Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Цілі сталого розвитку: прогрес в боротьбі з бідністю

Цілі сталого розвитку: прогрес в боротьбі з бідністю

Міжнародній спільноті вдалося досягти помітного прогресу в зниженні дитячої смертності та скорочення масштабів бідності - на сьогоднішній день в умовах крайньої бідності живуть 8,6 відсотків населення. Однак поки немає гарантій, що держави зможуть виконати свої обіцянки щодо просування сталого розвитку, і головні перешкоди на цьому шляху - конфлікти, стихійні лиха та економічні потрясіння. Про це йдеться в доповіді Генерального секретаря ООН, присвяченій огляду реалізації Цілей сталого розвитку на період до 2030 року.

«Ми стоїмо на порозі десятиліття, яке буде мати вирішальне значення як для нинішнього, так і майбутніх поколінь людства і для всього життя на цій планеті. Зробити його десятиліттям дій в інтересах сталого розвитку - це борг міжнародного співтовариства, який воно в стані виконати», - йдеться в доповіді Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, присвяченій огляду ходу виконання Цілей сталого розвитку. Доповідь представлена ​​на обговорення Політичного форуму високого рівня зі сталого розвитку, що скликається під егідою Економічної і Соціальної Ради.

Чотири роки тому світові лідери зібралися в ООН і прийняли Порядок денний в галузі сталого розвитку на період до 2030 року. У ньому визначені сімнадцять цілей і 169 більш конкретних завдань. Вони стосуються ліквідації бідності, охорони здоров'я, забезпечення гендерної рівності, боротьби зі зміною клімату, стимулювання економічного зростання і створення робочих місць, поліпшення доступу до сучасних джерел енергії, розширення послуг в галузі водопостачання та санітарії та захисту навколишнього середовища.

Задля досягнення цілей в області сталого розвитку досягнуто певного прогресу

«У виконанні цілей в області сталого розвитку досягнуто певного прогресу. Показники крайньої убогості і дитячої смертності продовжують знижуватися. Збільшилося число жителів держав, що розвиваються, які отримали доступ до електроенергії», - наголошується в доповіді.

Глава ООН повідомив, що в глобальному масштабі підвищилася продуктивність праці, а рівень безробіття повернувся на докризовий рівень. Скорочується частка міських жителів, що живуть у трущобах. Збільшилося число користувачів інтернетом: на кінець 2018 року доступ до всесвітньої павутини мали більше половини населення світу - 3,9 мільярда чоловік.

Успіх торкнувся не всіх

Однак незважаючи на ці позитивні тенденції, перехід на траєкторію сталого розвитку, яка приведе до поліпшення добробуту всіх жителів планети, сповільнюється. Успіх торкнувся не всіх. Експерти ООН побоюються, що до 2030 року в умовах крайньої бідності будуть жити шість відсотків населення, а не три, як було закріплено в Цілях. До того ж уже третій рік поспіль зростає число голодуючих у світі.

З небезпечною швидкістю втрачається біологічне різноманіття: під загрозою зникнення - близько мільйона видів тварин і рослин. При чому деякі з них можуть зникнути в найближчі десятиліття. В останні роки збільшуються обсяги викидів парникових газів і недостатньо ефективно вирішуються питання фінансування сталого розвитку. Інваліди та люди, що живуть з ВІЛ / СНІДом, як і раніше стикаються з дискримінацією та численними труднощами. Серед найбідніших верств населення особливо багато сімей з дітьми.

 Глава ООН вважає, що досягнення цілей в області сталого розвитку ускладнюється конфліктами, стихійними лихами і економічною динамікою. За прогнозами експертів, у найближчі роки світове економічне зростання буде млявим і нерівномірним, збережеться небезпечна напруженість в торгових відносинах і неприйнятно високий рівень зовнішньої заборгованості. Генеральний секретар ООН побоюється, що протекціоністські підходи лідерів деяких держав можуть негативно відбитися на темпах зростання, скорочення масштабів убогості і диверсифікації економіки.

Ціль 1. Повсюдна ліквідація бідності у всіх її формах

Масштаби крайньої бідності в світі скорочуються, проте темпи цього скорочення сповільнюються. Експерти побоюються, що світовій спільноті не вдасться до 2030 року добитися зниження показника частки світового населення, що живе в умовах крайньої бідності, до 3 відсотків. У 1990 році було 36 відсотків жебраків, у 2010 році - 16 відсотків і 10 відсотків у 2015 році. До кінця 2018 року в умовах вкрай злиднів жили 8,6 відсотка світового населення. При такій тенденції в 2030 році жебраків буде близько 6 відсотків світового населення.

Ціль 2. Ліквідація голоду, забезпечення продовольчої безпеки і поліпшення харчування і сприяння сталому розвитку сільського господарства

Масштаби голоду в світі ростуть третій рік поспіль, і ця тенденція викликає серйозну тривогу. У 2017 році погано харчувалися 820 мільйонів чоловік у світі, а це приблизно кожна дев'ята людина. Ці дані перевищують показник 2015 року, коли тих, хто недоїдає було 784 мільйона чоловік.

Ціль 3. Забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці

Значний прогрес був досягнутий у поліпшенні здоров'я мільйонів людей, вдалося домогтися збільшення тривалості життя, скорочення материнської і дитячої смертності та успіхів у боротьбі з основними інфекційними захворюваннями. Разом з тим прогрес у боротьбі з малярією і туберкульозом застопорився. Половина населення світу не має доступу до базових медичних послуг, багато хто змушений платити за них невиправдано високу ціну.

Ціль 4. Забезпечення всеохоплюючою і справедливою якісною освітою і заохочення можливості навчання протягом усього життя для всіх

Незважаючи на значний прогрес, досягнутий за останні роки, 262 мільйони дітей і молодих людей у ​​віці від 6 до 17 років все ще не відвідують школу, а рівень підготовки більше половини дітей і підлітків не відповідає мінімальним нормативам з читання та математики.

Ціль 5. Забезпечення гендерної рівності та розширення прав і можливостей всіх жінок і дівчаток

Вдалося досягти помітного успіху в боротьбі із згубною практикою операцій, щокалічать,на жіночих статевих органах і ранніми шлюбами. Однак жінки як і раніше схильні до високого рівня насильства, вони недостатньо представлені на всіх рівнях політичного керівництва. Жінки займають лише 27 відсотків усіх керівних посад в світі.

Ціль 6. Забезпечення наявності і раціонального використання водних ресурсів і санітарії для всіх

 Мільярди людей як і раніше не мають доступу до безпечної води та позбавлені належних санітарних умов. У цілому в світі 785 мільйонів людей обходяться без водопроводу. Приблизно 700 мільйонів чоловік все ще практикують відкриту дефекацію.

Ціль 7. Забезпечення доступу до недорогих, надійних, стійких і сучасних джерел енергії для всіх

Доступ до електроенергії в найбідніших державах почав розширюватися, енергоефективність продовжує підвищуватися. Сьогодні все більше держав і дедалі активніше освоюють поновлювані джерела енергії. Незважаючи на ці позитивні результати, близько 800 мільйонів людей як і раніше живуть без електрики.

Ціль 8. Сприяння поступальному, всеохоплюючому і стійкому економічному зростання, повної і продуктивної зайнятості та гідної роботи для всіх

У глобальних масштабах продуктивність праці підвищилася, а рівень безробіття повернувся на докризовий рівень. Разом з тим темпи зростання світової економіки сповільнюються. Глобальні темпи зростання реального ВВП на душу населення в період 2018-2020 років будуть залишатися на рівні близько 2 відсотків. Це значно нижче показника 2010 року, який склав 3 відсотки, і трохи вище показника 2015 року - 1,63 відсотка. У 2018 році рівень безробіття в світі склав 5 відсотків, що відповідає докризовому рівню.

Ціль 9. Створення стійкої інфраструктури, сприяння всеосяжній і стійкій індустріалізації та інновацій

 У 2018 році світове промислове виробництво сповільнилося як в державах, що розвиваються, так і розвинених регіонах, що було обумовлено головним чином появою нових торговельних і тарифних бар'єрів, що стримують інвестиції.

Разом з тим, майже все населення світу сьогодні живе в зоні дії мобільного стільникового зв'язку, а 90 відсотків населення світу мають доступ до мереж третього покоління (3G) або більш високої якості.

Ціль 10. Скорочення нерівності усередині держав і між ними

Нерівність всередині держав та між ними як і раніше є серйозним приводом для занепокоєння. У багатьох регіонах збільшується частка доходів, які дістаються найбагатшому 1 відсотку населення. На частку 40 відсотків найменш забезпечених людей припадало менше 25 відсотків загальних обсягів доходів або споживання

Ціль 11. Забезпечення відкритості, безпеки, життєстійкості і екологічної стійкості міст і населених пунктів

За період з 1990 року частка міського населення в усьому світі, що проживає в трущобах, скоротилася з 46 до 23 відсотків. Частка міських жителів, що мають зручний доступ до громадського транспорту, тобто які проживають на відстані 500 метрів ходьби від автобусної зупинки і 1000 метрів від залізничної та / або поромної станції, залишається невисокою: 53 відсотки міських жителів при варіюванні цього показника від 18 відсотків в державах Африки на південь від Сахари до 75 відсотків в Австралії і Новій Зеландії. У всьому світі 2 мільярди людей живуть в містах і населених пунктах, де не організовано належний збір відходів. Дев'ять з десяти чоловік, які живуть в містах, продовжують дихати повітрям, яке не відповідає встановленим Всесвітньою організацією охорони здоров'я нормам.

Ціль 12. Забезпечення переходу до раціональних моделей споживання і виробництва

У всьому світі спостерігається надмірна експлуатація ресурсів: у 1990 році для задоволення потреб однієї людини використовувалося близько 8,1 тонни природних ресурсів, а в 2015 році на душу населення добувалося майже 12 тонн корисних копалин. За прогнозами, без прийняття негайних заходів загальні обсяги видобутку корисних копалин у світі до 2060 року можуть зрости до 190 млрд. тонн. Ще в 1970 році цей видобуток становив 27 млрд. тонн.

Ціль 13. Ухвалення термінових заходів по боротьбі зі зміною клімату і його наслідками

Зміна клімату відбувається набагато швидшими темпами, ніж очікувалося, і її наслідки явно відчуваються в усьому світі. До глобального потепління веде зростання обсягів викидів парникових газів. Глава ООН закликає узгодити конкретні шляхи виконання Паризької угоди, яка ставить за мету утримати підвищення глобальної температури в межах 2 градусів Цельсія, а при можливості 1,5 градуса.

Ціль 14. Збереження та раціональне використання океанів, морів і морських ресурсів в інтересах сталого розвитку

Спостерігається все більше окислення Світового океану, що викликано поглинанням океаном двоокису вуглецю з атмосфери, що призводить до зміни хімічного складу морської води. За останні 30 років кислотність океану збільшилася в середньому на 26 відсотків в порівнянні з доіндустріальним рівнем. Незаконний і нерегульований рибний промисел залишається однією з найсерйозніших загроз сталому рибальства.

Ціль 15. Захист і відновлення екосистем суші

У даний час в світі спостерігаються деякі обнадійливі тенденції: процес збезлісення сповільнюється, все більше основних районів біорізноманіття включається до складу охоронюваних зон. Разом з тим в період 2000-2015 років більше однієї п'ятої загальної площі суші на нашій планеті піддалося деградації. Найбільш серйозним і незворотним наслідком діяльності людини для природи є вимирання видів. Втрата біорізноманіття набуває тривожні масштаби, а інвазивні види-вселенці, браконьєрство і незаконна торгівля дикими тваринами і рослинами підривають зусилля щодо захисту і відновлення життєво важливих екосистем і видів.

Ціль 16. Сприяння побудові миролюбного і відкритого суспільства в інтересах сталого розвитку, забезпечення доступу до правосуддя

Кількість умисних вбивств на 100 000 осіб збільшилася з 6,0 в 2015 році до 6,1 у 2017 році. Це незначне збільшення було багато в чому обумовлено зростанням числа вбивств в державах Латинської Америки і Карибського басейну, а також в деяких державах Африки, розташованих на південь від Сахари.

Зберігаються різні форми насильства по відношенню до дітей. Зростає число вбивств правозахисників, журналістів і профспілкових активістів. У період з 2017 до 2018 року ООН зареєструвала і підтвердила 431 вбивство такого роду: щотижня жертвами вбивств ставали щонайменше вісім чоловік, які воювали на передньому краї боротьби за побудову більш інклюзивного та рівноправного суспільства.

Ціль 17. Зміцнення засобів здійснення і активізація роботи в рамках Глобального партнерства в інтересах сталого розвитку

Все більша частина населення планети має доступ до Інтернету. Був створений Банк технологій для найменш розвинених держав. Ростуть потоки приватних інвестицій в бідні держави. Разом з тим зберігаються і серйозні проблеми: обсяг офіційної допомоги на цілі розвитку зменшується, потоки приватних інвестицій не в повній мірі пов'язані зі стійким розвитком і зберігається значний цифровий розрив і напруженість у торгових відносинах. Чистий обсяг коштів, виділених по лінії офіційної допомоги на цілі розвитку у 2018 році, склав 149 млрд дол. США, що в реальному вираженні на 2,7 відсотка менше, ніж у 2017 році, причому таке зниження припало на частку найбільш нужденних держав.

«Масштаби діяльності по досягненню цілей у галузі сталого розвитку розширюються, і безпечне впровадження нових технологій, включаючи штучний інтелект, може допомогти світу зробити наступний стрибок вперед. Я переконаний в тому, що при наявності достатньої концентрації уваги, зусиль, інновацій, політичної прихильності і рішучості, при наявності партнерів, які повністю підтримують ці перетворення, і при наявності багатостороннього співробітництва, орієнтованого на результати, нам вдасться подолати ці труднощі і досягти Цілей у сфері сталого розвитку до 2030 року», - висловив надію Генеральний секретар ООН.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право donum auctoris Чи потрібно стати на коліна: про цінність життя і право
Так співпало – трагічні події під Павлополем, загибель чотирьох українських захисників, які все, що бачили та відчу...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Серпень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика