Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
Міжнародне правоМіжнародне публічне право

ВООЗ: десять загроз громадській охороні здоров'я в 2019 році

ВООЗ: десять загроз громадській охороні здоров'я в 2019 році

Від спалахів кору та дифтерії, яким можна запобігти за допомогою вакцин, і поширення збудників, стійких до антибіотиків, до ожиріння і хвороб, пов'язаних із забрудненням повітря - Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) повідомляє про десять найбільш небезпечних загрозах для колективного здоров'я людства.

У цьому році в діяльності ВООЗ почався новий цикл - дан старт п'ятирічної - 13-ої за рахунком - глобальної програми в галузі охорони здоров'я. Вона розрахована на три мільярди чоловік: на мільярд має збільшитися число людей з медичним страхуванням; на мільярд - захищених від надзвичайних ситуацій в області охорони здоров'я; і ще мільярд жителів планети до 2023 року повинні в цілому відчути себе більш здоровими. Задля цієї мети, необхідно, перш за все, усунути найсерйозніші загрози в галузі охорони здоров'я.

Забруднення повітря і зміна клімату

Дев'яносто відсотків населення планети дихає забрудненим повітрям. На думку фахівців ВООЗ, в цьому році - це найбільша екологічна загроза здоров'ю людей. Мікроскопічні частинки проникають у дихальну і кровоносну системи, пошкоджуючи тканини легенів, серця та мозку, викликаючи такі захворювання як рак, інсульт, серцеві та легеневі хвороби. 90 відсотків смертності від цих недуг припадає на держави з низьким і середнім рівнем доходу. Це пов'язано з тим, що там вище обсяги шкідливих викидів в атмосферу.

Головне джерело емісій - спалювання викопного палива - є ще й головною причиною зміни клімату, яке також позначається на здоров'ї людей. Експерти підрахували, що в період між 2030 і 2050 роками такі наслідки зміни клімату як недоїдання, малярія, діарея та спека, будуть забирати додатково 250 тис. життів на рік.

У жовтні минулого року в ВООЗ провели Глобальну конференцію з питань забруднення повітря. За підсумками форуму держави взяли на себе 70 зобов'язань у галузі поліпшення якості повітря.

Неінфекційні хвороби

У результаті неінфекційних захворювань, включаючи діабет, рак і хвороби серцево-судинної системи, щорічно вмирає 41 млн осіб. Це 70 відсотків усіх смертельних випадків у світі. 15 млн вмирають передчасно, у віці від 30 до 69 років.

85 відсотків випадків передчасної смерті припадає на держави з низьким і середнім рівнем доходу. Зростання захворюваності пов'язаний з декількома поширеними факторами ризику: куріння, низька фізична активність, зловживання алкоголем, неправильне харчування і забруднене повітря. Ці ж фактори впливають і на психічне здоров'я. Психічні захворювання найчастіше проявляються у віці до 14 років, проте в більшості випадків ці симптоми проходять непоміченими. Самогубство - друга за частотою причина смерті серед підлітків у віці від 15 до 19 років.

Всесвітня організація охорони здоров'я допомагає урядам усунути фактори ризику для здоров'я населення.

Пандемія грипу

Планету чекає чергова пандемія грипу, вважають у ВООЗ. Ми не знаємо, коли це станеться і наскільки масштабним буде криза. Рівень глобальної готовності дати відсіч цій загрозі буде залежити від кожної окремої держави. Провал в системі реагування в будь-якій точці світу означає загрозу для всіх.

У ВООЗ постійно відслідковують циркулюючі штами вірусів грипу, щоб на ранньому етапі виявити потенційного збудника масштабної епідемії. Спостереження ведуть фахівці 153 наукових установ у 114 державах світу.

Щорічно в ВООЗ приймають рішення про те, проти яких штамів повинна бути спрямована вакцина, що захищає нас від сезонного грипу. ВООЗ і провідні партнери організації розробили стратегію на випадок виявлення збудника, який може потенційно викликати пандемію. Вона передбачає оперативні та ефективні заходи щодо створення відповідної вакцини, методів діагностики та антивірусного лікування, а також допомогу державам, що розвиваються у цій галузі.

Уразливі групи населення планети

Понад 1,6 млрд людей - або 22 відсотки населення планети - проживають в умовах затяжних криз, які пов'язані з такими факторами як конфлікт, посуха, голод або масові переселення. Ці та інші причини або їх поєднання, як правило, призводять до того, що люди не мають можливості звернутися за медичною допомогою.

Такі неблагополучні осередки існують майже в усіх регіонах світу. І саме там найскладніше домогтися виконання Цілей сталого розвитку, пов'язаних, наприклад, з скороченням материнської і дитячої смертності.

Співробітники ВООЗ продовжують працювати з державами, які відчувають такі труднощі, щоб зміцнити їхні національні системи охорони здоров'я і розширити можливості раннього виявлення і ліквідації спалахів різних захворювань, в тому числі за допомогою вакцинації.

Стійкість до антибіотиків

Антибіотики - один з найважливіших інструментів в арсеналі медиків. Але у Всесвітній організації охорони здоров'я давно попереджають про серйозні наслідки зловживання антибактеріальними ліками. Їх занадто часто і без особливої ​​необхідності виписують лікарі і ветеринари, а також бездумно використовують фермери та агрономи. В результаті мікроби «пристосовуються» до цих препаратів і перестають на них реагувати.

Складно переоцінити політичні, соціальні та економічні наслідки цього явища. За прогнозами вчених, якщо не вжити термінових заходів, до середини століття хвороби будуть забирати щорічно мільйони життів.

Людство, наприклад, не зможе боротися з туберкульозом, яким щорічно заражаються 10 млн чоловік, а 1,6 млн вмирають. У 2017 році приблизно у 600 тис. пацієнтів туберкульоз не піддавався лікуванню найефективнішим антибіотиком - рифампіцином. У 82 відсотків цих пацієнтів інфекція мала стійкістю і до інших препаратів.

В ООН уклали нове партнерство, щоб «комплексно» боротися зі стійкістю до антибіотиків. До нього увійшли кілька організацій, включаючи ВООЗ, Продовольчу і сільськогосподарську організацію (ФАО) і Програму ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП).

Ебола й інші небезпечні інфекції

У 2018 році в Демократичній Республіці Конго відбулися два спалахи Ебола, і обидва рази інфекція почала поширюватися в містах з населенням більше мільйона чоловік. Одна з постраждалих провінцій є ще й зоною активних бойових дій.

Щільність населення і конфлікт істотно ускладнюють боротьбу з інфекцією. Попередні спалахи відзначалися, в основному, в сільських місцевостях, тому з ними було легше впоратися.

У зв'язку з урбанізацією все більшої актуальності набуває питання готовності дати відсіч інфекції в міських умовах.

У ВООЗ склали список захворювань і збудників, які потенційно можуть становити загрозу громадській охороні здоров'я і створювати надзвичайні ситуації, але в арсеналі медиків немає ні відповідних щеплень, ні перевірених методів їх лікування. У цей список увійшли Ебола, Зіка, вірус Ніпах, коронавірус Близькосхідного респіраторного синдрому, важкий гострий респіраторний синдром і хвороба Х - новий невивчений збудник, який може викликати серйозну епідемію.

Система первинної медико-санітарної допомоги

Первинна медико-санітарна допомога - це комплексна турбота про здоров'я людини протягом усього його життя. Цей підхід включає в себе всі аспекти - від зміцнення здоров'я і профілактики хвороб до лікування, реабілітації та паліативного догляду.

Вперше світові лідери підтвердили свій намір зміцнювати систему первинної медико-санітарної допомоги в 1978 році, зібравшись на історичну конференцію в Алма-Аті. Однак за минулі 40 років далеко не в усьому світі досягли відчутних успіхів у цій області. Щонайменше, половина населення планети не має доступу до самим елементарним послуг, включаючи лікування та профілактику інфекційних і неінфекційних захворювань, репродуктивне здоров'я, захист здоров'я жінок і дітей.

У жовтні 2018 року представники держав світу знову зібралися у Казахстані - в Астані. Вони домовилися зміцнювати заходи щодо забезпечення всіх жителів планети первинною медико-санітарною допомогою. Цього року фахівці ВООЗ працюватимуть з партнерами, щоб успішно реалізувати принципи Астанінської декларації.

Відмова від вакцинації

Відмова від вакцинації загрожує перекреслити всі здобутки людства в боротьбі з інфекціями. Щеплення - найпростіший і ефективний шлях запобігання хвороби. Він допомагає уникнути до 3 млн смертей на рік. Якщо вакцинувати більше людей, можна запобігти ще 1,5 млн смертей.

Але показники, навпаки, погіршуються. Захворюваність на кір, наприклад, збільшилася на третину. Не всі спалахи пов'язані з відмовою від щеплень, тим не менш, в деяких державах, які було практично позбулися цієї інфекції, стали відзначатися новим випадкам інфікування.

Люди відмовляються від вакцинації з різних причин. Експерти ВООЗ виявили найпоширеніші з них: самовпевненість - впевненість в тому, що хвороба омине їх стороною; недоступність вакцин; а також брак довіри. У ВООЗ вважають, що, приймаючи рішення про щеплення, люди спираються на поради медиків, особливо місцевих, наприклад, дільничної медсестри або медбрата, яких необхідно підготувати, щоб вони могли надати своїм пацієнтам достовірну інформацію.

У 2019 року в ВООЗ сподіваються - в тому числі за допомогою вакцин - покінчити з раком шийки матки, а також зупинити зараження на поліомієліт в Афганістані і Пакистані, де в минулому році зафіксували 30 нових випадків.

Денге

Денге - захворювання, яке передається через укус комара. Воно викликає симптоми схожі на грип і в 20 відсотках випадків закінчується летальним результатом.

Спалахи захворювання спостерігаються під час сезону дощів в таких державах як Індія і Бангладеш. Останнім часом ситуація помітно погіршилася. У 2018 року смертність від Денге досягла найвищих показників за двадцять років. Більш того, інфекція поширюється в державах, де вона рідко зустрічалася в минулому, наприклад, у Непалі. Близько 40 відсотків населення планети ризикують захворіти лихоманкою Денге, а щорічне число нових випадків інфікування досягає 390 млн. У ВООЗ поставили за мету до 2020 року скоротити смертність від Денге на 50 відсотків.

ВІЛ

Заходи по боротьбі зі СНІДом приносять свої плоди: тепер близько 75 відсотків заражених знають про цю хворобу. У 2015 році цей показник становив 67 відсотків. Разом з тим чверть всіх людей, що живуть з ВІЛ - а це 9,4 млн осіб - все ще не знають про свій статус.

У 2017 році зросла кількість заражених, які отримували антиретровірусну терапію: в 2015 році цей показник становив 17 млн ​​чоловік, а в 2017-му - майже 22 млн, тобто 59 відсотків всіх заражених.

Проте, інфекція продовжує поширюватися, щорічно від неї вмирає мільйон людей. З початку епідемії ВІЛ цією хворобою заразилися 70 млн жителів планети, з них 37 млн ​​- померли.

В особливо важкому становищі - працівники секс-індустрії, ув'язнені, чоловіки, котрі вступають в одностатеві сексуальні відносини, і трансгендери. Найчастіше саме ці групи населення не мають можливості звернутися до лікаря.

Зростаюча група ризику - дівчатка і жінки у віці від 15 до 24 років. В африканських державах на південь від Сахари на цю категорію припадає чверть усіх інфікованих - в той час, як в них проживає лише десять відсотків загальної чисельності населення.

Цього року ВООЗ працюватиме з державами, щоб запровадити нові тести, що дозволяють самостійно перевірятися на ВІЛ. Експерти вважають, що це дозволить значно збільшити число інфікованих, які знають про свій статус і можуть звернутися за лікуванням.

Ще одна ініціатива року - спільний проект ВООЗ і Міжнародної організації праці. Вона передбачає тестування на ВІЛ на робочому місці.

Переклад підготувала Н. В. Хендель

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика