Відкрити фірму в Польщі
Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Обмін територією: договірні взаємовідносини Бельгії та Нідерландів

07.01.2018 / 17:57
1097
+A
-a

Обмін територією: договірні взаємовідносини Бельгії та Нідерландів

З 1 січня 2018 року почала діяти міждержавна угода, яка змінила лінію кордону між Бельгією та Нідерландами.

Бельгія отримала півострів площею в 3 гектари, а Нідерланди – 16 гектарів.

Незвичайна прикордонна ситуація зосереджена на ділянці між східним бельгійським муніципалітетом Візе та південно-західним голландським муніципалітетом Ейдсен, розділеними річкою Мейс.

Підставою для коригування кордонів була зміна русла річки Маас між містом Эйсден в Нідерландах і бельгійським муніципалітетом Везе. Внаслідок інженерних робіт на річці у 1960-80-х роках колишній бельгійський острів став півостровом, який має сполучення із Нідерландами,  натомість нідерландський острів фізично приєднався до Бельгії.

Члени бельгійської і голландської королівської сім'ї підписали угоду в листопаді 2016 року, більш ніж 170 років після того, як кордони цих держав були узгоджені в 1843 році.

У 2016 році міністр закордонних справ Бельгії Дідьє Рейндсер привітав угоду, заявивши, що це знак хороших відносин між двома державами. «Угода показує, що кордони можна обміняти мирно», - зазначив Дідьє Рейндсер.

До договірних способів придбання державної території належать цесія, обмін, дарування території, у тому числі за шлюбним контрактом між царюючими особами, а також продаж території.Обмін територіями за угодою сторін. Як правило, мова йде про невеликі ділянки для більш зручного розташування кордону на місцевості. Подібні угоди оформляються міжнародними договорами і вимагають подальшої ратифікації. Міжнародне право не встановлювало і не встановлює правових основ для обміну державними територіями та спеціально не регулює правила його здійснення. Але, не дивлячись на те, що, як і у випадку з купівлею-продажом державної території, правовою формою здійснення такого акту є публічно-правовий договір, він повинен бути укладений з дотриманням права міжнародних договорів. При обміні територіями неприпустиме порушення принципу рівності і самовизначення. Всі інші умови здійснення обміну державними територіями зазвичай відносять на розсуд сторін.

Обмін різними ділянками території - частий випадок у міждержавних відносинах.

Міжнародному праву відома подвійна цесія або обмін територіями. Так, у 1951 році СРСР і Польща на основі угоди обмінялися ділянками своїх територій у районах Люблинського воєводства ПНР і Дрогобицької (нині Львівської) області УРСР, тому що населення цих територій історично тяжіло до суміжних районів СРСР і Польщі. У 1954 р. Радянський Союз і Іран обмінялися ділянками територій «у взаємних інтересах». Території в районах Мугань, Деман, Едд-Евляр і Серахс відійшли до Ірану, а район Фірюзи, який прилягає до Ашхабаду, - до СРСР.

Найбільш часто обмін ділянками територій проводять при демаркації кордонів. Приклади відповідних рішень: Протокол спільної радянсько-норвезької комісії з демаркації кордону 1967 року, Протокол між Урядами СРСР і Туреччини про редемаркації радянсько-турецького кордону 1967 р., в останньому випадку новий кордон проводився на ділянках прикордонних річок в місцях, де відбулися зміни їхнього русла. В основу проведення обміну був покладений принцип «виключення територіальних втрат сторонами».У 1968 р. Франція і Люксембург обмінялися територіями з метою уточнення державного кордону. У 1999 році прийняте рішення про обмін територіями між Україною(Одеська область)і Молдавією (район села Паланка), у результаті якого Молдавія одержує доступ до ріки Дунай і віддає приналежну їй ділянку, що проходить територією України.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика