Юридичний супровід бізнесу
Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Доповідь Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні у період 16 лютого – 15 травня 2018 року

26.06.2018 / 14:03
1392
+A
-a

Доповідь Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні у період 16 лютого – 15 травня 2018 року

Доповідь Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні у період 16 лютого – 15 травня 2018 року - двадцять друга доповідь Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) щодо ситуації з правами в Україні, підготовлена за результатами роботи Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ).

Станом на 15 травня 2018 року жодних ознак припинення конфлікту не спостерігалося: зростала кількість жертв серед цивільного населення; продовжувалися, до того ж в атмосфері безкарності, серйозні порушення прав людини, як-от катування і свавільне тримання під вартою, а також збільшувалася кількість задокументованих посягань на основоположні свободи, зокрема на свободу думки і вільного вираження поглядів, свободу засобів масової інформації та мирних зібрань. Триваючий конфлікт та стагнуюча ситуація з правами людини, роблять кроки у напрямку досягнення миру та примирення ще більш складними.

Конфлікт, що вже п’ятий рік перебуває в активній фазі, продовжив призводити до загибелі та поранень цивільних осіб, а також спричиняти пошкодження та перебої в роботі об’єктів критично важливої цивільної інфраструктури. За період з 16 лютого до 15 травня 2018 року УВКПЛ зафіксувало на сході України 81 жертву серед цивільного населення (19 загиблих і 62 поранених), що на 9 відсотків більше порівняно з попереднім звітним періодом. Половина загальної кількості цих жертв (56,7 відсотків) припала на квітень, коли різко зросла кількість жертв у результаті обстрілів, вогню з легких озброєнь і стрілецької зброї та інцидентів, пов'язаних із мінами. Об’єкти цивільної інфраструктури, зокрема Донецька фільтрувальна станція (ДФС), як і раніше, зазнавали пошкоджень через обстріли та вогонь із стрілецької зброї, внаслідок чого виникали перебої з постачанням води населенню. УВКПЛ задокументувало чотири випадки, коли цивільних працівників ДФС, могли умисно обстрілювати, що, у разі доведення, може становити тяжкий військовий злочин.

Упродовж звітного періоду УВКПЛ задокументувало 201 випадок із твердженнями, що заслуговують на довіру, щодо 321 порушення прав людини, жертвами яких стали 252 особи. З 321 задокументованого випадку порушень прав людини 112 сталися у звітному періоді; Уряд України несе відповідальність за 68 порушень (61 відсоток), озброєні групи – за 19 (17 відсотків), Уряд Російської Федерації (як окупаційна держава у Криму) – за 25 (22 відсотків). Загальна кількість задокументованих порушень порівнюється з кількістю випадків, задокументованих у попередньому звітному періоді.

На території, яка контролюється Урядом, УВКПЛ в цілому мало безперешкодний доступ до офіційних місць тримання під вартою, що дозволило йому проводити конфіденційні інтерв’ю з особами, затриманими у зв’язку з конфліктом, за винятком доступу до деяких осіб у Харкові, яких тримають під вартою в рамках низки справ, які розслідує Служба безпеки України (СБУ), – у цих випадках надання доступу необґрунтовано затримувалося. Відмова у доступі до затриманих і до місць позбавлення волі у самопроголошеній «Донецькій народній республіці» та самопроголошеній «Луганській народній республіці», незважаючи на неодноразові запити УВКПЛ, продовжувала викликати серйозне занепокоєння щодо умов тримання під вартою та поводження із затриманими особами, які тримаються під вартою, у зв’язку із чим в УВКПЛ виникають підозри щодо катувань та жорстокого поводження з затриманими, яких навмисно приховують від міжнародних спостерігачів.

УВКПЛ змогло задокументувати 93 випадки по обидва боки від лінії зіткнення, що містять 149 достовірних тверджень щодо незаконних чи свавільних затримань, катування, жорстокого поводження, сексуального насильства та (або) погроз щодо особистої недоторканності. У 28 з цих випадків (щодо 38 порушень прав людини) інциденти трапилися у звітному періоді, що майже вдвічі перевищує кількість порушень, задокументованих УВКПЛ у попередньому звітному періоді. Уряд України є відповідальним за 22 випадки таких порушень прав людини, а озброєні групи – за 15. Відсутність ефективного розслідування раніше задокументованих випадків свавільного затримання і катувань залишається гострою проблемою, що викликає занепокоєння щодо дотримання прав людини, на території, яка контролюється Урядом. На території, яка контролюється озброєними групами «Луганської народної республіки» було запроваджено практику «превентивного арешту», а на території, яка контролюється «Донецькою народною республікою», практика застосування «адміністративного арешту» продовжувалася; в кожному із цих випадків така практика рівносильна свавільному триманню під вартою без зв’язку з зовнішнім світом і може прирівнюватися до насильницького зникнення, створюючи серйозні ризики катувань і жорстокого поводження.

Доступові до правосуддя у кримінальних справах, пов’язаних із конфліктом, як і раніше, заважали затяжні судові провадження, продовжуване тримання під вартою та порушення права на справедливий судовий розгляд. УВКПЛ також задокументувало факти втручання посадових осіб у незалежну діяльність судової влади, коли судді, які на етапі досудового розслідування відпускали осіб, затриманих за обвинуваченнями, пов’язаними з тероризмом або сепаратизмом, самі ставали фігурантами кримінальних проваджень. Спостерігалися лише незначні зрушення у справах про вбивства протестувальників на Майдані та про насильство 2 травня 2014 року в Одесі, а відсутність відповідальності залишилася однією з найбільших перешкод для забезпечення верховенства права в Україні. На території, яка контролюється озброєними групами, УВКПЛ задокументувало випадки, коли особам, яких тримають під вартою озброєні групи, забороняли спілкуватися з адвокатом або примушували їх користуватися послугами адвоката, призначеного «республіками».

З наближенням сезону виборчих кампаній до президентських та парламентських виборів 2019 року захист свободи думки та вираження поглядів, свободи засобів масової інформації, мирних зібрань та об’єднання є обов’язковою умовою для забезпечення відкритого та конструктивного демократичного й громадянського простору. УВКПЛ задокументувало 41 порушення цих основоположних свобод і принципу заборони дискримінації, що є більшою кількістю порівняно з попереднім звітним періодом. УВКПЛ задокументувало 25 фізичних нападів на публічні заходи та окремих осіб, вчинених членами крайніх правих груп, часто без будь-якого покарання. Глибоке занепокоєння викликали два окремі напади на ромські громади у Києві та Рудному, що призвели до повного спалення їхніх поселень. Обидва інциденти розслідуються, і щодо одного стало відомо, що його було вчинено крайньою правою групою «С14» у присутності поліції.

У Автономній Республіці Крим та місті Севастополь8 Російська Федерація продовжувала застосовувати свої закони, порушуючи встановлений міжнародним гуманітарним правом обов’язок дотримуватися законодавства, що діє на окупованій території. УВКПЛ здійснювало моніторинг ситуації з правами людини в Криму, попри відмову Російської Федерації у наданні доступу на півострів згідно з резолюціями Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, які підтверджують територіальну цілісність України та кваліфікують чинну ситуацію як тимчасову окупацію Криму Російською Федерацією. Протягом звітного періоду УВКПЛ задокументувало 28 порушень прав людини в Криму, в тому числі насильницькі зникнення, обмеження основоположних свобод і посягання на право власності; Уряд Російської Федерації є відповідальним за 25 із цих порушень, а Уряд України – за 3.

У рамках свого мандату щодо просування прав людини УВКПЛ було задіяним у дев’яти заходах із технічного співробітництва та розбудови спроможності Уряду України та громадянського суспільства, які були спрямовані на посилення захисту від свавільного затримання, катувань і жорстокого поводження, а також на забезпечення свободи пересування і дотримання прав на житло, землю та власність. УВКПЛ також здійснювало адвокацію стосовно захисту і просування прав людини, зокрема права на справедливий судовий розгляд, прав осіб з інвалідністю, та прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а також основоположних свобод. Починаючи з 1 січня 2018 року УВКПЛ направило відповідальним особам 54 повідомлення про ймовірні порушення прав людини. Питання щодо 29 із таких випадків було порушено перед Урядом України: в одному випадку порушення було повністю усунуто, у 12 випадках порушення було усунуто частково, а щодо чотирьох випадків було розпочато кримінальні провадження. Питання щодо 25 випадків порушувалося перед озброєними групами: в одному з випадків проблему було повністю усунуто, у трьох випадках порушення були усунуті частково, і щодо одного з випадків було розпочато «розслідування».

Квартальні доповіді УВКПЛ ґрунтуються на основі інформації, зібраної ММПЛУ шляхом проведення інтерв’ю (з жертвами, свідками, родичами жертв і адвокатами), під час поїздок на місця, зустрічей (з представниками влади, громадянським суспільством та іншими співрозмовниками), моніторингу судових засідань, аналізу судових документів, офіційних звітів, інформації із відкритих джерел та інших відповідних матеріалів. УВКПЛ перевіряє усі джерела та інформацію на предмет достовірності і надійності і проявляє належну сумлінність в ході підтвердження та перехресної перевірки інформації з якомога ширшого кола джерел. Свідчення також перевіряються на предмет їхньої узгодженості із загальними відомостями про інцидент та про те, чи вписується він в загальну картину подібних інцидентів. Під час документування випадків порушення прав людини застосовується такий стандарт доказування, відповідно до якого для незалежного спостерігача існують «розумні підстави вважати», що відбулося конкретне порушення прав людини або що має місце конкретна тенденція певних порушень.

Висновки

Ситуація з правами людини в Україні порівняно з попереднім звітним періодом залишилась в основному без змін – що само по собі викликає стурбованість. З початком вже п’ятого року активного збройного конфлікту і при зростанні з кожним днем його ціни для цивільного населення надважливо, щоб усі сторони конфлікту припинили бойові дії та поклали край стражданням населення. Також вкрай необхідно, щоб Уряд України приступив до вирішення проблем, пов'язаних із відповідальністю за порушення, захистом прав населення, постраждалого від конфлікту, та усуненням дискримінації задля того, щоб уникнути подальшого поглиблення розколу і ще більшого ускладнення процесу досягнення миру й майбутнього примирення.

Через непередбачуваний характер бойових дій та їхні наслідки в уражених конфліктом громадах сходу України збереглася атмосфера фізичної небезпеки та соціально-економічного застою. Сторони конфлікту продовжували порушувати режим припинення вогню, передбачений Мінськими домовленостями, і, здавалося, навмисно націлювали удари на цивільний персонал, який працював на критично важливому об’єкті водопостачальної інфраструктури, що викликає глибоке занепокоєння. Такі дії неможна толерувати.

Стурбованість викликало і зростання кількості задокументованих нападів на мирні зібрання, публічні заходи, працівників медіа та окремих осіб, і зокрема ганебні знищення двох поселень ромів у Києві та Львівській області. Дискримінації та насильству на ґрунті расової ненависті так само як і мові ворожнечі немає місця в інклюзивній демократії, заснованій на принципах верховенстві права, адже ці явища створюють серйозну загрозу для основоположних свобод, реалізація яких є необхідною для вільного вираження громадянської позиції. З наближенням сезону виборочих кампаній до президентських та парламентських виборів вкрай необхідно, щоб державні органи діяли рішуче та публічно засуджували такі діяння, надавали захист із боку поліції, проводили ефективні розслідування та забезпечували притягнення винних до відповідальності.

Уряд також повинен вдатися до негайних дій щодо усунення системних проблем браку відповідальності та поширеного середовища безкарності. Зокрема, необхідно покласти край свавільним затриманням, триманню під вартою без зв'язку з зовнішнім світом, катуванням і жорстокому поводженню. Підзвітність і незалежність судової влади вкрай необхідні для забезпечення доступу до правосуддя, розбудови довіри населення до державних інституцій та підтримання зусиль, спрямованих на досягнення миру та примирення.

Озброєні групи “Донецької народної республіки” та “Луганської народної республіки” також мають зобов’язання у сфері захисту прав людини і є відповідальними за їх порушення. Практика свавільних затримань, тримання під вартою без з’вязку із зовнішнім світом та насильницьких зникнень повинна припинитись; основоположні свободи, включно зі свободою думки та вираження поглядів, свободою медіа, мирних зібрань та об’єднання, повинні поважатись. Окрім цього, повинно бути надано доступ міжнародним спостерігачам до місць, де перебувають затримані особи, та надано можливість спілкуватися з ними наодинці відповідно до міжнародних стандартів у сфері захисту прав людини.

У Криму Уряд Російської Федерації як окупаційної держави повинен повністю виконувати свої зобов’язання за міжнародним гуманітарним правом, що стосуються захисту прав людини та основоположних свобод. Необхідно припинити примусове переселення осіб, що перебувають під захистом, і забезпечити дотримання права власності.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Березень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 1
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
ЗАХОДИ
01.03.2019 13:00:00 - Odessa Legal Business Forum (LBF)
15.03.2019 09:00:00 - II Судовий форум ААУ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика