Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Розповсюдження знань з міжнародного гуманітарного права Міжнародним Комітетом Червоного Хреста в Україні

24.07.2017 / 18:28
1270
+A
-a

Розповсюдження знань з міжнародного гуманітарного права Міжнародним Комітетом Червоного Хреста в Україні

Для України актуальним є питання дотримання міжнародного гуманітарного права в умовах конфлікту на Сході України та окупації АРК. Тому важливим є поширення знань про міжнародне гуманітарне право серед військових та цільових груп, які мають знати, розуміти і застосовувати міжнародне гуманітарне право.

Поширення знань з міжнародного гуманітарного права покладено на Україну відповідно до положень ст. 47 Женевської конвенції про поліпшення долі поранених і хворих у діючих арміях, ст. 48 Конвенції про поліпшення долі поранених, хворих та осіб, які зазнали корабельної аварії, зі складу збройних сил на морі, ст. 127 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 р., ст. 144 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, ст. 83 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів 1949 р., ст. 19 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв збройних конфліктів неміжнародного характеру 1949 р.          

Міжнародний Комітет Червоного Хреста здійснює діяльність з поширення знань з міжнародного гуманітарного права відповідно до п. ж ч. 1 ст. 5  Статуту Міжнародного Комітету Червоного Хреста шляхом роз'яснення положень міжнародного гуманітарного права, що застосовується в період збройних конфліктів, поширення знань, а також  їхній розвиток.                

Відповідно до положення преамбули Договору між Урядом України і Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (МКЧХ) про відкриття Місії МКЧХ в Україні від 14.07.2004 р. сторони зобов’язалися робити внесок у поширення знань про міжнародне гуманітарне право.               

Консультативна служба МКЧХ з міжнародного гуманітарного права охарактеризувала вимогу розповсюджувати знання з міжнародного гуманітарного права через відповідне навчання для п'ятьох груп: 1) збройні сили; 2) поліцейські та правоохоронні органи; 3) студенти вищих навчальних закладів; 4) державні посадові особи; 5) громадянське суспільство.                                                                                                       

18-19 липня 2017 року у м. Одесі МКЧХ провів черговий семінар для військових з питань виконання норм міжнародного гуманітарного права під час ведення бойових дій.                                                                            

Нагадаємо, що МКЧХ є неупередженою, нейтральною та незалежною організацією, цілі й задачі якої мають виключно гуманітарний характер і полягають у тому, щоб захищати життя й гідність людей, які постраждали через збройні конфлікти та інші ситуації насильства, і надавати їм допомогу. В Україні  МКЧХ допомагає особам, які постраждали в результаті конфлікту на Сході країни, і підтримує роботу Товариства Червоного Хреста України. Сьогодні в України існує шість офісів організації: у Києві, Донецьку, Луганську, Слов’янську, Сєвєродонецьку,  та Одесі. Одним з напрямів діяльності місії МКЧХ, в рамках якого і пройшов дводенний семінар, є саме розповсюдження міжнародного гуманітарного права в Україні та надання командирам і військовим юристам ґрунтовних консультацій з питань виконання норм міжнародного гуманітарного права під час ведення бойових дій.    

З боку МКЧХ у семінарі взяли участь Майкл Пімб – делегат МКЧХ по роботі зі збройними силами та органами безпеки, Максим Забалуефф – голова Офісу МКЧХ в Одесі та Лимаренко Ігор Іванович – радник МКЧХ по роботі зі Збройними Силами України та органами безпеки України. Про міжнародне гуманітарне право під час ведення бойових дій на морі доповів спеціально запрошений експерт Короткий Тимур Робертович – професор кафедри міжнародного права та міжнародних відносин Національного університету «Одеська юридична академія».Крім того, у семінарі взяли участь представники Центру Імітаційного Модулювання Національного Університету оборони України.                                                        

Делегати від МКЧХ доповіли військовослужбовцям про історію створення, місію та діяльність МКЧХ щодо захисту цивільного населення. Ігор Лимаренко наголосив слухачам на такі найважливіші принципи  міжнародного гуманітарного права, як принцип відмінності, заборони нападів не вибіркового характеру, пропорційність та обережність. Він також підкреслив, що найголовнішим критерієм оцінки правильного рішення під час ведення бойових дій є збереження життя цивільних осіб та об’єктів життєзабезпечення населення.                                                                

Загалом семінар складався не тільки з теоретичної, а й з практичної частини, де військовослужбовці мали нагоду використати рекомендації щодо застосування міжнародного гуманітарного права під час моделювання військової операції, як у наступі, так і в обороні. Учасники семінару були залучені до процесу вибору цілей (види цілей, вибір цілей, вибір зброї, оцінка нанесеного ураження). Спеціально підготовлені МКЧХ інтерактивні відео також сприяли приближенню тренування до реальності.                             

Наостанок делегати МКЧХ зробили акцент на тому, що виконання норм МГП під час ведення бойових дій свідчить про високу кваліфікованість армії держави та її авторитет на міжнародному рівні. Як вказує голова Делегації Міжнародного Комітету Червоного Хреста Алан Ешліман «Міжнародне гуманітарне право — це не лише теорія. Зокрема в умовах проведення АТО ці знання мають практичне застосування. Юристи допомагають командирам прийняти правильне рішення в рамках законодавства.».

Матеріал підготовлений Н. Ананьевою, к.ю.н. Н. Хендель

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Процедура в українському праві: на шляху до колапсу donum auctoris Процедура в українському праві: на шляху до колапсу
Право не терпить приблизності у правилах, які встановлюють процес народження норми права, і право не може сприйня...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Травень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5 6
7 8
08.05.2018 13:30:00 - Criminal Insanity in Canada
9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21
21.05.2018 09:30:00 - Intax Forum Ukraine
22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
08.05.2018 13:30:00 - Criminal Insanity in Canada
21.05.2018 09:30:00 - Intax Forum Ukraine
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика