Юридичний супровід бізнесу
Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Верховенство права і права людини

11.02.2018 / 17:42
2405
+A
-a

Верховенство права і права людини

У своїй доповіді «При більшій свободі: до розвитку, безпеки і прав людини для всіх» (А/59/2005) Генеральний секретар зазначив, що «необхідно позбавлятися від потреби і страху, але цього недостатньо. Всі люди мають право на гідне поводження та повагу» [пункт 27]. Запорукою забезпечення людям такого гідного поводження і поваги є здійснення в повному обсязі прав людини, а їх захисту - верховенство права.

Основою для забезпечення свободи жити в гідних людини умовах служить міжнародна система прав людини, а також принципи міжнародного гуманітарного права, міжнародного кримінального права та міжнародного права біженців. Ці основоположні елементи нормативно-правової бази є додатковими зведеннями правових норм, спрямованих на досягнення спільної мети: захист життя, здоров'я і гідності людей. Верховенство права - це механізм розвитку і захисту нашої спільної нормативно-правової основи. Вона сприяє створенню системи, в якій владні повноваження здійснюються відповідно до узгоджених правил, що гарантують захист всіх прав людини.

Згідно з визначенням Генерального секретаря, верховенство права обумовлює необхідність того, щоб процесуальні дії, діяльність установ і основні норми відповідали концепції прав людини, включаючи основні принципи рівності відповідно до закону, відповідальності за законом і справедливістю в справі захисту і охорони прав (S/2004/616, пункт 6). У суспільствах неможливо забезпечити верховенство права, якщо не забезпечений захист прав людини, і навпаки, захист прав людини не може бути забезпечений в суспільствах без ефективного верховенства права. Верховенство права - це механізм здійснення прав людини, що сприяє втіленню принципу прав людини в життя.

Забезпечення верховенства права є невід'ємним елементом роботи по закріпленню економічних, соціальних і культурних прав в національних конституціях, законах і положеннях. Коли права захищені законом або забезпечується інший правовий захист таких прав, верховенство права, в разі недотримання таких прав або неправомірного використання державних ресурсів, зобов’язує надавати кошти для правової допомоги.

Хоча нормативно-правову основу принципу верховенства права забезпечують узгоджені на міжнародному рівні права людини, норми і стандарти, цей принцип повинен бути тісно пов'язаний з національним контекстом, включаючи його культурні, історичні та політичні реалії. Тому держави дійсно мають свій особливий національний досвід в області розвитку своїх систем верховенства права. Проте, як це підтверджено в резолюції 67/1 Генеральної Асамблеї, існують загальні елементи, що випливають з міжнародних норм і стандартів.

Верховенство права і права людини є двома аспектами одного і того ж принципу - свободи жити в гідних людини умовах. Внаслідок цього верховенство права і права людини нерозривно пов'язані між собою. Такий нерозривний зв'язок в повній мірі визнавався державами-членами з часу прийняття Загальної декларації прав людини, в якій йдеться про необхідність того, «щоб права людини охоронялися силою закону з метою забезпечення того, щоб людина не була змушена вдаватися як до останнього засобу до повстання проти тиранії і гноблення». У Декларації тисячоліття держави-члени погодилися не шкодувати зусиль для зміцнення верховенства правопорядку і забезпечення поваги всіх визнаних на міжнародному рівні прав людини і основних свобод. У Підсумковому документі Всесвітнього саміту 2005 року держави-члени визнали, що верховенство права і права людини відносяться до універсальних і неподільних основних цінностей і принципів Організації Об'єднаних Націй. У Декларації наради на високому рівні з питання про верховенство права держави-члени наголосили, що права людини і верховенство права взаємопов'язані і взаємно доповнюють одні одного.

Заохочення верховенства права активно сприяє Рада з прав людини. Радою було прийнято низку резолюцій, які безпосередньо відносяться до питань прав людини та верховенства права, в тому числі про відправлення правосуддя; про цілісність судової системи; і про права людини, демократії та верховенстві права. Радою з прав людини було створено кілька механізмів спеціальних процедур, що безпосередньо стосуються питань верховенства права, таких, наприклад, як Спеціальний доповідач з питання про незалежність суддів і адвокатів, Спеціальний доповідач з питання про сприяння встановленню істини, правосуддя, відшкодування шкоди і гарантіям недопущення порушень, Незалежний експерт з питання про сприяння встановленню демократичного і справедливого міжнародного порядку і Спеціальний доповідач з питання про заохочення і захист прав людини в умовах боротьби з тероризмом.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Січень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика