Юридичний супровід бізнесу
Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Міжнародно-правова регламентація права на здоров’я ув’язнених

28.10.2017 / 21:31
1283
+A
-a

Міжнародно-правова регламентація права на здоров’я ув’язнених

Історичний, філософський та концептуальний аналіз природних прав людини (право на життя, право на здоров’я) приводить до уявлення про ці права як похідні від людської природи, які належать людині за її сутністю внаслідок того, що вона наділена суто людськими якостями та ознаками роду людського. Характеристикою природних прав є те, що вони є природжені, невідчужувані, невід'ємні, універсальні, походять від концепції зв'язку між природою людини та її правами, які необхідні їй для оптимального функціонування та реалізації похідних прав.

На сучасному етапі розвитку людства природні права людини стали невід'ємною складовою системи права держав завдяки конституційній регламентації та визнання їх та похідних прав у міжнародному праві. Права людини є спільним надбанням людства, хоч і  залишаються постійним об'єктом суперечок стосовно питань їх конкретизації і засобів реалізації, форм охорони та захисту через національні та міжнародні механізми.

Природа права на здоров'я неоднозначна, можливо стверджувати, що воно має подвійну природу та ставлення до нього зазнало певної еволюції. Право на здоров'я входить до каталогу найважливіших загальновизнаних прав людини і найбільш часто розглядається як складова частина економічних і соціальних прав, однак на доктринальному рівні право на здоров’я досліджувалося та розроблялося як складова природних прав людини [Гладун З.С. Право на здоров’я (політико-правові аспекти) / З.С. Гладун / Український часопис прав людини. – 1996. – № 1.; Стефанчук Р.О., Зелінський А.М. Право на здоров’я як особисте немайнове право фізичних осіб / Р.О. Стефанчук, А.М. Зелінський / Вісник Хмельницького інституту регіонального управління і права. – 2003. – № 2 (6).] (прав людини першого покоління) [Брижит Тобес. Право на здоровье: теория и практика //http://krotov.info/lib_sec/19_t/tob/es_01.htm]. Для будь-якого суспільства здоров'я громадянина виступає як одна з характеристик розвиненості та демократичності держави, її реальних можливостей визнавати, зберігати і захищати цю загальнолюдську цінність.

Як справедливо зазначають О. Ю. Александрова, М. Ф. Герасименко, І. Ю. Григор'єв життя людини та її здоров'я – вищі цінності для суспільства, врахуванням яких повинні визначатися всі інші цінності й блага [Герасименко Н.Ф., Александрова О.Ю., Григорьев И.Ю. Законодательство в сфере охраны здоровья граждан / Под общ. ред. д-ра мед. наук, академика РАМН В.И. Стародубова. – М.: МЦФЭР, 2005, с. 91]. І. Я. Сенюта акцентує, що велике значення здоров’я як вищого і природного блага зумовлює необхідність його охорони і захисту, у тому числі міжнародно-правового [Сенюта І.Я. Медичне право: право людини на охорону здоров’я: Монографія. – Львів: Астролябія, 2007, с. 20].

Однак на сучасному етапі розвитку людства можливо констатувати неефективність реалізації права на здоров’я на внутрішньодержавному рівні в цілому, про що свідчать статистичні дані щорічних доповідей ВООЗ. Судова практика Європейського Суду з прав людини та Міжамериканського Суду з прав людини, доповіді Європейського комітету проти тортур свідчать про велику кількість порушень права на здоров’я ув’язнених.  У Мінімальних стандартних правилах Організації Об'єднаних Націй щодо поводження з ув'язненими (Правила Нельсона Мандели) прийнятих 17 грудня 2015 року резолюцією Генеральної Асамблеї 70/175 закріплено право на здоров’я ув’язнених. Мінімальні стандартні правила Організації Об'єднаних Націй щодо поводження з ув'язненими 2015 р. є загальновизнаними стандартами поводження з ув’язненими.

Так, у Правилах Нельсона Мандели 2015 р. вказується на створення гігієнічних умов необхідних для підтримання чистоти і здоров'я (правило 18), правило 19 встановлює вимогу щодо одягу та спального приладдя, яке дозволяє підтримувати їхнє здоров'я в задовільному стані, правило 22 стосується харчування, яке повинно бути достатньо калорійним для підтримання здоров'я і сил.

Безпосередньо реалізація права на здоров’я є  можливою через належне медико-санітарне обслуговування, якому присвячено 24-35 правило  Правил Нельсона Мандели 2015 р.[Минимальные стандартные правила Организации Объединенных Наций в отношении обращения с заключенными (Правила Нельсона Манделы) // https://www.unodc.org/documents/justice-and-prison-reform/Nelson_Mandela_Rules-R-ebook.pdf].

У ч. 1 правила 24 Правил Нельсона Мандели 2015 р. встановлюється, що у кожній тюремній установі повинна бути медико-санітарна служба, на яку покладено завдання оцінювати, підтримувати, охороняти і покращувати фізичне і психічне здоров'я в'язнів, з наданням підвищеної уваги ув’язненим з особливими потребами в медико-санітарній допомозі або мають проблеми зі здоров'ям, які перешкоджають їхній реабілітації [Минимальные стандартные правила Организации Объединенных Наций в отношении обращения с заключенными (Правила Нельсона Манделы) // https://www.unodc.org/documents/justice-and-prison-reform/Nelson_Mandela_Rules-R-ebook.pdf]. Правило 24 Правил Нельсона Мандели 2015 р. повністю імплементує положення преамбули Статуту ВООЗ, де дається визначення права на здоров’я. Так, у Статуті (Конституції) ВООЗ 1946 р. зазначається, що «здоров'я є станом повного фізичного, душевного і соціального благополуччя, а не тільки відсутністю хвороб чи фізичних дефектів». Також у преамбулі зазначено, що «володіння найвищим досяжним рівнем здоров'я є одним з основних прав кожної людини незалежно від раси, релігії, політичних переконань, економічного чи соціального становища». 

 

кандидат юридичних наук Н. В. Хендель 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства : протиправні практики donum auctoris Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства : протиправні практики
Процес формуваня громадянського суспільства в Україні набув ознак тривалого і суперечливого руху, який у своїй бе...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Липень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
ЗАХОДИ
18.07.2018 09:00:00 - Digital Finance & Technology
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика