Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Хроніка міжнародного права за лютий 2018 року

14.03.2018 / 14:54
1122
+A
-a

Хроніка міжнародного права за лютий 2018 року

1 лютого 2018 року Консультативний комітет з Рамкової конвенції про захист національних меншин опублікував нову Думку, де розглядається прогрес, досягнутий Словенією з 2011 року, і містяться рекомендації владі.

Словенія застосовує Рамкову конвенцію до осіб, які належать до італійських і угорських національних меншин в етнічно змішаних районах, а також до громади ромів-циган. Особи, що належать до інших громадам, таких як німецькомовна етнічна громада і так звані «нові національні громади» (албанці, босняки, чорногорці, хорвати, македонці і серби), користуються на індивідуальній основі правами, які захищаються Конституцією і деякою підтримкою в області культури, ЗМІ і мовною підготовкою, але на них офіційно не поширюється Рамкова конвенція. Експерти Ради Європи закликають владу і представників цих громад подолати тупикову ситуацію щодо статусу громад шляхом розгляду на постатейній основі того, які права і кому саме повинні надаватися.

2 лютого 2018 року Лансаротський комітет Ради Європи опублікував свої рекомендації владі Угорщини щодо захисту дітей, які перебувають в транзитних зонах на сербсько-угорському кордоні, від сексуальної експлуатації та сексуального насильства.

Згідно із законодавством, прийнятим в Угорщині в березні 2017 року, дітей без супроводу в пошуках притулку в віці від 14 до 18 років відправляють у транзитні зони замість установ щодо захисту дітей. Лансаротський комітет висловив стурбованість з приводу цієї ситуації і відвідав в липні 2017 року, на запрошення угорського уряду, дві транзитні зони на південному кордоні Угорщини, де знаходяться такі діти до моменту прийняття рішення щодо їх клопотання про надання притулку. Це відвідування було першим для делегації Лансаротського комітету і допомогло отримати більш повне уявлення про ситуацію.

7 лютого 2018 року стартував Всесвітній форум міст в Куала-Лумпурі в Малайзії, де вказувалося, що до 2050 року 70 відсотків населення планети будуть городянами. Стрімка урбанізація світу вимагає нового підходу до управління містами.

Всесвітній форум міст - унікальна зустріч представників урядів, місцевих органів влади та делегатів від громадського і приватного секторів, а також представників наукових кіл. Вони обговорюють хід реалізації нової Програми розвитку міст, яка була прийнята в жовтні 2016 року в Еквадорі.

Звертаючись до учасників зустрічі, Виконавчий директор Програми ООН по населених пунктах (Хабітат) Маймунах Мохт Шаріф нагадала, що недавні дослідження підтвердили, що стійка урбанізація є важливим інструментом вирішення таких глобальних проблем, як бідність і глобальне потепління.

Міста є двигуном економічного розвитку, центрами всесвітньої різноманітності та інновацій. Разом з тим стрімка урбанізація призводить до завантаженості населених пунктів, їх забруднення, зростання викидів парникових газів і зростання числа зубожілих городян. Сьогодні приблизно чверть городян живуть в хрущобах або в стихійно виниклих поселеннях.

В даний час число городян перевищило половину всіх жителів планети. У 2050 році їх буде 6,3 мільярда. В останні роки в світі зростає число мегаполісів - великих міських агломерацій з населенням понад 10 мільйонів чоловік. Але поки частка людей, що живуть в таких містах, відносно невелика. Це трохи більше 10 відсотків населення світу. Найбільш густонаселеною міською агломерацією в світі є Токіо з населенням 37,2 мільйона чоловік. Далі йдуть Делі (22,7 мільйона), Мехіко і Нью-Йорк (по 20,4 мільйона), Шанхай (20,2 мільйона) і Сан-Паулу (19,9 мільйона).

Підходи до вирішення проблем стрімкої урбанізації займають чільне місце в Порядку денному ООН в області розвитку на період до 2030 року. В одній з 17 Цілей йдеться про необхідність «забезпечити безпеку, життєстійкість і стійкість міст і населених пунктів».

8 лютого 2018 року Міжнародний кримінальний суд (МКС) почав попереднє розслідування злочинів, можливо скоєних в Венесуелі і на Філіппінах. Одна справа стосується дій уряду Філіппін в ході так званої «війни з наркоторговцями», а інша пов'язана з перевіркою повідомлень про використання надмірної сили при розгоні учасників демонстрацій у Венесуелі. Про це оголосила Прокурор МКС Фату Бенсуда.

13 лютого 2018 року опублікована доповідь Лансаротського комітету Ради Європи, яка міститься аналіз стратегій 26 європейських держав щодо захисту дітей від сексуального насильства, скоєних особами з кола довіри дітей (родичі і близькі дитині особи, які мають на неї вплив).

Згідно з доповіддю, держави-сторони Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства (Лансаротська конвенція) роблять ефективні кроки в цій області. Багатообіцяючою практикою є надання можливостей дітям брати активну участь у розробці і прийнятті політики в цій сфері. Майже всі національні влади Сторін співпрацюють з організаціями громадянського суспільства та приватним сектором в таких сферах, як просвітницька діяльність, навчання і підготовка осіб, що працюють з дітьми, з метою запобігання сексуальних зловживань щодо дітей.

У доповіді підкреслюється важлива роль ЗМІ в інформуванні про сексуальне насильство, скоєне щодо дітей, приділяючи при цьому особливу увагу повній повазі приватного життя і прав дитини. У Хорватії і Румунії, наприклад, заборонено розкривати особистість дитини або будь-яку іншу інформацію про її приватне життя.

16 лютого 2018 року «Гордієвим вузлом» назвав ситуацію на Близькому Сході Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш на міжнародній конференції з питань безпеки в Мюнхені. Другою головною загрозою безпеки голова ООН вважає ядерну загрозу, яка виникла вперше з часів холодної війни. Він звернув увагу до проблеми кібербезпеки і міграції та закликав об'єднатися для вирішення глобальних проблем.

15 лютого 2018 року нова доповідь опублікована Групою експертів Ради Європи по боротьбі з торгівлею людьми (ГРЕТА), у якій відзначається поліпшення в сфері законодавства і практики по боротьбі з торгівлею людьми в Словенії, які відбулися з моменту публікації першої доповіді в січні 2014 року, і заявляється, що необхідно робити більше для надання допомоги жертвам.

Відповідно до рекомендацій ГРЕТА було продовжено розвиток юридичних рамок і процедур: використання послуг, що надаються жертвою торгівлі людьми, визнано кримінальним злочином; жертви торгівлі, які мають дозвіл на тимчасове проживання, отримали доступ до ринку праці; програма кризового розміщення жертв була продовжена з 5 до 30 днів.

ГРЕТА закликає владу забезпечити, щоб доступ до допомоги для жертв не залежав від їх співпраці в ході слідства; приділяти більше уваги виявленню жертв торгівлі серед осіб у пошуках притулку і серед іноземних трудящих, а також вживати заходів для сприяння і забезпечення доступу до компенсацій для жертв торгівлі.

Згідно з доповіддю, Словенія є в основному державою призначення та транзиту жертв торгівлі людьми, а не державою походження. У 2013-2016 роках число виявлених жертв торгівлі людьми в різних цілях (сексуальна експлуатація, насильницька праця, експлуатація для жебракування) в Словенії склало 119 осіб. У 2013-2016 роках звинувачення в торгівлі людьми були висунуті проти 52 осіб, а 10 чоловік були засуджені за злочини, пов'язані з торгівлею людьми.

16 лютого 2018 року Чорногорія підписала Конвенцію Ради Європи про боротьбу з торгівлею людськими органами (СДСЕ № 216).

19 лютого 2018 року Україна подала меморандум в арбітражному провадженні проти Російської Федерації за Конвенцією ООН з морського права. Меморандум доводить, що Російська Федерація порушила суверенні права України в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці.

Починаючи з 2014 року Російська Федерація незаконно позбавила Україну можливості здійснювати свої права морської держави, яка задля власних потреб експлуатує суверенні ресурси України, узурпувавши права України регулювати власні морські території. Зухвало порушуючи міжнародне право, Російська Федерація викрадає енергетичні та рибні ресурси, які належать Україні і її народу, при цьому серед іншого завдає фізичної шкоди українським рибалкам, блокує захід суден в українські порти у зв’язку із незаконним будівництвом Керченського мосту.

Україна просить арбітражний трибунал припинити порушення Російською Федерацією Конвенції ООН з морського права та підтвердити права України в Чорному та Азовському морях та у Керченській протоці, в тому числі і зобов’язати Російську Федерацію поважати суверенні права України в своїх водах, зупинити крадіжку українських ресурсів, а також виплатити компенсацію за завдану шкоду.

У вересні 2016 року Україна ініціювала арбітражне провадження проти Російської Федерації, яке розглядається в Гаазі арбітражним трибуналом, що складається з 5 осіб.

19 лютого 2018 року у Женеві відкрилася 69-а сесія Комітету ООН з ліквідації дискримінації жінок. Її учасники розглянуть доповіді Люксембургу, Малайзії, Маршаллових островів, Республіки Корея, Саудівської Аравії, Сурінаму, Чилі і Фіджі про вжиття ними законодавчих, судових, адміністративних або інших заходів, спрямованих на ліквідацію дискримінації щодо жінок.

Комітет створений для спостереження за виконанням Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок. Конвенція була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН у 1979 році. Її учасниками сьогодні є 189 держав. Кожні чотири роки вони по черзі звітують перед Комітетом про виконання вимог Конвенції.

Сесія Комітету, яка складається з 23 незалежних міжнародних експертів, триватиме до 9 березня.

20 лютого 2018 року на засіданні Ради Безпеки Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав якомога швидше знайти політичне рішення палестино-ізраїльського конфлікту. Він попередив, що сьогодні під загрозою знаходиться міжнародний консенсус про необхідність існування двох держав - Ізраїлю та Палестини. Засідання Радбезу пройшло за участю президента держави Палестина Махмуда Аббаса.

20 лютого 2018 року Італія підписала Протокол про внесення змін до Додаткового протоколу до Конвенції про передачу засуджених осіб (№ 222).

21 лютого 2018 року в Раді Безпеки ООН обговорили питання, пов'язані з цілями і принципами Статуту Організації Об'єднаних Націй в контексті підтримання міжнародного миру і безпеки.  Таку ініціативу висунув Кувейт, який в лютому головує в Радбезі. 27 років тому в лютому успішне застосування інструментів, закладених у Статуті ООН, дозволило звільнити Кувейт від військ Саддама Хусейна. Учасники засідання підтвердили, що Статут ООН повинен служити гарантом миру і міжнародній безпеці.

21 лютого 2018 року в Комітеті з прав дитини закликали держави-члени ЄС припинити затримання дітей іммігрантів. Заклик пролунав напередодні ключової наради Європейського Союзу з реформування європейської системи надання притулку. Глава Комітету Рената Вінтер нагадує, що практика арешту дітей є грубим порушенням зобов'язань, взятих на себе Євросоюзом в рамках міжнародного права.

Чинні правові акти Європейського Союзу передбачають ув'язнення дітей іммігрантів під вартою у випадках, коли це відповідає інтересам самих дітей, наприклад, щоб запобігти пропажу дітей, їх втечу або експлуатацію. Однак Рената Вінтер вважає, що арешт дитини, будь то дитина без супроводу дорослих або дитина заарештованих батьків, ні за яких обставин не може бути в її інтересах і є грубим порушенням її прав.

 «Всі держави-члени ЄС ратифікували Конвенцію ООН з прав дитини, тому в законодавстві ЄС не повинно бути ніяких розбіжностей із зобов'язаннями, передбаченими нормами міжнародного права» - зазначила Рената Вінтер. Більш того, в Комітеті вважають, що у випадках, коли розлучення членів сім'ї ставить під загрозу благополуччя дитини, заборона на позбавлення волі повинна поширюватися і на батьків.

21 лютого 2018 року Консультативний комітет з Рамкової конвенції про захист національних меншин закликав владу Румунії нарощувати зусилля по боротьбі з дискримінацією, особливо щодо ромів-циган, а також покращувати захист всіх національних меншин в ряді областей.

У новому висновку, опублікованому 21 лютого 2018 року, в якому оцінюється прогрес, досягнутий з 2011 року, Комітет визнає зусилля влади, спрямовані на просування культури і освіти меншин, а також на забезпечення того, щоб національні меншини були представлені в парламенті. При цьому Комітет привертає увагу до ряду питань, які потребують негайних дій.

Румунії необхідно створити консолідовані і послідовні рамки захисту прав меншин, з огляду на те, що хоча чинне законодавство і регламентує різні аспекти, проте воно є розрізненим, з великою кількістю сірих зон, і може трактуватися по-різному. Законопроект про статус національних меншин, запропонований парламенту більше 10 років тому, до цих пір не прийнятий.

Забобони щодо ромів-циган залишаються предметом серйозного занепокоєння. Незважаючи на рішучу позицію Національної ради по боротьбі з дискримінацією, судові рішення і заяви властей, продовжують надходити повідомлення про расистські інциденти. Слова нетерпимості, які раніше виходили тільки від крайніх правих політичних партій, присутні в основному політичному дискурсі, особливо на місцевому рівні.

22 лютого 2018 року Координатор надзвичайної допомоги Марк Локок на засіданні Ради Безпеки ООН по Східній Гуті повідомив, що в останні 24 години в цьому районі тривали інтенсивні збройні обстріли і закликав членів Радбезу ввести режим припинення вогню в Сирії. Постпред Росії заявив, що в Східній Гуті безчинствують терористи і запропонував внести російські поправки в шведсько-кувейтський проект резолюції з цього приводу, а зампостпреда США повідомила, що її делегація готова проголосувати за цю резолюцію «прямо тут і прямо зараз».

22 лютого 2018 року Латвія підписала Конвенцію Ради Європи щодо злочинів, пов'язаних з культурними цінностями (№ 221).

23 лютого 2018 року Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш підписав договір про координацію міжнародного співробітництва в реалізації Глобальної контртерористичної стратегії. У ньому викладено принципи співпраці установ системи ООН у справі надання допомоги державам у боротьбі з тероризмом.

24 лютого 2018 року Рада Безпека на її 8188-м засіданні прийняла Резолюцію 2401 (2018), в якій вимагає, щоб всі сторони припинили без будь-яких затримок бойові дії для створення стійкої гуманітарної паузи на період не менше 30 днів поспіль на всій території Сирії і вжити заходів до негайного повного і всеосяжного виконання цієї вимоги всіма сторонами, з тим щоб можна було забезпечити безпечне, безперешкодне і стійке надання гуманітарної допомоги та послуг і медичну евакуацію важкохворих і поранених, відповідно до застосовних норм міжнародного права.

26 лютого 2018 року Спеціальний представник з питань міграції та справах біженців Томаш Бочек опублікував першу доповідь про свою діяльність. Для того щоб успішно подолати виклики, пов'язані з міграцією, Рада Європи має ухвалити «чіткий, глобальний і заснований на своїх принципах підхід, що охоплює всі аспекти регулювання міграції», заявив Спеціальний представник Генерального секретаря з питань міграції та справах біженців Томаш Бочек в своєму першому звітному доповіді, опублікованому сьогодні.

Встановлення більш жорсткого контролю на кордонах призвело до регулярного зниження числа людей, які прибувають, проте ймовірно, що біженці та мігранти і далі будуть прибувати у великій кількості в Європу в найближчі роки. Виклики для держав-членів складаються в тому, щоб вжиті заходи щодо зниження потоку міграції та організації повернення осіб в пошуках притулку, яким відмовлено в наданні притулку, відповідали нормам в області прав людини. Ще один виклик - розробити політику інтеграції тих біженців і мігрантів, яким дозволено залишитися в Європі. Організація повинна і далі виступати за солідарність між державами-членами і захищати право на пошук притулку.

26 лютого 2018 року прийнята Резолюція 2402 (2018) Радою Безпеки на 8190-му засіданні. Рада Безпеки висловлює занепокоєння з приводу проблем в політичній, економічній та гуманітарній сферах і в сфері безпеки, які зберігаються в Ємені, включаючи триваюче насильство, а також з приводу загроз, що виникають в зв'язку з незаконною передачею, дестабілізуючим накопиченням і неправомірним застосуванням зброї.

Рада Безпеки постановляє продовжити до 28 березня 2019 року мандат Групи експертів, викладений в пункті 21 резолюції 2140 (2014 року) і пункті 21 резолюції 2216 (2015), висловлює свій намір не пізніше 28 лютого 2019 року провести огляд цього мандата і прийняти належне рішення щодо його подальшого продовження і просить Генерального секретаря як можна швидше прийняти необхідні адміністративні заходи, щоб після консультацій з Комітетом відтворити Групу експертів на період до 28 березня 2019 року, з огляду на відповідні  обставини, досвід членів Групи, заснованої резолюцією 2140 (2014).

27 лютого 2018 року Комітет із питань запобігання катуванням опублікував доповідь по Португалії. Комітет закликає вирішувати проблеми жорстокого поводження з боку поліції і поганого поводження з ув'язненими. У доповіді по Португалії Комітет Ради Європи із питань запобігання катуванням (КПТ) закликає владу Португалії вжити рішучих заходів щодо попередження жорстокого поводження з боку поліції і забезпечити для ув'язнених безпечні і гідні умови життя.

27 лютого 2018 року нова доповідь опублікована Європейською комісією проти расизму та нетерпимості (ЄКРН), у якій вказано, що Сан-Марино домоглася прогресу в справі забезпечення доступу до отримання громадянства, встановлення кримінальної відповідальності за дискримінацію на основі гендерної ідентичності і в області збору даних.

Іспанія повинна створити сильний орган з питань рівності, прийняти нове комплексне антидискримінаційне законодавства і покращувати освіту ромів-циган і дітей-мігрантів, говориться в моніторинговому звіті ЄКРН.

Спостерігається збільшення кількості расистських і ксенофобних виразів в Швеції, незважаючи на значні зусилля по запобіганню цих явищ, як заявляє ЄКРН.

Крім цих трьох доповідей по державам, публікуються висновки про виконання пріоритетних рекомендацій, які були дані два роки тому Греції і Норвегії.

 

Матеріал підготовлений к.ю.н. Н. В. Хендель

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули чисельні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика