Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Верховенство права через призму міжнародного права

14.10.2017 / 16:23
2578
+A
-a

Верховенство права через призму міжнародного права

На 86-му пленарному засіданні (у березні 2011 р.) Венеціанська комісія схвалила Доповідь з питань про верховенство права (CDLAD (2011) 003rev). У цій доповіді були визначені основні елементи верховенства права (Ruleof Law), Rechtsstaat і Etatdedroit. Додаток  до доповіді містить перший варіант контрольного списку питань для оцінки дотримання верховенства права в окремо взятій державі.

2 березня 2012 р. Венеціанська комісія за сприяння Головування Сполученого Королівства в Комітеті міністрів Ради Європи, при співробітництва з Міністерством закордонних справ і у справах Співдружності Сполученого Королівства, а також з Центром Бінгхем з питань верховенства права, провела конференцію «Верховенство права як практичний принцип». У вирішенні цієї конференції було заявлено, що Венеціанською комісією буде розроблений контрольний список питань з урахуванням, крім іншого, деяких пропозицій, що прозвучали на цій конференції.

Верховенство права - універсальний принцип. «Необхідність загального забезпечення та дотримання верховенства права як на національному, так і на міжнародному рівні» була визнана усіма державами-членами ООН у 2005 році в Підсумковому документі Всесвітньої зустрічі на вищому рівні (§ 134). Як зазначено в преамбулі і в статті 2 Договору про Європейський Союз (ДЕС), верховенство права - це одна з базових цінностей, поділюваних Європейським союзом і його членами. У своєму документі від 2014 р. «Нові принципи для зміцнення верховенства права» Європейська комісія нагадує, що «принцип верховенства права неухильно стає домінуючою організаційною моделлю сучасного конституційного законодавства і міжнароднихорганізацій / ... / регулює здійснення державної влади» (стор. 3-4). Все більше число держав у своїх національних конституціях посилаються на принцип верховенства права.

ООН проголосила верховенство права загальним базовим принципом, який розкрито у Показниках верховенства права. На регіональному рівні це було зроблено Організацією американських держав, зокрема, в Міжамериканській демократичної хартії, і Африканським союзом, зокрема, в його установчому акті. Посилання на верховенство права можна також зустріти в різних документах Ліги арабських держав.

Верховенство права згадується в Преамбулі Статуту Ради Європи в якості одного з трьох «принципів, що складають основу справжньої демократії», поряд зі свободою особистості і політичними свободами. У статті 3 Статуту говориться про її повагу до принципу верховенства права. Таким чином, верховенство права, поряд з демократією і правами людини, є одним з трьох основних принципів Ради Європи, які взаємозалежні і доповнюють один одного. Тісний взаємозв'язок між верховенством права і демократичним суспільством підкреслюється в різних формулюваннях Європейського суду з прав людини, наприклад: «демократичне суспільство, яке визнає верховенство права», «демократичне суспільство, засноване на верховенстві права», і, в більш загальному сенсі: «верховенство права в демократичному суспільстві». Забезпечення цих трьох принципів - поваги прав людини, плюралістичної демократії та верховенства права - вважається єдиною і головною метою Ради Європи.

 В основних політичних документах Ради Європи, а також в різних конвенціях і рекомендаціях систематично згадується верховенство права. Про нього, зокрема, йдеться як про елемент спільної спадщини в Преамбулі Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ЄКПЛ). Верховенство права називається базовим принципом європейських демократій у Резолюції Res (2002)12, яка передбачає створення Європейської комісії з питань ефективності здійснення правосуддя (CEPEJ), а в Статуті Венеціанської комісії про нього йдеться як про пріоритетне завдання. При цьому ні в одному з документів Ради Європи не дається визначення верховенства права. Рада Європи також не створила ніяких спеціальних механізмів контролю з питань верховенства права.

Незважаючи на це, в ряді випадків Рада Європи вчинила дії з метою поширення і зміцнення верховенства права за посередництвом своїх інститутів, зокрема, через Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), Європейську комісію з питань ефективності здійснення правосуддя (CEPEJ), Консультативну раду європейських суддів (КСЕС), Групу держав по боротьбі з корупцією (GRECO), Комітет зі спостереження Парламентської асамблеї Ради Європи, Уповноваженого з прав людини та Венеціанської комісії.

 У своїй доповіді про верховенство права від 2011 р. Венеціанська комісія розглянула принцип верховенства права у світлі Резолюції 1594 (2007) Парламентської асамблеї, яка вказала на необхідність забезпечити правильну інтерпретацію терміну «верховенство права», «Rechtstaat» і «Etatdedroit» або «prééminencedudroit»в дусі принципу законності та належної правової процедури.

 

Більш детальну інформацію можна отримати в публікації Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія) «Контрольний список питань для оцінки дотримання верховенства права».

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєтьс...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика