Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Обмін територією: договірні взаємовідносини Бельгії та Нідерландів

Обмін територією: договірні взаємовідносини Бельгії та Нідерландів

З 1 січня 2018 року почала діяти міждержавна угода, яка змінила лінію кордону між Бельгією та Нідерландами.

Бельгія отримала півострів площею в 3 гектари, а Нідерланди – 16 гектарів.

Незвичайна прикордонна ситуація зосереджена на ділянці між східним бельгійським муніципалітетом Візе та південно-західним голландським муніципалітетом Ейдсен, розділеними річкою Мейс.

Підставою для коригування кордонів була зміна русла річки Маас між містом Эйсден в Нідерландах і бельгійським муніципалітетом Везе. Внаслідок інженерних робіт на річці у 1960-80-х роках колишній бельгійський острів став півостровом, який має сполучення із Нідерландами,  натомість нідерландський острів фізично приєднався до Бельгії.

Члени бельгійської і голландської королівської сім'ї підписали угоду в листопаді 2016 року, більш ніж 170 років після того, як кордони цих держав були узгоджені в 1843 році.

У 2016 році міністр закордонних справ Бельгії Дідьє Рейндсер привітав угоду, заявивши, що це знак хороших відносин між двома державами. «Угода показує, що кордони можна обміняти мирно», - зазначив Дідьє Рейндсер.

До договірних способів придбання державної території належать цесія, обмін, дарування території, у тому числі за шлюбним контрактом між царюючими особами, а також продаж території.Обмін територіями за угодою сторін. Як правило, мова йде про невеликі ділянки для більш зручного розташування кордону на місцевості. Подібні угоди оформляються міжнародними договорами і вимагають подальшої ратифікації. Міжнародне право не встановлювало і не встановлює правових основ для обміну державними територіями та спеціально не регулює правила його здійснення. Але, не дивлячись на те, що, як і у випадку з купівлею-продажом державної території, правовою формою здійснення такого акту є публічно-правовий договір, він повинен бути укладений з дотриманням права міжнародних договорів. При обміні територіями неприпустиме порушення принципу рівності і самовизначення. Всі інші умови здійснення обміну державними територіями зазвичай відносять на розсуд сторін.

Обмін різними ділянками території - частий випадок у міждержавних відносинах.

Міжнародному праву відома подвійна цесія або обмін територіями. Так, у 1951 році СРСР і Польща на основі угоди обмінялися ділянками своїх територій у районах Люблинського воєводства ПНР і Дрогобицької (нині Львівської) області УРСР, тому що населення цих територій історично тяжіло до суміжних районів СРСР і Польщі. У 1954 р. Радянський Союз і Іран обмінялися ділянками територій «у взаємних інтересах». Території в районах Мугань, Деман, Едд-Евляр і Серахс відійшли до Ірану, а район Фірюзи, який прилягає до Ашхабаду, - до СРСР.

Найбільш часто обмін ділянками територій проводять при демаркації кордонів. Приклади відповідних рішень: Протокол спільної радянсько-норвезької комісії з демаркації кордону 1967 року, Протокол між Урядами СРСР і Туреччини про редемаркації радянсько-турецького кордону 1967 р., в останньому випадку новий кордон проводився на ділянках прикордонних річок в місцях, де відбулися зміни їхнього русла. В основу проведення обміну був покладений принцип «виключення територіальних втрат сторонами».У 1968 р. Франція і Люксембург обмінялися територіями з метою уточнення державного кордону. У 1999 році прийняте рішення про обмін територіями між Україною(Одеська область)і Молдавією (район села Паланка), у результаті якого Молдавія одержує доступ до ріки Дунай і віддає приналежну їй ділянку, що проходить територією України.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Ілюзія права donum auctoris Ілюзія права
Суспільство, не навчене праву, не має соціальних перспектив, а цивілізаціний поступ такого суспільства дорівнює с...
Як судді захистити своє право: у відповідь на мовчання Ради суддів суддя оголосив голодування Феміда Як судді захистити своє право: у відповідь на мовчання Ради суддів суддя оголосив голодування
Намагаючись привернути увагу до проблеми суддівської винагороди, з 3 січня 2018 року суддя Снегірьов розпочав без...
Трагедія однієї сім'ї Справа Трагедія однієї сім'ї
Кожна судова справа – це історія, історія окремих людей або й цілих сімей, історія про кохання та зраду, історія ...
Січень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика