Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Верховенство права та мир і безпека

15.02.2018 / 17:50
1623
+A
-a

Верховенство права та мир і безпека

Продовжуючи тематику верховенства права, розглянемо питання верховенства права та миру і безпеки.

Згідно зі статтею 1 Статуту Організації Об'єднаних Націй, однієї з цілей Організації Об'єднаних Націй є «проведення мирними засобами, відповідно до принципів справедливості та міжнародного права, залагоджування або розв’язання міжнародних конфліктів або ситуацій, що можуть призвести до порушення миру». Верховенство права забезпечує рівне застосування норм міжнародного права і принципів здійснення правосуддя щодо всіх держав і їхнє рівне дотримання. Дотримання принципу верховенства права сприяє забезпеченню сприятливих умов для досягнення цілей Статуту ООН.

Статут ООН забезпечує нормативну основу для налагодження дружніх відносин між державами. Статут ООН, нарівні з більш широким зведенням норм міжнародного права, забезпечує систему підтримки міжнародних відносин. Він сприяє встановленню принципу взаємності між державами в якості суверенних рівних сторін, забезпечує передбачуваний і легітимний характер їх дій в рамках узгодженої багатосторонньої системи і засобів для врегулювання спорів, що виникають. Особливо важливе значення для підтримання миру і безпеки мають принципи територіальної цілісності, відмови від загрози силою або її застосування будь-яким способом, несумісним з положеннями Статуту ООН, і прихильність виконанню міжнародних правових зобов'язань.

Стаття 33 Статуту ООН має основоположне значення для попередження конфліктів і мирного врегулювання спорів. Сторони того чи іншого міжнародного спору мають можливість приймати різні заходи і мають доступ до механізмів врегулювання спорів, включаючи переговори, розслідування, посередництво, примирення, арбітраж, судове врегулювання і задіяння регіональних установ або механізмів.

Суворе дотримання принципу верховенства права, що забезпечує захист прав людини, сприяє запобіганню і пом'якшенню наслідків злочинів із застосуванням насильства і конфліктів шляхом створення легітимних механізмів врегулювання конфліктів та вжиття заходів, що стримують зростання злочинності і насильства. І навпаки, низький рівень економічного розвитку і нерівність можуть породжувати злочини та насильство. У зв'язку з цим принцип відповідальності за захист, прийнятий Генеральною Асамблеєю ООН в Підсумковому документі Всесвітнього саміту 2005 року, не втратив своєї актуальності. Він підкреслює важливість надання підтримки національним правоохоронним і правозахисним установам для забезпечення того, щоб уряди мали всі необхідні інструменти, що дозволяють виконувати їх зобов'язання щодо захисту населення від геноциду, злочинів проти людяності, військових злочинів і етнічних чисток; в ньому також міститься заклик до міжнародного співтовариства надати підтримку таким зусиллям.

У ситуаціях збройного конфлікту забезпечення захисту цивільних осіб є першочерговим завданням Організації Об'єднаних Націй. Будь-який захист, чи  то фізичний, політичний чи той, що забезпечується шляхом створення безпечних умов, повинен ґрунтуватися на принципі верховенства права та має  бути спрямований на те, щоб зробити чинні закони практично корисними у важких умовах. Застосовна нормативно-правова основа і зобов'язання держав-членів мають основоположне значення у всіх сферах здійснюваної діяльності щодо забезпечення захисту. Для забезпечення більш ефективного захисту цивільних осіб держави-члени повинні дотримуватися відповідних міжнародних договорів, включати їхні положення до національного законодавства і створювати ефективно функціонуючі установи та механізми внутрішнього контролю. Аналогічну важливу роль відіграють освіта та інформація, яка  стосується обов'язкових норм і забороненої практики,  кримінального переслідування в разі вчинення відповідних порушень.

Створення правоохоронних установ має виключно важливе значення для вирішення нагальних завдань у галузі забезпечення безпеки, а також забезпечення стабільності, необхідної для зміцнення процесу миротворчості. Ефективні судові органи і виправні установи, поряд з підзвітною поліцією і правоохоронними установами, які в повній мірі дотримуються прав людини, мають важливе значення для відновлення миру і стабільності на ранньому етапі постконфліктного періоду. Це дозволяє залучати до відповідальності осіб, які вчинили злочини, сприяє мирному врегулюванню спорів, відновленню довіри і забезпеченню соціальної згуртованості на основі принципу рівних прав. Створення таких умов має  рівною мірою важливе значення для забезпечення миру і безпеки і сталого розвитку. У зв'язку з цим Організація Об'єднаних Націй визнає необхідність застосування широкого підходу шляхом надання підтримки всім компонентам системи кримінального судочинства. В рамках всеосяжного підходу, що передбачає зміцнення верховенства права і більш ефективного здійснення прав людини, важливо надавати підтримку зусиллям з реформування сектора безпеки, що вживаються під національним керівництвом.

Однією з найбільш серйозних загроз для миру і безпеки є злочини, які, незважаючи на те, що вони відбуваються на національній території, виходять за національні кордони і зачіпають усі регіони та в кінцевому підсумку міжнародне співтовариство в цілому. Це наростаюча проблема в області верховенства права та захисту прав людини, яка свідчить про наявність їх тісного зв'язку зі світом і безпекою.

Тероризм породжує насильство і нестабільність, може обмежувати свободу пересування, доступ до можливостей у плані працевлаштування та отримання освіти, призводить до зниження якості життя і ставить під загрозу основні права людей, включно з правом на життя і безпеку. Тероризм є загрозою безпеки і стабільності і може підривати процес економічного і соціального розвитку. Вісімнадцять універсальних міжнародно-правових документів (14 конвенцій і 4 протоколи) про боротьбу з міжнародним тероризмом, включаючи відповідні резолюції Ради Безпеки, були розроблені в рамках Організації Об'єднаних Націй у відповідь на конкретні види терористичної діяльності. Спеціальний доповідач з питання про заохочення і захист прав людини і основних свобод в умовах боротьби з тероризмом підкреслює, що контртерористичні заходи при дотриманні прав людини сприяють попередженню вербування людей для вчинення актів тероризму і, що порушення прав людини досить часто викликали протест, який спонукав людей робити помилковий вибір, вдавшись до тероризму (див. A/ HRC/20/14, пункт 32). Аналогічним чином, транснаціональна організована злочинність у різних районах ставить під загрозу мир і безпеку і підриває економічний і соціальний розвиток держав у всьому світі. Генеральна Асамблея і Конференція учасників Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності та протоколів до неї підкреслили той негативний вплив, який транснаціональна організована злочинність здійснює стосовно прав людини і верховенства права. 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Січень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика