Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Шоста доповідь Генерального секретаря ООН про загрозу, що створюється ІГІЛ для міжнародного миру та безпеки

09.02.2018 / 12:45
1229
+A
-a

Шоста доповідь Генерального секретаря ООН про загрозу, що створюється ІГІЛ для міжнародного миру та безпеки

У резолюції 2253 (2015) Рада Безпеки висловила рішучість вести боротьбу з загрозою міжнародному миру і безпеки, що створюється «Ісламським державою Іраку і Леванту» (ІГІЛ) і пов'язаними з ним особами і групами.

За останні шість місяців у результаті військового тиску на ІГІЛ ця група зазнала стратегічні поразки в Іраку, Сирійській Арабській Республіці та на півдні Філіппін, у результаті яких вона була змушена залишити свої опорні пункти в міських районах і адаптуватися до нових обставин.

Група як і раніше робить ставку на зовнішні теракти і відмовилася від установки на захоплення і утримання території. На сьогоднішній день в організаційному відношенні ІГІЛ є глобальною мережею з плоскою ієрархією і ослабленим оперативним контролем над філіями. Держави-члени ООН підкреслили, що готовність деяких членів мереж ІГІЛ і «Аль-Каїди» (QDe. 004) підтримувати операції один одного (S/2016/629, пункт 3) як і раніше викликає занепокоєння щодо потенційне злиття двох мереж.

Не виключено, що з відмовою від захоплення території скоротиться і резерв новобранців ІГІЛ. Групі вдавалося залучати до своїх лав самих різних людей, в тому числі осіб, готових сприяти створенню напівдержавних структур. Надалі вона буде робити ставку на більш компактні і більш мотивовані групи, готові воювати або здійснювати теракти. У поєднанні з посиленням контролю з боку держав-членів ця обставина спричинить за собою зменшення припливу новобранців і обмежить пересування іноземних бойовиків-терористів. В цілому глобальний приплив цієї категорії терористів в зони конфліктів в Іраку і Сирійській Арабській Республіці практично припинився, і держави-члени відзначають лише поодинокі випадки вербування нових бойовиків.

Крім того, триває розпад створеної ядром ІГІЛ глобальної пропагандистської машини, що супроводжується зниженням регулярності і масштабів поширення і погіршенням якості матеріалів. Група почала приписувати собі відповідальність за теракти. Припинився також випуск ряду важливих онлайнових журналів. Проте, держави-члени підкреслили, що іноземні бойовики-терористи, члени і прихильники ІГІЛ як і раніше вміло використовують соціальні мережі, включаючи технології шифрування і засоби комунікації в чорному Інтернеті, для зв'язку один з одним, координації дій і пособництва у скоєнні терактів. Держави-члени як і раніше стурбовані тим, що загроза здійснення терактів на їхніх територіях буде зростати через збільшення числа «невдалих мандрівників», також зберігається небезпеки вербування терористичними групами людей, що мають відношення до роботи найважливіших об'єктів інфраструктури, і посилення існуючих мереж прихильників ІГІЛ за рахунок потенціалу репатріантів і переселенців.

Боротьба з ІГІЛ вступає в нову фазу, коли більше уваги приділяється менш помітним мережам і осередкам, чинним з певним ступенем автономії. Це дещо складніша задача для держав-членів і міжнародної спільноти. Як і раніше, принципове значення матиме обмін інформацією про особистість іноземних бойовиків-терористів, репатріантів, переселенців і відомих бойовиків ІГІЛ. Тут одним з основних глобальних інструментів, як і раніше, є перелік санкцій відносно ІГІЛ і «Аль-Каїди».

Держави-члени усвідомлюють, що після стратегічних військових поразок ІГІЛ в Іраку і Сирійській Арабській Республіці іноземні бойовики-терористи, зокрема, які прибули з інших регіонів, можуть вирішити покинути зони конфліктів, оскільки їм важко змішатися з місцевим населенням. Виявлення цих потенційних репатріантів і переселенців може виявитися непростим завданням. ІГІЛ збирає проїзні документи та посвідчення особи, готує іноземних бойовиків-терористів з метою можливого використання їх для здійснення поїздок в майбутньому і з цією метою видобуло кілька тисяч бланків сирійських паспортів. Хоча номери цих бланків занесені в базу даних про загублені і викрадені проїзні документи, яку веде Міжнародна організація кримінальної поліції (Інтерпол), держави-члени підкреслили, що можливість їх використання репатріантами або переселенцями не виключена.

Крім того, держави-члени, які межують із зонами конфліктів, особливо відзначили, що зберігаються труднощі з виявленням іноземних бойовиків-терористів, репатріантів, переселенців і фігурантів списку. Дієвим інструментом усунення небезпеки переміщення терористів через міжнародні кордони за фальшивими, підробленими або зміненим проїзними документами може бути біометрична ідентифікація підозрілих осіб. Тому важливо продовжувати включати в різні регіональні і міжнародні бази даних, у тому числі в бази даних Інтерполу у закордонних бойовикам-терористам, біометричну інформацію, високоякісні фотографії і відбитки пальців цих терористів. 21 грудня 2017 року Рада Безпеки прийняла резолюцію 2396 (2017), в якій вона підтвердила резолюцію 2178 (2014 року) і особливо наголосила на проблемі репатріантів і переселенців і питанні використання біометричних даних. Ця резолюція стосується самих різних загроз і передбачає ряд заходів, запропонованих Групою по аналітичній підтримці та спостереженню за санкціями в її доповідях і рекомендаціях з 2016 року.

Організація Об'єднаних Націй, держави-члени і міжнародні, регіональні і субрегіональні організації продовжують розробляти нові інструменти, а також сприяти більш ефективному використанню існуючих інструментів з метою боротьби зі змінною загрозою, що виходить від ІГІЛ, в тому числі з загрозою, яку створюють афілійовані з ІГІЛ групи, її пособники. За період з часу подання останньої доповіді Генерального Секретаря ООН травня 2017 року (S/2017/467) Рада Безпеки прийняла кілька резолюцій, в яких відображений широкий комплекс необхідних заходів у відповідь, спрямовану на боротьбу з цим постійно змінюваним явищем.

Рада Безпеки: a) у своїй резолюції 2354 (2017) особливо вказала на необхідність протидії поширенню терористичних ідей; b) у своїй резолюції 2370 (2017) настійно закликала держави-члени докладати спільні зусилля з метою не допустити придбання терористами зброї і закликала всі держави боротися з загрозами, що створюються шляхом використання саморобних вибухових пристроїв, і приєднатися до відповідних міжнародних і регіональних документів; c) у своїй резолюції 2379 (2017) розглянула питання про відповідальність за злочини, вчинені ІГІЛ на території Іраку; d) у своїй резолюції 2388 (2017) закликала держави-члени нарощувати їхні можливості для проведення превентивних розслідувань та вжиття інших заходів з метою більш ефективного відстеження та припинення практики торгівлі людьми в районах, в яких є збройні конфлікти, особливо в разі наявного або потенційного зв'язку такої практики з фінансуванням і вербуванням терористів і/або з вчиненням терористичних актів; і e) у своїй резолюції 2396 (2017) розглянула питання про іноземних бойовиків-терористів, приділивши при цьому особливу увагу, тим що повертаються і переміщається і новому комплексу проблем, з якими стикаються держави-члени на цій новій стадії процесу.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Лютий 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3
ЗАХОДИ
06.02.2019 08:30:00 - Legal Banking Forum 2019
19.02.2019 13:00:00 - Насіннєвий форум 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика