конфлікту. Ці цифри демонструють можливість поступово скоротити кількість жертв серед цивільного населення до нуля. Допоки конфлікт не буде врегульовано, ключовими умовами для досягнення цієї мети є дотримання положень Мінських домовленостей та додержання норм міжнародного гуманітарного права.

У більш загальному сенсі УВКПЛ ще раз підкреслює свою занепокоєність щодо необхідності забезпечити ширший захист прав цивільних осіб, постраждалих від конфлікту, де б вони не знаходилися. Цивільні особи, які мешкають поблизу лінії зіткнення, як і раніше, не мали доступу до основних послуг і соціальної підтримки. Досі не забезпечується правовий захист і відшкодування для поранених і для родичів загиблих, а також для осіб, чиє майно пошкоджено або зруйновано. Крім того, забезпечення свободи пересування продовжило залишатись однією із головних проблем, що викликає занепокоєння. Зокрема, через погіршення стану здоров’я під час перетину контрольних пунктів виїзду-виїзду (КПВВ) померло дев’ятеро осіб. Зусилля Уряду з полегшення перетину лінії зіткнення заслуговують схвалення, особливо заходи щодо скасування строків дії дозволів на перетин КПВВ, виданих у режимі онлайн станом на 28 березня 2019 року. Проте на практиці покращення умов перетину були незначними. Зберігається гостра потреба у додаткових пунктах пропуску і у довгоочікуваній реконструкції мосту на КПВВ «Станиця Луганська».

УВКПЛ занепокоєне практикою свавільних арештів, тримання під вартою без зв’язку із зовнішнім світом, катувань і жорстокого поводження з цивільними особами на території, яка контролюється Урядом. Упродовж звітного періоду УВКПЛ задокументувало чотири випадки свавільного затримання цивільних осіб, імовірно – співробітниками Служби безпеки України (СБУ). На території, яка контролюється «Донецькою народною республікою» і «Луганською народною республікою», особи продовжували піддаватися відповідно «адміністративному» і «превентивному» арешту, що становить свавільне тримання під вартою без зв’язку із зовнішнім світом і може прирівнюватись до насильницького зникнення. УВКПЛ також задокументувало повідомлення про незадовільні умови тримання ув’язнених та застосування примусової праці у ряді виправних колоній на території, яка контролюється «Луганською народною республікою». На території, яка контролюється Урядом, УВКПЛ мало доступ до офіційних місць тримання під вартою та проводило конфіденційні інтерв’ю з затриманими особами згідно з міжнародними стандартами. На території, яка контролюється «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою», УВКПЛ такого доступу не має і продовжує наполягати на наданні міжнародним спостерігачам, включно УВКПЛ, конфіденційного доступу до затриманих.

У справах, пов’язаних із конфліктом, продовжуються порушення прав на належну правову процедуру і на справедливий судовий розгляд, що є результатом широко розповсюдженої практики тривалого досудового тримання під вартою, а також застосування сили й примусу для отримання зізнань або укладення угод про визнання винуватості. У звітному періоді продовжувалося втручання у роботу судів у провадженнях, пов’язаних із конфліктом, та в інших резонансних справах. Незважаючи на неодноразові заклики УВКПЛ щодо забезпечення відповідальності за вбивства протестувальників і співробітників правоохоронних органів внаслідок актів насильства під час протестів на Майдані у 2014 році та за вбивства і насильницькі смерті в результаті актів насильства 2 травня 2014 року в Одесі, ці заклики здебільшого залишаються без уваги влади: встановлено лише кілька винуватців, а там, де судові процеси все ж розпочалися, вони затягуються.

На території, яка контролюється «Донецькою народною республікою», будівлі, що належать Православній Церкві України, були захоплені, як повідомлялось, «міністерством державної безпеки» «Донецької народної республіки». Упродовж звітного періоду, «міністерством внутрішніх справ» «Луганській народній республіці», як повідомлялось, проводились обшуки в приміщеннях храмів та житлі священнослужителів, за результатами яких було вилучено речі, зокрема особиста кореспонденція. Діяльність деяких християнських конфесій, як і раніше, продовжила зазнавати переслідувань з боку «правоохоронних органів» «Донецької народної республіки», які перешкоджали зібранням парафіян через відсутність «реєстрації».

У звітному періоді мали місце напади на працівників засобів масової інформації та активістів громадянського суспільства, однак УВКПЛ відзначає зменшення кількості таких нападів порівняно з попередніми звітними періодами. Відсутність відповідальності за напади, вчинені раніше, залишається проблемним питанням. На території, яка контролюється «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою», громадянський простір залишався вкрай обмеженим, і всі зафіксовані зібрання були, як повідомляється, організовані «Донецькою народною республікою» і «Луганською народною республікою».

Російська Федерація, окупаційна держава у Криму, досі не надала УВКПЛ доступу на півострів згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї (ГА) ООН 68/262 щодо територіальної цілісності України та резолюціями ГА 71/205, 72/190 і 73/263. УВКПЛ здійснює моніторинг ситуації з правами людини на півострові з материкової частини України. У звітному періоді Російська Федерація продовжила застосовувати свої закони всупереч міжнародному гуманітарному праву, яке поширюється на окупаційну державу, та скоювати порушення прав людини, зокрема щодо затриманих осіб та осіб, які прагнуть доступу до освіти українською мовою. Особливо сильно це впливає на права кримських татар.

У період із 16 лютого до 15 травня 2019 року діяльність УВКПЛ на території, яка контролюється «Донецькою народною республікою» та «Луганською народною республікою», як і раніше, була обмежена. Обговорення, які тривають у форматі регулярних зустрічей з представниками як «Донецької народної республіки», так і «Луганської народної республіки», ще не забезпечили повного відновлення діяльності УВКПЛ на території, яку вони контролюють.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Липень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика