Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Хроніка міжнародного права за січень 2018 року

09.03.2018 / 08:26
1583
+A
-a

Хроніка міжнародного права за січень 2018 року

3 січня 2018 року антикорупційний орган Ради Європи ГРЕКО опублікував доповідь про виконання Іспанією рекомендацій щодо попередження та боротьби з корупцією серед членів парламенту, суддів і прокурорів. Чотири роки по тому після прийняття доповіді про виконання рекомендацій за підсумками четвертого раунду оцінювання в грудні 2013 року Група держав по боротьбі з корупцією (GRECO) прийшла до висновку, що в Іспанії відзначається обмежений прогрес у справі виконання рекомендацій, і що загальний рівень виконання рекомендацій залишається «в цілому незадовільним». Іспанія поки що не виконала в повному обсязі жодної з 11 рекомендацій ГРЕКО, прийнятих в 2013 році. Сім рекомендацій були виконані лише частково, а чотири - зовсім не виконані. Що стосується парламентаріїв, то очікується виконання низки рекомендацій, в тому числі прийняття кодексу поведінки в обох палатах і проведення ретельного огляду режиму розкриття фінансового становища. Готується законопроект про лобіювання, що є кроком вперед щодо підвищення рівня прозорості відносин парламентаріїв з лобістами і з іншими сторонами.

10 січня 2018 року глава ЮНЕП Ерік Солхейм і Гендиректор ВООЗ доктор Тедрос підписали угоду в Найробі щодо спільної боротьби з негативними наслідками екологічних проблем для здоров'я населення планети. Так, 12,6 млн. людей помирають щороку через причини, пов'язані із забрудненням навколишнього середовища.

Сторони домовилися поліпшити координацію заходів з контролю за хімічними відходами, якістю води та продуктів харчування. У планах також спільна участь у кампанії по зниженню рівня забруднення повітря, яке робить негативний вплив як на клімат, так і на здоров'я населення.

ЮНЕП та ВООЗ і раніше брали участь в спільних проектах, однак підписана 10 січня 2018 року формальна угода - наймасштабніша за останні 15 років, яка дозволить зміцнити цю співпрацю. «Назріла нагальна потреба об'єднати зусилля, спрямовані на протистояння серйозним загрозам навколишньому середовищу і клімату - основам існування нашої планети, - підкреслив Ерік Солхейм. - Наша угода служить визнанням цієї похмурої реальності».

За словами доктора Тедроса, «здоров'я людей безпосередньо пов'язано з навколишнім середовищем». «[Забруднені] повітря і вода, а також шкідливий вплив хімічних речовин щорічно призводять до смерті 12,6 млн. чоловік. Це не може і не повинно тривати».

Угода між ВООЗ і ЮНЕП відображає роботу по реалізації заходів в рамках Декларації з охорони здоров'я, навколишнього середовища та зміни клімату, яку прийняли учасники 22-ї сесії Конференції сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. Вона відбулася в Марракеші в 2016 році.

16 січня 2018 року голова ООН Антоніу Гутерріш окреслив 12 головних напрямів діяльності Організації на 2018 рік. Звертаючись до членів Генеральної Асамблеї, він нагадав, що за рік його роботи на посаді Генерального секретаря людство не просунулася до миру.

18 січня 2018 року під головуванням президента Казахстану Н. Назарбаєва проходить засідання Ради Безпеки ООН, присвячене нерозповсюдженню зброї масового знищення. Перед його учасниками виступив Генеральний секретар ООН, який нагадав про небезпечну ситуацію на Корейському півострові та застосування хімзброї у Сирії. Він висловив стурбованість з приводу зниження довіри між США і Росією та закликав до модернізації міжнародної системи роззброєння.

«Ми спостерігаємо зниження ступеня взаємної довіри з ядерних та інших питань між Сполученими Штатами і Російською Федерацією. Під загрозою опинилися найважливіші угоди по скороченню стратегічних озброєнь, узгоджені під час і після «холодної війни», - заявив Генеральний секретар ООН.

18 січня 2018 року опубліковано доповідь органу Ради Європи з боротьби з корупцією (ГРЕКО), у якій ГРЕКО прийшов до висновку, що Румунія досягла досить обмежений прогрес у справі виконання його рекомендацій щодо попередження та боротьби з корупцією серед членів парламенту, суддів і прокурорів.

ГРЕКО зазначає, що Румунія в повній мірі виконала лише дві з 13 рекомендацій, сформульованих в повній оціночній доповіді, опублікованій в 2016 році. Сім рекомендацій не були виконані, а ще чотири - виконані лише частково.

У доповіді наголошується, що основна ініціатива, прийнята в Румунії щодо членів парламенту, полягала в прийнятті кодексу поведінки в 2017 році, який спрямований на регулювання подарунків та інших переваг, а також на регулювання конфлікту інтересів. Незважаючи на ці позитивні зміни, ГРЕКО вказує на те, що широкі формулювання кодексу і непослідовні правила його дотримання перешкоджають тому, щоб це стало повною мірою задовільними рамками.

ГРЕКО вважає, що Румунія ще не розглянула належним чином вдосконалення діяльності Національного агентства з питань чесності (NIA) в сфері контролю декларацій майна та інтересів членів парламенту, хоча робочі методи і можливості обробки даного агентства були розширені. ГРЕКО також закликає поліпшувати реалізацію на практиці рішень і санкцій NIA щодо питань несумісності з посадою і конфліктів інтересів.

22 січня 2018 року головою Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) був обраний Мікеле Ніколетті (Італія).

24 січня 2018 року на засіданні Ради Безпеки ООН виступив заступник Генерального секретаря з миротворчих операцій Жан-П'єр Лакруа, вказуючи, що сторони конфлікту в Південному Судані порушують умови угоди про припинення вогню і захисту мирних жителів, підписаного 21 грудня 2017 року. У державі тривають збройні сутички, а мирні жителі терплять важкі страждання.

Лакруа розповів про численні випадки грубих порушень прав людини в цій державі, які здебільшого залишаються безкарними. Зокрема, за минулий рік експерти Місії ООН зафіксували 111 пов'язаних з конфліктом випадків сексуального насильства. За словами Лакруа, реальні цифри, швидше за все, набагато вищі.

Як повідомила членам Ради Безпеки заступник Координатора надзвичайної допомоги Урсула Мюллер, продовольчої допомоги потребують понад 5 млн. жителів Південного Судану. З них близько 1,5 млн. осіб перебувають на межі голоду, а 20 тисяч - голодують. За її словами, в березні, з настанням посушливого періоду, гуманітарна ситуація може погіршитися. Виснаження від недоїдання загрожує 250 тисячам дітей. На допомогу південносуданцям в ООН запросили 1,7 млрд. доларів. Незважаючи на всі труднощі, за словами Мюллер, співробітники ООН надали допомогу 5,4 млн. чоловік в Південному Судані в 2017 році.

Конфлікт в самій молодій державі планети виник незабаром після її створення. Південний Судан отримав незалежність від Судану в липні 2011 року, а вже в грудні 2013 році протистояння між президентом держави Сальвой Кііром і колишнім віце-президентом Рієком Машаром вилилося в міжетнічні зіткнення, які призвели до загибелі тисяч людей.

25 січня 2018 року під час 1173-го засідання Постійної ради ОБСЄ  схвалено рішення продовжити мандат Місії спостерігачів ОБСЄ на двох російських пунктах пропуску «Гуково» і «Донецьк».

Рішення Постійної ради ОБСЄ від 25 січня 2018 року показало ізольованість Росії у небажанні забезпечити дієвий міжнародний контроль на кордоні. Такі дії свідчать про намір Кремля продовжувати постачання важкої зброї, військового обладнання, регулярних військ, найманців, підтримки терористичної діяльності на території України. У цьому зв’язку, приєднавшись до консенсусу щодо рішення, делегація України в ОБСЄ виголосила відповідну інтерпретуючу заяву.

Україна закликає РФ до неухильного виконання взятих на себе зобов’язань у рамках Мінських домовленостей, зокрема положень п. 4 Мінського протоколу від 5 вересня 2014 року щодо встановлення контролю та постійного моніторингу ОБСЄ над тимчасово неконтрольованою ділянкою українсько-російського державного кордону, а також створення зони безпеки уздовж кордону з боку Росії, що є критично важливим для деескалації ситуації та мирного врегулювання на Донбасі.

29 січня 2018 року опублікована доповідь Групи експертів Ради Європи по боротьбі з торгівлею людьми, у якій проаналізовані зміни, що відбулися з моменту публікації її першої оціночної доповіді по Сербії в січні 2014 року про застосування Конвенції Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми.

Згідно з доповіддю, юридичні та інституційні рамки боротьби з торгівлею людьми в Сербії були змінені, але при цьому треба нарощувати зусилля по зменшенню ризику для дітей, які стати жертвою торгівлі людьми та щодо вдосконалення процедури виявлення дітей-жертв і надання їм допомоги.

У доповіді вітається прийняття Стратегії щодо попередження та боротьби з торгівлею людьми на 2017-2022 роки та створення Бюро з координації дій проти торгівлі людьми.

30 січня 2018 року опублікована доповідь органу Ради Європи з боротьби з відмиванням грошей, у якій визнає, що Україна проявляє тверду політичну прихильність справі запобігання і боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму, і що вжиті заходи вже дали позитивний результат. Проте, необхідно прийняття нових законодавчих положень, щоб виносити вироки, які надають більш серйозний стримуючий вплив; необхідні додаткові кошти; розслідування найбільш серйозних злочинів і переслідування в судовому порядку за них повинні здійснюватися більш активно.

В Україні існує підвищений ризик відмивання грошей в зв'язку з наявністю корупції і нелегальної економічної діяльності, зокрема, незаконного підприємництва, ухилення від сплати податків і шахрайства. Високий рівень тіньової економіки, що посилюється широким використанням готівки, робить державу особливо вразливою. Один з основних механізмів відмивання грошей в Україні - так звані «конвертаційні центри», за допомогою яких кошти переводяться з реальної економіки в тіньову шляхом їх переведення в готівку і виведення з держави.

 

Матеріал підготовлений к.ю.н. Н. В. Хендель

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули чисельні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика