Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Верховенство права і розвиток

Верховенство права і розвиток

Продовжуючи тематику верховенства права, розглянемо питання  верховенства права і розвитку.

У Декларації наради на високому рівні з питання про верховенство права держави-члени відзначили, що «верховенство права і розвиток тісно взаємопов'язані і є взаємно посилюючими, що утвердження принципів верховенства права на національному та міжнародному рівнях має найважливіше значення для поступового і всеохоплюючого економічного зростання, сталого розвитку, подолання бідності та голоду і повного здійснення всіх прав людини і основних свобод, включаючи право на розвиток, які, у свою чергу, посилюють верховенство права». У зв'язку з цим вони звернулися із закликом розглянути цю взаємозалежність у рамках порядку денного в галузі міжнародного розвитку на період після 2015 року. На міжнародному рівні звід міжнародних документів, включаючи документи з питань міжнародної торгівлі та фінансування, зміни клімату та охорони навколишнього середовища і права на розвиток, сприяє розробці узгоджених на міжнародному рівні стандартів на підтримку сталого розвитку.

На національному рівні необхідно домагатися забезпечення верховенства права з метою створення умов для забезпечення сталих джерел засобів до існування і ліквідації бідності. Причинами бідності часто є відсутність прав і можливостей, соціальна ізоляція і дискримінація. Верховенство права сприяє розвитку на основі підвищення ролі окремих осіб і громад шляхом надання доступу до правосуддя, забезпечення належної правової процедури та вжиття заходів щодо забезпечення правового захисту у зв'язку з порушенням прав. Забезпечення гарантій засобів до існування, права на недоторканність житла, а також гарантій користування нерухомістю та права вступати в договірні відносини може сприяти розширенню прав і можливостей малозабезпечених в плані захисту від порушення їх прав. Робота з розширення юридичних прав не обмежується рамками надання правової допомоги та допомагає забезпечити більш широкі економічні можливості.

З тим, щоб верховенство права сприяло досягненню подальших успіхів у галузі сталого розвитку, воно повинно забезпечувати захист всіх прав людини, включаючи економічні, соціальні і культурні права і право на розвиток. Хоча «правління на основі закону» може забезпечити правову основу, ясність в договірних відносинах і механізми врегулювання спорів, що сприяють економічному зростанню і розвитку, тільки верховенство права відповідно до міжнародного принципу прав людини може забезпечити розвиток, в тому числі всеосяжний і сталий розвиток.

Як підкреслив Спеціальний доповідач з питання про сприяння встановленню істини, правосуддя, відшкодування шкоди і гарантіям недопущення порушень, накопичений останнім часом досвід показує, що обмежені зусилля в галузі розвитку, які вживаються без урахування аспектів правосуддя і прав людини, не дозволяють забезпечити сталий розвиток людського потенціалу (A/68/345, пункт 64). Генеральна Асамблея зазначила, зокрема, важливість забезпечення доступу до правосуддя для всіх і в зв'язку з цим заохотила зміцнення і вдосконалення системи здійснення правосуддя і підкреслила, що повага верховенства права та майнових прав і проведення належної політики та забезпечення нормативних рамок сприяють розвитку підприємництва, включаючи заповзятливість, і сприяють подоланню бідності.

Забезпечення більш ефективної гарантії прав на землю та майно може внести істотний внесок в досягнення соціального та економічного прогресу в містах та сільських районах і буде сприяти скороченню масштабів бідності, забезпечення гендерної рівності та миру і безпеки. Забезпечення прав на володіння землею, включаючи широкий комплекс таких прав з урахуванням місцевих умов і потреб, зокрема прав власності громад і захист їх загальних ресурсів, дозволяє домогтися визначеності в плані заходів, які можуть бути прийняті в сфері землеволодіння або власності і їх використання, і може сприяти розширенню економічних можливостей, забезпеченню певних вигод на основі інвестицій, підвищенню ефективності охорони здоров'я, фінансової стабільності та особистої безпеки.

У більш широкому сенсі забезпечення верховенства права в питаннях експлуатації природних ресурсів є ключовим засобом, який дозволяє досягти всеосяжного і стійкого економічного зростання і розвитку, а також поваги, захисту і реалізації прав людини. Забезпечення управління природними ресурсами на стійкій і транспарентній основі - це рушійна сила економічного добробуту та основа для побудови стабільних і мирних товариств. Управління ресурсами, такими як транскордонні водні ресурси, вимагає ефективної співпраці між країнами, що спільно використовують їх та належної правової основи для надання сприяння сталому управлінню. Належне управління природними ресурсами відповідно до принципу верховенства права також є ключовим фактором у забезпеченні миру і безпеки, що підкреслює взаємозв'язок між трьома напрямами діяльності системи Організації Об'єднаних Націй. Ризик виникнення конфліктів із застосуванням насильства зростає в тих випадках, коли експлуатація природних ресурсів завдає екологічної шкоди і призводить до втрати коштів для існування або коли блага, які забезпечують розподіляються нерівномірно. У зв'язку з цим забезпечення підзвітності приватного сектора за його діяльність, а також підтримка приватного сектора для зміцнення верховенства права може мати вирішальне значення.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєт...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останн...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика