Міжнародне правоМіжнародне публічне право

ООН та права дитини

ООН та права дитини

У перші роки після Другої світової війни становище дітей в Європі було жахливим. Для вирішення цієї гострої проблеми Організацією Об'єднаних Націй було створено нову установу - Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ). Вручаючи у 1965 році ЮНІСЕФ Нобелівську премію, представник Нобелівського комітету пані Осі Ліонес наступним чином описала події тих років: «У ту страшну сувору зиму 1947 року ЮНІСЕФ прийшов на допомогу хворим, бездомним і зголоднілим після п'яти років війни і окупації дітям. ЮНІСЕФ організував поставки продовольства, медикаментів, одягу і взуття до 14 країн. Це була наймасштабніша в історії міжнародна кампанія з надання допомоги дітям. Завдяки ЮНІСЕФ шість мільйонів дітей і їхніх матерів мали можливість харчуватися принаймні один раз в день».

У 1953 році Генеральна Асамблея перетворила ЮНІСЕФ в постійну організацію з надання допомоги дітям, з метою поліпшення «тяжких умов, в яких сотні мільйонів дітей живуть у країнах, що розвиваються», як висловилася пані Ліонес. ЮНІСЕФ знаходиться в авангарді боротьби за інтереси дітей і забезпечення їхнього виживання, захисту і розвитку.

Спочатку ЮНІСЕФ займався головним чином питаннями охорони здоров'я. Починаючи з середини 60-х років ЮНІСЕФ займається всім спектром проблем з надання допомоги дітям, включаючи освіту. Сьогодні ЮНІСЕФ діє в 190 країнах і територіях, надаючи допомогу самим уразливим групам дітей.

Дитячий фонд співпрацює з іншими установами системи Організації Об'єднаних Націй системи ООН в самих різноманітних областях. ЮНЕСКО сприяє ЮНІСЕФ в галузі освіти, МОП - в справі ліквідації дитячої праці. Крім того, найважливіша робота ведеться спеціальним представником МОП по тяжкому становищу дітей в умовах війни. Всесвітня продовольча програма  займається питаннями гуманітарної допомоги, а Всесвітня організація охорони здоров'я вирішує завдання щодо викорінення хвороб.

У 1959 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Декларацію про права дитини, в якій закріплені права дітей на захист, освіту, охорону здоров’я, житло і нормальне харчування.

У своїй роботі ЮНІСЕФ керується історичною Конвенцією про права дитини, прийнятою у 1989 році. Дану Конвенцію ратифікувала рекордна кількість держав. З моменту прийняття Конвенції було досягнуто значного прогресу в самих різних областях.

Кожна дитина має право на послуги в галузі охорони здоров'я, освіту і захист. Майбутнє будь-якої країни безпосередньо залежить від добробуту дітей і можливостей для розвитку, які вони будуть мати у своєму розпорядженні. На жаль, мільйони дітей у світі позбавлені можливості стати повноцінними членами суспільства.

Майже мільярд жителів планети живуть менш ніж на $ 1,90 на день, і половина з них - діти. Через недоїдання, станом на 2014 рік, 160 мільйонів дітей у світі мають фізичні відхилення.

Незважаючи на значний прогрес у галузі освіти з 2011 року кількість дітей у віці від 6 до 11 років, які не відвідують школу, зросла. Приблизно 124 мільйонів дітей і підлітків не ходять в школу. Збройні конфлікти є однією з причин такого стану речей.

Діти і збройні конфлікти

Діти вважаються економічно вигідною альтернативою дорослим комбатантам. Вони легко піддаються впливу і є хорошими бійцями, тому що ще не розуміють, що таке смерть. Останні два десятиліття відзначається зміна характеру і тактики збройних конфліктів. Ці процеси породжують нові загрози для дітей. Діти стали більш уразливими через нові засоби збройної боротьби, відсутність конкретного театру військових дій, зростання кількості та різноманіття сторін конфлікту; це надає ще більшу складність конфліктам і сприяє навмисного вибору в якості мішеней тих об'єктів, які традиційно вважалися безпечними місцями, наприклад шкіл і лікарень. Крім того, більш часте використання терористичної і контртерористичної діяльності часом призводить до розмивання меж між тим, що законно і незаконно в рамках протидії загрозам безпеки.

Примусове вербування протягом довгого часу було основною схемою перетворення дітей в солдатів. Хоча, без сумніву, багато угруповань як і раніше викрадають дітей і примушують їх вступати до своїх лав, існують і інші спонукальні чинники, під впливом яких діти стають учасниками збройного конфлікту.

Важливим фактором, мотивуючим до вступу до лав збройних сил і груп, можуть стати злидні. Для деяких дітей вступ в збройні угруповання забезпечує можливість отримувати раз в день їжу, і тому деякі батьки посилають туди своїх дітей, сподіваючись, що вони отримають там їжу і дах. Важливим чинником є дискримінація. Етнічна, племінна і релігійна ідентичність у цілому дискримінація може стати фактором, мобілізуючим цілі громади, включно з дітьми. Якщо дитина стає свідком вбивства, приниження своїх батьків або бачить, як його сестер ґвалтують, вона може вступити в озброєне угрупування з бажання помститися. Сім'ї та громади також вимагають від багатьох дітей взяти участь у захисті громади. Іноді хлопчиків і дівчаток може спонукати ідея мучеництва і героїчної смерті.

Проведення відмінності між «добровільним» закликом і примусовим вербуванням не має сенсу, оскільки навіть якщо діти вступають в озброєне угрупування «добровільно», вони роблять це у відчайдушній спробі вижити. В кінцевому рахунку, саме дорослі командири приймають рішення про вербування дітей і саме вони зобов'язані нести відповідальність за свої діяння.

Як і раніше зберігаються прогалини в розумінні мотивів, які спонукають дітей брати участь у збройних конфліктах. Тут потрібні більш поглиблені дослідження, які дозволяли б попереджати вербування дітей і боротися з цим явищем.

Для захисту дітей від насильства та експлуатації спеціальні представники ООН з прав людини ведуть роботу щодо запобігання торгівлі дітьми, дитячої проституції і дитячої порнографії. Потребам і правам дітей приділяється велика увага в Декларації тисячоліття і в планах, що розробляються під час великих конференцій і самітів Організації Об'єднаних Націй.

ООН також веде активну роботу на місцевому рівні у всіх регіонах, які потребують підтримки. Необхідно відзначити діяльність Спеціального представника по Західній Африці, Спеціального суду по Сьєрра-Леоне і Близькосхідного агентства Організації Об'єднаних Націй для допомоги палестинським біженцям і організації робіт. Нагальні потреби дітей, що відносяться до особливих груп суспільства, таким як робітники-мігранти, корінні народи і інваліди, забезпечуються за допомогою різних правових механізмів під егідою ООН, а також зусиллями на місцях у взаємодії з неурядовими організаціями.

1 січня 2016 р. офіційно вступили в силу 17 цілей щодо сталого розвитку, викладені в Порядку денному в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, який був прийнятий світовими лідерами у вересні 2015 року на історичному саміті Організації Об'єднаних Націй. Протягом майбутніх 15 років, за які повинні бути досягнуті ці універсально застосовні нові цілі, країни активізують зусилля, спрямовані на викорінення бідності у всіх її формах, боротьбу з нерівністю і рішення проблем, пов'язаних зі зміною клімату, і забезпечення того, щоб ніхто не був забутий. В основі Цілей в галузі сталого розвитку лежать досягнення Цілей розвитку тисячоліття, і спрямовані Цілі в галузі сталого розвитку на продовження зусиль, покликаних покласти край злидням у всіх його формах. Унікальність нових цілей полягає в тому, що вони закликають всі країни - бідні, багаті і з середнім рівнем доходу - сприяти процвітанню при одночасному забезпеченні захисту планети. У них визнається, що ліквідація бідності повинна бути нерозривно пов'язана з реалізацією стратегій, що сприяють економічному зростанню, і спрямовані на задоволення ряду соціальних потреб, в тому числі в галузі освіти, охорони здоров'я, соціального захисту та сприяння працевлаштуванню, при одночасному вирішенні проблем, обумовлених зміною клімату, і забезпеченні охорони навколишнього середовища.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика