Міжнародне правоМіжнародне публічне право

ООН та права дитини

19.11.2017 / 17:56
1863
+A
-a

ООН та права дитини

У перші роки після Другої світової війни становище дітей в Європі було жахливим. Для вирішення цієї гострої проблеми Організацією Об'єднаних Націй було створено нову установу - Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Вручаючи у 1965 році ЮНІСЕФ Нобелівську премію, представник Нобелівського комітету пані Осі Ліонес наступним чином описала події тих років: «У ту страшну сувору зиму 1947 року ЮНІСЕФ прийшов на допомогу хворим, бездомним і зголоднілим після п'яти років війни і окупації дітям. ЮНІСЕФ організував поставки продовольства, медикаментів, одягу і взуття до 14 країн. Це була наймасштабніша в історії міжнародна кампанія з надання допомоги дітям. Завдяки ЮНІСЕФ шість мільйонів дітей і їхніх матерів мали можливість харчуватися принаймні один раз в день».

У 1953 році Генеральна Асамблея перетворила ЮНІСЕФ в постійну організацію з надання допомоги дітям, з метою поліпшення «тяжких умов, в яких сотні мільйонів дітей живуть у країнах, що розвиваються», як висловилася пані Ліонес. ЮНІСЕФ знаходиться в авангарді боротьби за інтереси дітей і забезпечення їхнього виживання, захисту і розвитку.

Спочатку ЮНІСЕФ займався головним чином питаннями охорони здоров'я. Починаючи з середини 60-х років ЮНІСЕФ займається всім спектром проблем з надання допомоги дітям, включаючи освіту. Сьогодні ЮНІСЕФ діє в 190 країнах і територіях, надаючи допомогу самим уразливим групам дітей.

Дитячий фонд співпрацює з іншими установами системи Організації Об'єднаних Націй системи ООН в самих різноманітних областях. ЮНЕСКО сприяє ЮНІСЕФ в галузі освіти, МОП - в справі ліквідації дитячої праці. Крім того, найважливіша робота ведеться спеціальним представником МОП по тяжкому становищу дітей в умовах війни. Всесвітня продовольча програма  займається питаннями гуманітарної допомоги, а Всесвітня організація охорони здоров'я вирішує завдання щодо викорінення хвороб.

У 1959 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Декларацію про права дитини, в якій закріплені права дітей на захист, освіту, охорону здоров’я, житло і нормальне харчування.

У своїй роботі ЮНІСЕФ керується історичною Конвенцією про права дитини, прийнятою у 1989 році. Дану Конвенцію ратифікувала рекордна кількість держав. З моменту прийняття Конвенції було досягнуто значного прогресу в самих різних областях.

Кожна дитина має право на послуги в галузі охорони здоров'я, освіту і захист. Майбутнє будь-якої країни безпосередньо залежить від добробуту дітей і можливостей для розвитку, які вони будуть мати у своєму розпорядженні. На жаль, мільйони дітей у світі позбавлені можливості стати повноцінними членами суспільства.

Майже мільярд жителів планети живуть менш ніж на $ 1,90 на день, і половина з них - діти. Через недоїдання, станом на 2014 рік, 160 мільйонів дітей у світі мають фізичні відхилення.

Незважаючи на значний прогрес у галузі освіти з 2011 року кількість дітей у віці від 6 до 11 років, які не відвідують школу, зросла. Приблизно 124 мільйонів дітей і підлітків не ходять в школу. Збройні конфлікти є однією з причин такого стану речей.

Діти і збройні конфлікти

Діти вважаються економічно вигідною альтернативою дорослим комбатантам. Вони легко піддаються впливу і є хорошими бійцями, тому що ще не розуміють, що таке смерть. Останні два десятиліття відзначається зміна характеру і тактики збройних конфліктів. Ці процеси породжують нові загрози для дітей. Діти стали більш уразливими через нові засоби збройної боротьби, відсутність конкретного театру військових дій, зростання кількості та різноманіття сторін конфлікту; це надає ще більшу складність конфліктам і сприяє навмисного вибору в якості мішеней тих об'єктів, які традиційно вважалися безпечними місцями, наприклад шкіл і лікарень. Крім того, більш часте використання терористичної і контртерористичної діяльності часом призводить до розмивання меж між тим, що законно і незаконно в рамках протидії загрозам безпеки.

Примусове вербування протягом довгого часу було основною схемою перетворення дітей в солдатів. Хоча, без сумніву, багато угруповань як і раніше викрадають дітей і примушують їх вступати до своїх лав, існують і інші спонукальні чинники, під впливом яких діти стають учасниками збройного конфлікту.

Важливим фактором, мотивуючим до вступу до лав збройних сил і груп, можуть стати злидні. Для деяких дітей вступ в збройні угруповання забезпечує можливість отримувати раз в день їжу, і тому деякі батьки посилають туди своїх дітей, сподіваючись, що вони отримають там їжу і дах. Важливим чинником є дискримінація. Етнічна, племінна і релігійна ідентичність у цілому дискримінація може стати фактором, мобілізуючим цілі громади, включно з дітьми. Якщо дитина стає свідком вбивства, приниження своїх батьків або бачить, як його сестер ґвалтують, вона може вступити в озброєне угрупування з бажання помститися. Сім'ї та громади також вимагають від багатьох дітей взяти участь у захисті громади. Іноді хлопчиків і дівчаток може спонукати ідея мучеництва і героїчної смерті.

Проведення відмінності між «добровільним» закликом і примусовим вербуванням не має сенсу, оскільки навіть якщо діти вступають в озброєне угрупування «добровільно», вони роблять це у відчайдушній спробі вижити. В кінцевому рахунку, саме дорослі командири приймають рішення про вербування дітей і саме вони зобов'язані нести відповідальність за свої діяння.

Як і раніше зберігаються прогалини в розумінні мотивів, які спонукають дітей брати участь у збройних конфліктах. Тут потрібні більш поглиблені дослідження, які дозволяли б попереджати вербування дітей і боротися з цим явищем.

Для захисту дітей від насильства та експлуатації спеціальні представники ООН з прав людини ведуть роботу щодо запобігання торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії. Потребам і правам дітей приділяється велика увага в Декларації тисячоліття і в планах, що розробляються під час великих конференцій і самітів Організації Об'єднаних Націй.

ООН також веде активну роботу на місцевому рівні у всіх регіонах, які потребують підтримки. Необхідно відзначити діяльність Спеціального представника по Західній Африці, Спеціального суду по Сьєрра-Леоне і Близькосхідного агентства Організації Об'єднаних Націй для допомоги палестинським біженцям і організації робіт. Нагальні потреби дітей, що відносяться до особливих груп суспільства, таким як робітники-мігранти, корінні народи і інваліди, забезпечуються за допомогою різних правових механізмів під егідою ООН, а також зусиллями на місцях у взаємодії з неурядовими організаціями.

1 січня 2016 р. офіційно вступили в силу 17 цілей щодо сталого розвитку, викладені в Порядку денному в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, який був прийнятий світовими лідерами у вересні 2015 року на історичному саміті Організації Об'єднаних Націй. Протягом майбутніх 15 років, за які повинні бути досягнуті ці універсально застосовні нові цілі, країни активізують зусилля, спрямовані на викорінення бідності у всіх її формах, боротьбу з нерівністю і рішення проблем, пов'язаних зі зміною клімату, і забезпечення того, щоб ніхто не був забутий. В основі Цілей в галузі сталого розвитку лежать досягнення Цілей розвитку тисячоліття, і спрямовані Цілі в галузі сталого розвитку на продовження зусиль, покликаних покласти край злидням у всіх його формах. Унікальність нових цілей полягає в тому, що вони закликають всі країни - бідні, багаті і з середнім рівнем доходу - сприяти процвітанню при одночасному забезпеченні захисту планети. У них визнається, що ліквідація бідності повинна бути нерозривно пов'язана з реалізацією стратегій, що сприяють економічному зростанню, і спрямовані на задоволення ряду соціальних потреб, в тому числі в галузі освіти, охорони здоров'я, соціального захисту та сприяння працевлаштуванню, при одночасному вирішенні проблем, обумовлених зміною клімату, і забезпеченні охорони навколишнього середовища.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєтьс...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика