Юридичний супровід бізнесу
Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Верховенство права через призму міжнародного права

14.10.2017 / 16:23
1350
+A
-a

Верховенство права через призму міжнародного права

На 86-му пленарному засіданні (у березні 2011 р.) Венеціанська комісія схвалила Доповідь з питань про верховенство права (CDLAD (2011) 003rev). У цій доповіді були визначені основні елементи верховенства права (Ruleof Law), Rechtsstaat і Etatdedroit. Додаток  до доповіді містить перший варіант контрольного списку питань для оцінки дотримання верховенства права в окремо взятій державі.

2 березня 2012 р. Венеціанська комісія за сприяння Головування Сполученого Королівства в Комітеті міністрів Ради Європи, при співробітництва з Міністерством закордонних справ і у справах Співдружності Сполученого Королівства, а також з Центром Бінгхем з питань верховенства права, провела конференцію «Верховенство права як практичний принцип». У вирішенні цієї конференції було заявлено, що Венеціанською комісією буде розроблений контрольний список питань з урахуванням, крім іншого, деяких пропозицій, що прозвучали на цій конференції.

Верховенство права - універсальний принцип. «Необхідність загального забезпечення та дотримання верховенства права як на національному, так і на міжнародному рівні» була визнана усіма державами-членами ООН у 2005 році в Підсумковому документі Всесвітньої зустрічі на вищому рівні (§ 134). Як зазначено в преамбулі і в статті 2 Договору про Європейський Союз (ДЕС), верховенство права - це одна з базових цінностей, поділюваних Європейським союзом і його членами. У своєму документі від 2014 р. «Нові принципи для зміцнення верховенства права» Європейська комісія нагадує, що «принцип верховенства права неухильно стає домінуючою організаційною моделлю сучасного конституційного законодавства і міжнароднихорганізацій / ... / регулює здійснення державної влади» (стор. 3-4). Все більше число держав у своїх національних конституціях посилаються на принцип верховенства права.

ООН проголосила верховенство права загальним базовим принципом, який розкрито у Показниках верховенства права. На регіональному рівні це було зроблено Організацією американських держав, зокрема, в Міжамериканській демократичної хартії, і Африканським союзом, зокрема, в його установчому акті. Посилання на верховенство права можна також зустріти в різних документах Ліги арабських держав.

Верховенство права згадується в Преамбулі Статуту Ради Європи в якості одного з трьох «принципів, що складають основу справжньої демократії», поряд зі свободою особистості і політичними свободами. У статті 3 Статуту говориться про її повагу до принципу верховенства права. Таким чином, верховенство права, поряд з демократією і правами людини, є одним з трьох основних принципів Ради Європи, які взаємозалежні і доповнюють один одного. Тісний взаємозв'язок між верховенством права і демократичним суспільством підкреслюється в різних формулюваннях Європейського суду з прав людини, наприклад: «демократичне суспільство, яке визнає верховенство права», «демократичне суспільство, засноване на верховенстві права», і, в більш загальному сенсі: «верховенство права в демократичному суспільстві». Забезпечення цих трьох принципів - поваги прав людини, плюралістичної демократії та верховенства права - вважається єдиною і головною метою Ради Європи.

 В основних політичних документах Ради Європи, а також в різних конвенціях і рекомендаціях систематично згадується верховенство права. Про нього, зокрема, йдеться як про елемент спільної спадщини в Преамбулі Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ЄКПЛ). Верховенство права називається базовим принципом європейських демократій у Резолюції Res (2002)12, яка передбачає створення Європейської комісії з питань ефективності здійснення правосуддя (CEPEJ), а в Статуті Венеціанської комісії про нього йдеться як про пріоритетне завдання. При цьому ні в одному з документів Ради Європи не дається визначення верховенства права. Рада Європи також не створила ніяких спеціальних механізмів контролю з питань верховенства права.

Незважаючи на це, в ряді випадків Рада Європи вчинила дії з метою поширення і зміцнення верховенства права за посередництвом своїх інститутів, зокрема, через Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), Європейську комісію з питань ефективності здійснення правосуддя (CEPEJ), Консультативну раду європейських суддів (КСЕС), Групу держав по боротьбі з корупцією (GRECO), Комітет зі спостереження Парламентської асамблеї Ради Європи, Уповноваженого з прав людини та Венеціанської комісії.

 У своїй доповіді про верховенство права від 2011 р. Венеціанська комісія розглянула принцип верховенства права у світлі Резолюції 1594 (2007) Парламентської асамблеї, яка вказала на необхідність забезпечити правильну інтерпретацію терміну «верховенство права», «Rechtstaat» і «Etatdedroit» або «prééminencedudroit»в дусі принципу законності та належної правової процедури.

 

Більш детальну інформацію можна отримати в публікації Європейської комісії за демократію через право (Венеціанська комісія) «Контрольний список питань для оцінки дотримання верховенства права».

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Чи можуть бути в Україні ефективними  антикорупційні органи? donum auctoris Чи можуть бути в Україні ефективними антикорупційні органи?
Ефективність будь-якого державного інституту, у тому числі правоохоронних органів, полягає у досягненні мети, яка...
Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів Феміда Про нововведення у кримінальному процесуальному законодавстві - на круглому столі в Івано-Франківську суддя Верховного Суду Надія Стефанів
14 квітня в Івано-Франківську пройшов круглий стіл, під час якого проаналізовано основні зміни до Кримінального п...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Квітень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
21 22
23 24 25 26 27
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
28 29
30 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
20.04.2018 09:00:00 - Legal Medical Forum
27.04.2018 09:30:00 - Право&Бізнес
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика