Представництво інтересів в судах
Судова правдаФемідаЧому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Брянківського міськрайонного суду Луганської області Віталій Снегірьов

Чому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Брянківського міськрайонного суду Луганської області Віталій Снегірьов

13.02.2018 / 17:35
1500
+A
-a

Чому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Брянківського міськрайонного суду Луганської області Віталій Снегірьов

Свій професійний шлях суддя розпочав із роботи у Державній виконавчій службі Артемівського районного управління юстиції міста Луганська. Пізніше, в грудні 2000 року, Віталій Андрійович переходить на приватну службу та починає працювати на посаді юриста в різних підприємствах аж до січня 2006 року, поки не призначається Указом Президента на посаду судді Брянківського міськрайонного суду Луганської області, де працює і досі. Однак у зв'язку із бойовими діями на сході України роботу цього суду було припинено, а суддю тимчасово прикріплено до Рубіжанського міського суду Луганської області. 

- Віталію Андрійовичу, що для Вас особисто стало тією причиною, яка підштовхнула подати документи на конкурс? Чому Ви обрали саме ВРП, а не ВККС, куди зараз також триває відбір? 

На жаль, сьогодні Вища рада правосуддя демонструє відсутність будь-яких ефективних та системних дії щодо захисту та відстоювання незалежності суддів, і прийшов час це змінити. Це є основна причина, що спонукала мене вже вдруге брати участь у конкурсі на посаду члена Вищої ради правосуддя. 

Щодо питання, чому моїм вибором стала Вища рада правосуддя, а не Вища кваліфікаційна комісія суддів України, то це через різні цілі та завдання, які поставив законодавець перед цими органами. Завданням Вищої ради правосуддя – це перш за все забезпечення незалежності судової влади. Саме через діяльність у статусі члена Ради можливо досягнути реально вагомих результатів у справі захисту незалежності суддів, чого я і прагну в своїй роботі. 

- До цього часу Ви працювали суддею. Окрім основної роботи в суді, чи могли б Ви назвати основні напрями Вашої діяльності: можливо, просвітницька діяльність, пов‘язана із поверненням довіри українського суспільства до суду, чи, можливо, Ви публічно порушували та підтримували різного роду питання щодо захисту суддів, недопустимості звуження їх інтересів в ході нових реформ тощо? Розкажіть більш детально про ці напрями Вашої діяльності та цілі, на які вона була спрямована? 

Щодо такої моєї діяльності, я можу виділити декілька напрямків: в деяких з них я був більш активним раніше, а деякі лише зараз захопили мою увагу. 

До бойових дій на Донбасі я вів просвітницьку роботу серед підлітків щодо шкоди споживання алкоголю та важливості дотримання законодавства. Це були своєрідні зустрічі з підлітками у технікумах і школах. На мою думку, така робота є дуже важлива для формування довіри у суспільства до суду і представляє суддю як свідомого та відповідального громадянина.

З початку 2017 року, коли я особисто зіткнувся з непрофесіоналізмом ВККСУ, то розпочав висвітлювати порушення, що допускає Комісія при проведенні конкурсу до Верховного Суду, на своїй сторінці у Фейсбуці. Таким чином я хотів привернути увагу відповідальних осіб до порушень, що допускаються з метою уникнення їх в майбутньому. 

Наразі ж головними напрямками моєї діяльності є:

вирішення питання з усунення дискримінації в розмірах суддівської винагороди (так, мною було ініційовано створення петиції на сайті Верховної Ради https://itd.rada.gov.ua/services/Petition/Index/3009?aname=published);

формування бази відповідей на питання кваліфікаційних екзаменів та кваліфікаційного оцінювання суддів (http://qualificationofjudges.blogspot.com);

- розробка алгоритму притягнення до відповідальності осіб, які допускають публічні безпідставні звинувачення окремих суддів та судової системи у цілому, містять заклики до фізичного знищення суддів, заподіянню шкоди їх майну та здоров’ю. 

- Звертаючи свою увагу до судової реформи, яким чином Ви б могли прокоментувати її результати? Наприклад, створення Верховного Суду? 

Проведення самого конкурсу до ВС є, безумовно, гарним досвідом для України. Але ж порушення, які були допущені Комісією в процесі конкурсу, звели нанівець безсторонність арбітра та підірвали довіру до самого конкурсу. 

Шкодить «новому» Верховному Суду і той факт, що касаційні суди очолюють вже знайомі нам керівники. Виникає логічне питання: якщо ці особи були такими гарними керівниками і раніше, як так сталося з судовою системою? 

- А яке Ваше ставлення до створення Антикорупційного суду в Україні, оскільки чимала роль у його створенні відводиться саме ВРП та ВККСУ? 

Єдине, що я можу сказати, це якщо Антикорупційний суд буде формуватися діючим складом ВККСУ та ВРП, то сенсу у його створенні не має. 

- «Краще вчитись на чужих помилках, ніж на своїх,» - йдеться у відомому нам всім прислів‘ї. Чи могли б Ви назвати недоліки у сучасній роботі ВРП, які не дають змогу працювати цьому органу максимально ефективно і які в майбутньому можна виправити? Що для цього необхідно зробити? 

Я можу виокремити такі недоліки: подвійні стандарти; фактична відмова від відстоювання та захисту незалежності суддів; відсутність судового контролю за діяльністю Ради у питаннях притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності; Раду очолює особа, яка призначена за квотою Президента України, а не з’їзду суддів. 

Ви запитуєте, що треба робити? 

По-перше, потрібна жорсткіша та системна реакція Ради на зазіхання на незалежність суддів (метою повинна бути не сама реакція ВРП, а результат від цієї реакції). 

По-друге, необхідно розглянути питання щодо дискримінації в суддівській винагороді. Кожен із членів Ради повинен публічно висловити свою особисту позицію з даного питання (звернення з цього приводу вже більше року лежить у Раді).

По-третє, треба ініціювати та пролобіювати зміни до Закону України «Про Вищу раду правосуддя» в частині скасування обмежень підстав оскарження рішень Ради про притягнення суддів до дисциплінарної відповідальності (це поверне судовий контроль за діяльністю Ради в цих питаннях). 

По-четверте, на мою думку, необхідно здійснювати дієвий контроль за діяльністю ДСА в частині виконання її повноважень, оскільки саме через неналежне виконання ДСА своїх функцій трапляються такі трагічні випадки, як у Нікопольському суді. 

- Щодо конкурсу до ВРП, чи могли б Ви назвати три основні цілі, які Ви для себе ставите як для можливого майбутнього члена ВРП? 

Основними цілями, які сьогодні ставлю для себе, це:

усунути дискримінацію в суддівській винагороді;

припинити практику безпідставного звинувачення суддів у ЗМІ та представниками законодавчої та виконавчої влади.

забезпечити дієвий контроль за належним виконанням ДСА України функцій з організаційного та фінансового забезпечення діяльності органів судової влади. 

- На Вашу думку, чи можливо і, якщо так, то яким чином, повернути довіру суспільства до суддів? Яку роль в цьому може відіграти ВРП? 

Є два основних напрямки діяльності. 

По-перше, те, що стосується ролі Ради, Вища рада правосуддя має грати головну скрипку у питаннях відстоювання незалежності суддів, не допускати цькування суддів представниками законодавчої, виконавчої влади та в ЗМІ. Рада має жорстко та швидко реагувати на кожен такий факт та вимагати притягнення винних осіб до відповідальності. Розмір та вид відповідальності не мають особливого значення. Головне у цьому питанні її невідворотність.

По-друге, що стосується ролі самих суддів у відновленні довіри. Суддям необхідно особисто брати більше участі у житті громади та власним прикладом доводити можливість та необхідність законослухняної поведінки. Суддя повинен бути прикладом для оточуючих, приймати участь у житті громади та у правовому виховані підлітків та молоді, що підвищує авторитет посади судді взагалі та особистий судді, зокрема. 

- В підсумку, що б Ви хотіли сказати суддям, які будуть голосувати на з’їзді? Чому повинні обрати Вас? 

- Це мій другий конкурс на посаду члена Вищої ради правосуддя. І він, як і перший, викликає у мене позитивні почуття. Перш за все, своїм існуванням. Сама можливість участі у конкурсі, необхідність обирати у такому конкурентному середовищі змінює колективну свідомість суддівської спільноти, робить суддів більш відповідальними за свій вибір. 

Головним мотивом участі у конкурсі є намагання змінити існуючий стан речей, коли незалежність суддів фактично знищена, у тому числі за мовчазного потурання діючого складу Ради. 

Чому повинні проголосувати саме за мене? Напевно, перш за все тому, що поряд з іншими обов’язковими вимогами до кандидатів, яким відповідають і мої колеги, я вже зараз веду роботу над відновленням незалежності суддів, об’єдную суддів навколо підготовки до кваліфікаційного оцінювання та єдиний, хто встановив для себе обмеження у розмірі винагороди члена Ради до часу виконання взятих на себе зобов’язань перед колегами. 

Відверто кажучи, вважаю аморальним існуючу різницю у розмірах винагороди члена Ради та більшості суддів України. Тому, як і зазначив у мотиваційному листі, половина моєї винагороди члена Вищої ради правосуддя буде направлена на підтримку дітей та сімей, які опинились у важких життєвих умовах. 

Головні риси, які відрізняють мене від інших кандидатів, це:

чітко окреслені цілі, які можуть бути виміряні;

взяття на себе додаткових зобов’язань;

встановлення рівня винагороди у залежності від досягнення результату. 

Зозуля Наталія, Українське право

Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Січень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика