Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права в контексті подій під Іловайськом у серпні 2014 року

13.08.2018 / 17:22
1161
+A
-a

Порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права в контексті подій під Іловайськом у серпні 2014 року

Доповідь Управління Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини (УВКПЛ) висвітлює багатопланові, взаємопов'язані та взаємно посилюючі порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, вчинені проти цивільних осіб та осіб hors de combat (позбавлених боєздатності) у контексті подій під Іловайськом у серпні 2014 року. Зокрема, Моніторингова Місія Організації Об'єднаних Націй з прав людини в Україні (ММПЛУ) задокументувала численні порушення права на життя, свободу, безпеку та фізичну недоторканість під час цих подій.

УВКПЛ вважає події під Іловайськом такими, що ілюструють порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права, які неодноразово відбувалися під час конфлікту на сході України: обстріли житлових районів, наслідком яких стали жертви серед цивільного населення, вбивства цивільних та інших осіб, захищених за міжнародним гуманітарним правом, незаконне затримання, насильницькі зникнення та катування.

З початку квітня 2014 року УВКПЛ спостерігало за швидкою ескалацією насильства на сході України. Добре організовані та скоординовані озброєні групи незаконно захоплювали громадські будівлі, а також відділення міліції та будівлі служби безпеки в містах і селищах Донецької та Луганської областей. 14 квітня 2014 року Уряд України розпочав операцію з забезпечення безпеки для відновлення контролю над територією, що знаходилася під контролем озброєних груп, та розгорнув підрозділи Збройних Сил України за підтримки добровольчих батальйонів. Бойові дії з озброєними групами, які з квітня 2014 року були підкріплені іноземними бойовиками, в тому числі громадянами Російської Федерації, швидко переросли до рівня збройного конфлікту. До кінця липня 2014 року озброєні групи самопроголошеної «Донецької народної республіки» та самопроголошеної «Луганської народної республіки» контролювали значну частину обох регіонів, включаючи частини державного кордону з Російською Федерацією.

Відновивши контроль над кількома містами та селами в зоні конфлікту та просунувшись до державного кордону з Російською Федерацією у Донецькій області у червні та липні 2014 року, на початку серпня українські сили розпочали операцію з повернення контролю над м. Іловайськ (Донецька область, 40 кілометрів на південний схід від міста Донецька). До середини серпня вони взяли під контроль села навколо Іловайська. З 18 по 28 серпня 2014 року українські добровольчі батальйони воювали з озброєними групами, розташованими в місті, і встановили частковий контроль над ним. Протягом цього часу місто було розділено на райони, що знаходилися під контролем українських сил та райони, що знаходилися під контролем озброєних груп. До 27 серпня 2014 року українські сили були оточені озброєними групами, що, за даними Уряду України, отримали підкріплення у вигляді озброєних підрозділів та зброї з Російської Федерації. Згідно з Канцелярією Прокурора Міжнародного кримінального суду, інтенсивність боїв в Іловайську пояснювалася «ймовірним притоком військ, транспортних засобів та озброєння з Російської Федерації для зміцнення позицій озброєних груп».

Вранці 29 серпня 2014 р., не приставши на пропозицію озброєних груп та, як повідомляють, військових Російської Федерації, відступати без зброї, українські сили почали вихід із Іловайська у південному напрямку. Українські військовослужбовці та добровольці стверджують, що під час відступу на них напали регулярні війська Російської Федерації. До 31 серпня не менше 366 українських військовослужбовців та добровольців загинуло та принаймні 429 було поранено; сотні інших було захоплено. 31 серпня та 1 вересня більшість захоплених українських військовослужбовців та добровольців, в тому числі поранених, були звільнені та передані українським силам. Близько 300 захоплених українських військовослужбовців та добровольців було передані озброєним групам «Донецької народної республіки». До кінця 2014 року більшість із них відпустили у ході так званих «обмінів». Близько 10 осіб утримувалися в місцях позбавлені волі до середини 2015 року, а потім були звільнені. Один з військовослужбовців, який був захоплений під час бойових дій у Іловайську, перебував у місці тримання під вартою під контролем озброєних груп допоки не був звільнений 27 грудня 2017 року.

Бойові дії в Іловайську та навколишніх селах мали руйнівний вплив на цивільне населення. У Іловайську було знищено 600 з 1800 приватних будинків та пошкоджено 116 багатоповерхових будинків. Протягом трьох тижнів жителі Іловайська не мали електрики, води та газу через пошкодження внаслідок військових дій. У цей період також не функціонував жоден медичний заклад. Внаслідок обстрілів Іловайська та двох сусідніх сіл загинуло щонайменше 36 цивільних осіб (18 чоловіків та 18 жінок). Моніторинг проведений УВКПЛ вказує на те, що сторони конфлікту використовували зброю вибухової дії в населених пунктах без дотримання принципів розрізнення, пропорційності та вжиття запобіжних заходів.

УВКПЛ отримало багаточисленні повідомлення про те, що під час подій під Іловайськом сторони конфлікту були задіяні у вбивстві цивільних осіб та осіб hors de combat (позбавлених боєздатності). Розповіді свідків та/або наявні дані судово-медичної експертизи свідчать, що ці вбивства не мали масового або систематичного характеру. УВКПЛ задокументувало вбивство чотирьох цивільних осіб в Іловайську, двоє із них були скоєні добровольцями українських батальйонів. Одна цивільна особа, що знаходилася під вартою українських батальйонів, загинула під час обстрілу. УВКПЛ отримало повідомлення про вбивство трьох українських військовослужбовців після того, як вони здалися 29 серпня 2014 року. Повідомлення також свідчать про те, що деяких українських військовослужбовців та добровольців, поранених в бою, вбили, незважаючи на те, що вони були позбавлені боєздатності. УВКПЛ також задокументувало випадок насильницького зникнення військового лікаря чоловічої статі, внаслідок чого він, можливо, загинув.

УВКПЛ задокументувало повідомлення, про те, що в Іловайську та навколишніх селах українські сили застосовували катування та жорстоке поводження стосовно чоловіків віком від 30 до 66 років. Жертв підозрювали у тому, що вони були членами озброєних груп або були пов'язані з ними іншим чином. В Іловайську, в період з 18 по 28 серпня 2014 року, більшість жертв утримувалася у школі № 14 м. добровольчим батальйоном «Донбас», що воював у складі українських сил. Умови, в яких утримувалися чоловіки, можуть прирівнюватися до жорстокого поводження. Жертви зазнавали побоїв. На сьогоднішній день УВКПЛ задокументовано випадки тринадцяти осіб з Іловайська та навколишніх сіл, які піддавалися катуванню або жорстокому поводженню.

Українських військовослужбовців та добровольців, в тому числі поранених, захоплених 29 і 30 серпня 2014 року під час відступу з Іловайська, протягом двох днів тримали в тимчасових пунктах збору, розташованих у відкритому полі поблизу зони бойових дій. Поводження з цими особами, позбавленими боєздатності, очевидно, залежало від кожного окремого підрозділу, який захопив їх, і тому відрізнялося. Поводження з деякими особами, за їх словами, було «пристойним», тоді як інші стали жертвами жорстокого поводження та катування. Багато повідомляли про те, що їм відмовляли у наданні медичної допомоги та води. Щонайменше чотири поранених українських військовослужбовці та добровольці загинули через відсутність адекватної медичної допомоги.

31 серпня та 1 вересня 2014 року близько 300 захоплених українських військовослужбовців та добровольців було доставлено до трьох місць тримання під вартою в місті Донецьку та одного в Сніжному, що знаходилися під контролем озброєних груп. Як повідомлялося, умови тримання під вартою були надзвичайно принизливими, що прирівнюється до жорстокого поводження. Захоплених поділили на дві групи: військовослужбовці Збройних Сил України (професійні, призовники) та добровольці батальйонів. Як повідомляється, останні були в гірших умовах. Під час допитів захоплених військовослужбовців та добровольців катували з метою отримання інформації, покарання за приєднання до добровольчого батальйону або для того, щоб змусити їх приєднатися до озброєних груп. Найпоширенішими формами катувань були побиття, імітація страти та погрози фізичним насильством. Добровольців родом з Донецької, Луганської та Харківської областей озброєні групи вважали «зрадниками» та піддавали більш жорсткому поводженню.

Через чотири роки після подій під Іловайськом сторони конфлікту зробили обмежені кроки щодо розслідування ймовірних порушень міжнародного гуманітарного права, а також порушень прав людини, особливо тих, які вчинені проти цивільних осіб. Генеральна прокуратура України проводить розслідування порушень, скоєних проти українських військовослужбовців та добровольців в Іловайську, таких як позасудові страти, катування та жорстоке поводження в рамках двох комплексних кримінальних справ, які охоплюють весь період збройного конфлікту на сході України. Одним з таких розслідувань є розслідування справ членів «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки» з приводу «широкомасштабних та систематичних порушень законів і звичаїв ведення війни», скоєних проти цивільних осіб та захоплених військовослужбовців та добровольців у контексті збройного конфлікту на сході України. Також відкрито друге розслідування проти державних службовців та службовців Збройних сил Російської Федерації за «розв’язання та ведення агресивної війни проти України, що призвела до загибелі людей та інших серйозних наслідків». Дії українських сил не охоплюються жодним розслідуванням.

УВКПЛ нагадує, що забезпечення відповідальності та правосуддя є важливими елементами сприяння сталому миру та примиренню. Тому критично важливо мобілізувати національні та міжнародні системи кримінального правосуддя для того, щоб неупереджено, об'єктивно, ретельно та оперативно розглядати всі порушення міжнародного гуманітарного права, а також порушення прав людини, з боку всіх сторін конфлікту, щоб гарантувати, що відповідальність будуть нести всі, незалежно від їх приналежності. УВКПЛ нагадує, що всі жертви порушень прав людини повинні мати однаковий, ефективний та швидкий доступ до правосуддя, для них повинні бути забезпечені ефективні засоби правового захисту, зокрема, доступ до механізмів реабілітації та відшкодування.

Міжнародне право прав людини у формі ратифікованих договорів та звичаєвих норм застосовувалося по всій Україні протягом усього періоду, охопленого у цій доповіді. Незважаючи на те, що недержавні актори, зокрема, озброєні групи, не можуть бути сторонами міжнародних інструментів з прав людини, це не звільняє їх від необхідності дотримуватися прав людини згідно із звичаєвими нормами міжнародного права. Посилюється визнання того, що ті, хто здійснюють державо-подібні функції та ефективний контроль над територією, повинні дотримуватися норм і стандартів в галузі прав людини, коли їх поведінка впливає на права осіб, які знаходяться під їх контролем.

Незважаючи на відсутність ефективного контролю над окремими частинами своєї території, за Урядом України зберігається зобов'язання дотримуватися міжнародного права прав людини, документувати та ефективно, негайно та неупереджено розслідувати ймовірні порушення прав людини, а також гарантувати притягнення винних до відповідальності. Відповідно до Резолюції Генеральної Асамблеї 60/147, що визначає «Основні принципи та керівні положення, що стосуються права на правовий захист та відшкодування для жертв тяжких порушень міжнародних норм в області прав людини та серйозних порушень міжнародного гуманітарного права», Держави повинні забезпечувати жертвам порушень прав людини і гуманітарного права рівноправний та ефективний доступ до правосуддя, незалежно від того, хто в кінцевому результаті нестиме відповідальність за порушення. Держави повинні намагатися створити національні програми репарацій та іншої допомоги жертвам, якщо сторони, які відповідальні за завдану шкоду, не здатні чи не хочуть виконувати свої зобов’язання.24 Держави, з повагою до скарг жертв, повинні вимагати виконання національних судових рішень щодо репарацій з осіб чи структур, які відповідальні за завдану шкоду та намагатися забезпечувати виконання відповідних іноземних судових рішень згідно з національним законодавством та міжнародними зобов’язаннями.

Міжнародне гуманітарне право регулює поведінку сторін у збройному конфлікті, засоби та методи ведення війни, а також захищає тих, хто не бере безпосередньої участі у бойових діях або ті, хто більше не приймає участі в бойових діях. У ситуаціях збройного конфлікту всі сторони конфлікту зобов'язані застосовувати норми міжнародного гуманітарного права, незалежно від того, чи вони є звичаєвими, чи договірними. Міжнародне гуманітарне право накладає ці зобов’язання на всі сторони, незалежно від того, чи дотримується їх інша сторона.

Висновки та рекомендації, що містяться у Доповіді

Протягом більш ніж чотирьох років збройний конфлікт в Україні мав руйнівний вплив на життя людей та ситуацію з правами людини в країні. Події під Іловайськом у серпні 2014 року є уособленням порушень прав людини та порушень гуманітарного права, які неодноразово відбувалися у конфлікті на сході України: обстріл житлових районів, що призвело до жертв серед цивільного населення, вбивство цивільних осіб та інших осіб, які перебувають під захистом, незаконне затримання, насильницькі зникнення та катування.

Випадки, задокументовані та проаналізовані у цій доповіді УВКПЛ, свідчать, що під час бойових дій під Іловайськом всі сторони конфлікту вчинили серйозні порушення прав людини, а також порушення міжнародного гуманітарного права, а деякі, можливо, є військовими злочинами. Події під Іловайськом залишили глибокі фізичні та емоційні шрами на цивільному населенні міста та його околиць, а також на тих, хто був позбавлений волі та підданий катуванню та жорстокому поводженню, їх родичах, а також на тих, хто продовжує шукати зниклих без вісти близьких.

У всіх своїх попередніх доповідях про ситуацію з правами людини в Україні УВКПЛ підкреслювало існуючу безкарність за порушення прав людини, вчинених в контексті збройного конфлікту в Україні, це також стосується і подій під Іловайськом. УВКПЛ відзначає зусилля, вжиті Урядом України на сьогоднішній день, але занепокоєне тим, що розслідування, проведені станом на сьогоднішній день, не відображають повного масштабу порушень прав людини та порушень міжнародного гуманітарного права, що мали місце в Іловайську в серпні 2014 року, зокрема, щодо цивільних осіб.

УВКПЛ прагне сприяти реалізації права жертв, їхніх родичів, громад та суспільства в цілому, знати правду за допомогою неупередженого збору та запису показань жертв та свідків порушень прав людини, які мали місце під час подій під Іловайськом у серпні 2014 року. Цей імператив тісно пов'язаний з доступом до правосуддя, правом на отримання ефективного засобу правового захисту та відшкодування збитків. УВКПЛ зібрало надійний інформаційний матеріал, який узгоджується та підтримується численними та надійними джерелами, для того, щоб ініціювати повноцінне кримінальне розслідування відповідними національними та/або міжнародними судовими органами щодо подій в Іловайську та сприяти його проведенню.

УВКПЛ нагадує, що відповідальність та доступ до правосуддя є найважливішими елементами, що сприяють тривалому миру та примиренню. Особливе занепокоєння викликає той факт, що хоча й були розроблені певні законопроекти, все ж, більш ніж чотири роки після початку збройного конфлікту Уряд України ще не запровадив ніякого національного механізму для забезпечення отримання усіма жертвами швидкого та адекватного доступу до ефективних засобів правового захисту, включаючи комплексну реабілітацію, реституцію, компенсацію та гарантії неповторення. Зокрема, це стосується цивільних жертв конфлікту, особливо постраждалих і сімей загиблих.

Наведені нижче рекомендації включають в себе негайні та середньострокові заходи, спрямовані на запобігання подальшим порушенням права на життя, свободу, безпеку та особисту недоторканність, а також забезпечення притягнення до відповідальності всіх осіб, відповідальних за такі дії. Деякі релевантні рекомендації, зроблені у попередніх 20 публічних доповідях УВКПЛ щодо ситуації з правами людини в Україні, повторюються, оскільки вони все ще не були реалізовані.

Рекомендації органам влади України

a) Уряду та Верховній Раді продовжувати процес розпочатий у 2016 році з ратифікації Римського Статуту та внесення змін до Кримінального кодексу України, що дозволить розглядати міжнародні злочини в національних судах;

b) Правоохоронним органам проводити ефективне, вчасне, ретельне та неупереджене розслідування всіх заяв про порушення прав людини з належним врахуванням прав жертв, незалежно від приналежності ймовірних правопорушників та, де доцільно, вживати заходів щодо тих, хто ймовірно вчинив злочини, відповідно до національного та міжнародного законодавства;

c) Правоохоронним органам гарантувати, що розслідування випадків катувань, жорстокого поводження, позасудових страт та вбивств, пов'язаних із конфліктом, ґрунтується на основі міжнародних стандартів та практики (наприклад, Стамбульського протоколу та Мінесотського протоколу), в тому числі й шляхом навчання відповідного персоналу;

d) Уряду забезпечити ймовірним жертвам порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права рівноправний та ефективний доступ до правосуддя, незалежно від того, хто в кінцевому результаті нестиме відповідальність за порушення.

e) Уряду, у контексті Мінських угод зобов'язатися не надавати амністію особам, підозрюваним, звинуваченим або засудженим за міжнародні злочини, зокрема воєнні злочини, злочини проти людяності або грубі порушення прав людини, з урахуванням, що амністії не надаються, якщо вони конфліктують з правом потерпілих на ефективний засіб правового захисту, включаючи відшкодування збитків, або обмежують право потерпілих та суспільства знати правду про порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права;

f) Верховній Раді відновити роботу тимчасової слідчої комісії або створити ще одну ефективну, незалежну та адекватно уповноважену комісію, яка повинна завершити розслідування подій, що відбулися під Іловайськом, та опублікувати публічний звіт про свої висновки;

g) Уряд повинен гарантувати, що задокументовані порушення прав людини та порушення міжнародного гуманітарного права будуть всебічно розглядатися в усіх майбутніх процесах правосуддя перехідного періоду, що охоплюють повний комплекс судових та позасудових заходів, включаючи ініціативи щодо кримінального переслідування порушників, програми пошуку правди, програми репарацій, інституційну реформу або відповідну їх комбінацію, а також проведення всебічних національних консультацій, особливо з тими, хто постраждав від порушень прав людини;

h) Уряду забезпечити, щоб судді, адвокати та інші фахівці в сфері правосуддя, які заслуховують справи, пов’язані з конфліктом, були повністю захищені від погроз, залякування чи інших форм зовнішнього тиску, які можуть мати на меті поставити під сумнів чи загрозу їх незалежність та безсторонність;

i) Кабінету Міністрів забезпечити розробку та надання своєчасної, недискримінаційної та всебічної допомоги всім особам, що постраждали від конфлікту, зокрема постраждалим цивільним особам та жертвам катувань, включаючи медичні, психологічні та юридичні послуги, підтримку засобів для існування та інші багатогалузеві послуги з урахуванням особливих потреб людей з інвалідністю.

Усім сторонам, що брали участь у бойових діях у Донецькій та Луганській областях, включаючи озброєні групи самопроголошеної «Донецької народної республіки» та самопроголошеної «Луганської народної республіки»:

a) Дотримуватися режиму припинення вогню та виконувати всі інші зобов'язання в рамках Мінських угод, зокрема щодо виведення зброї, сил та обладнання;

b) З метою забезпечення більшого захисту цивільного населення та критичної цивільної інфраструктури припинити використання мінометів та інших непрямих та неточних видів зброї в цивільних населених пунктах та утримуватися від розміщення в цивільних населених пунктах солдатів, бійців або інших військових об'єктів;

c) Забезпечувати безперешкодний доступ представникам УВКПЛ та іншим міжнародним незалежним спостерігачам до всіх місць позбавлення волі;

d) Вжити всіх необхідних та обґрунтованих заходів для запобігання та реагування на порушення прав людини особами, які беруть активну участь у бойових діях: - забезпечити належну підготовку всіх таких осіб щодо основних принципів міжнародного гуманітарного права (розрізнення, пропорційності та вжиття запобіжних заходів) та заборони катувань та інших порушень прав людини; - гарантувати, що всі сили мають належне командування та контроль; - запровадити та оприлюднити систему звітності та розслідування ймовірних порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права, що включає в себе належні засоби захисту осіб, що надають такі повідомлення; - позбавляти чинів будь-яких осіб, у тому числі старших командирів, причетних до серйозних порушень прав людини або порушень міжнародного гуманітарного права;

e) Забезпечити повне співробітництво з офіційними розслідуваннями порушень прав людини, пов'язаних з конфліктом на сході України, і забезпечити, щоб особи, які були визнані відповідальними, понесли відповідальність перед незалежною судовою гілкою влади;

f) Дозволити безперешкодний доступ гуманітарної допомоги та моніторингу та розслідування у галузі прав людини на всій території під їх контролем;

g) Оприлюднювати будь-яку відому інформацію про місцезнаходження та долю осіб, щодо яких є підозра, що вони зазнали насильницького зникнення або пропали безвісти, включаючи місцезнаходження могил, щоб полегшити страждання сімей жертв та допомогти у визначенні та притягненні правопорушників до відповідальності.

Міжнародній спільноті

a) Використовувати всі дипломатичні канали, щоб створити тиск на всі сторони конфлікту з метою закінчення всіх бойових дій;

b) Підкреслювати, як конфлікт вплинув на ситуацію в галузі прав людини, і закликати сторони суворо дотримуватися своїх зобов’язань в рамках Мінських угод, у тому числі негайне і повне припинення вогню та виведення важкої зброї;

c) Нагадувати всім сторонам про дотримання міжнародних зобов'язань та принципів міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права та, зокрема, гарантувати захист цивільних осіб;

d) Надавати підтримку всім відповідним акторам у підвищенні їх знань, розуміння та використання принципів міжнародного гуманітарного права, а також положень міжнародного права в галузі прав людини;

e) Настійно закликати всі сторони, що беруть участь у конфлікті, забезпечити ретельне та ефективне розслідування всіх заяв про порушення прав людини незалежно від приналежності правопорушників, у якості важливого елементу сталого миру та примирення;

f) Допомагати правоохоронним органам України розвивати їх здатність документувати та розслідувати порушення прав людини, пов'язані з конфліктом, відповідно до міжнародних стандартів, в тому числі Стамбульського протоколу та Мінесотського протоколу; розробляти багаторівневі тренінги, адаптовані до українського контексту та законодавства як для професійного персоналу робочого рівня (поліції, слідчих, суддів), так і високопоставлених чиновників та адміністративних працівників;

g) Надавати допомогу в рамках судової реформи, щоб судова влада могла розбудовувати свою спроможність вирішувати питання, пов'язані з конфліктами;

h) Підтримувати Уряд України у розробці механізмів постконфліктних дій, у тому числі процесів правосуддя перехідного періоду, де це застосовно, що охоплюватиме повний спектр судових та позасудових заходів, включаючи ініціативи щодо кримінального переслідування порушників, програми пошуку правди, репарації, інституційні реформи або відповідні їх комбінації, а також комплексних національних консультацій, особливо з тими, хто постраждав порушень прав людини;

i) Підтримувати заходи, спрямовані на зміцнення довіри до прав людини, роботу з захисту прав людини, моніторинг та розслідування прав людини та заходи, спрямовані на врегулювання конфліктів по обидві сторони лінії зіткнення.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові Феміда Про основні виклики судової реформи, шляхи повернення довіри до суду та поради адвокатам під час «Діалогу з Верховним судом» у Львові
З ініціативи львівського осередку Асоціації правників України 15 лютого у Львові відбулося засідання на тему: ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
19.02.2019 13:00:00 - Насіннєвий форум 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика