Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
Судова правдаФеміда«Чому мій вибір – Вища рада правосуддя?», – суддя Донецького апеляційного суду Наталія Краснощокова

«Чому мій вибір – Вища рада правосуддя?», – суддя Донецького апеляційного суду Наталія Краснощокова

19.12.2018 / 09:57
3060
+A
-a

«Чому мій вибір – Вища рада правосуддя?», – суддя Донецького апеляційного суду Наталія Краснощокова

Інформаційне агентство «Українське право» спільно з Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України проводить інтерв’ю з кандидатами у члени Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Свій професійний шлях Наталія Степанівна Кранснощокова розпочала зі стін Харківського юридичного інституту, в якому навчалась протягом 1983 по 1987 рр. Після закінчення університету Наталія Степанівна працювала стажером у Петровському районному суді м. Донецька, до якого вже у 1991 році була обрана суддею.

У 1998 році пані Краснощокова стала суддею Донецького обласного суду (майбутній Донецький апеляційний суд), у якому певний час вона працювала на посаді заступника голови суду, і в якому працює до сьогодні.

Що саме спонукало Вас стати кандидатом до ВРП?

Можливість особисто долучитись до надважливої роботи по забезпеченню незалежності судової влади, формування доброчесного та високопрофесійного корпусу суддів. Значна частина мого життя віддана роботі в суді. Як суддя та громадянин я зацікавлена у належній та якісній роботі судової системи, яка і призведе до відновлення довіри до судів з боку суспільства.

Який Ваш особистий життєвий досвід може допомогти Вам у роботі у ВРП? Окрім суддівської (адвокатської) діяльності, які ще є напрями Вашої роботи (участь у заходах, тренерство, просвітницька діяльність тощо)?

Я працюю суддею з 8 жовтня 1991 року, тобто понад 27 років, з них 6 років 5 місяців у місцевому суді та понад 20 років в суді апеляційної інстанції у судовій палаті з розгляду цивільних справ. Двічі обіймала адміністративну посаду заступника голови апеляційного суду — у листопаді 2011 року була призначена на цю посаду Вищою радою юстиції та у квітні 2014 року була обрана колективом суддів апеляційного суду строком на 1 рік. Займалась організацією методологічної допомоги суддям місцевих судів та організацією навчання суддів судової палати. Неодноразово обиралась колегами у склади Ради суддів Донецької області, Кваліфікаційної комісії Донецької області, внаслідок чого маю досвід роботи в органах суддівського самоврядування. До 2014 року була викладачем у регіональному відділенні Національної школи суддів.

Які недоліки в роботі ВРП, на Вашу думку, не дають   даному органу працювати найбільш ефективно? Чи змінилась ситуація за останні півроку?

Неоднозначність дисциплінарної практики. Слід вдосконалити практику розгляду дисциплінарних скарг з метою застосування єдиних принципів та підходів до їх розгляду.

У яких основних напрямках Ви плануєте працювати у складі ВРП (безпека суддів, захист права на належну винагороду тощо)?

Безпека судів та суддів, протидія проявам незаконного тиску на суддів, захист права на належну винагороду.

Останнім часом багато дискусій в суддівській спільноті викликає ситуація із станом безпеки в судах, неповагою до суддів з боку громадян тощо. Як, на Вашу думку, можна реформувати дану сферу?

Безпосередньо безпеку в судах, зокрема підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду, а також охорону приміщень суду, забезпечення особистої безпеки суддів та членів їхніх сімей, працівників суду, забезпечення у суді безпеки учасників судового процесу має здійснювати служба судової охорони, яка наразі створюється.

Випадки блокування роботи судів та суддів, посягання на життя та здоров’я суддів мають своєчасно та належно розслідуватись, а винні особи притягатись до відповідальності. Про ефективні розслідування та відповідальність слід інформувати громадян. Крім того, шляхом просвітницької роботи належить сформувати в суспільстві впевненість у тому, що лише незалежний суд здатний захистити права громадян.

Минув майже рік початку роботи нового Верховного суду та вступу в силу нових редакцій процесуальних кодексів? Який ефект від цих нововведень відчули Ви? На Вашу думку, зазначені моменти можна назвати досягненнями судової реформи чи вони потребують додаткового доопрацювання?

Робота Верховного суду направлена на формування однакової правозастосовної практики. Судові рішення колегій суддів Верховного суду та Великої палати безумовно сприяють однаковій практиці застосування законів при вирішенні судових справ і це є досягненням судової реформи.

Нова редакція Цивільного процесуального кодексу (я працюю у судовій колегії з розгляду цивільних справ) передбачає багато новел, які сприяють ефективності правосуддя, зокрема, це спрощена процедура розгляду малозначних справ, надання суду та учасникам цивільного судочинства більш тривалих строків для вчинення процесуальних дій, можливість врегулювання спору за участю судді, посилення ролі підготовчого провадження, модернізація апеляційного та касаційного проваджень. Ці нововведення є досить ефективними, і їх також можна вважати досягненнями судової реформи.

Яке Ваше ставлення до реорганізації органів судової влади (так званого «укрупнення судів») та проведення кваліфікаційного оцінювання суддів?

Укрупнення судів має призвести до оптимізації розгляду справ, зокрема, шляхом збільшення чисельності суддів у об’єднаному суді, внаслідок чого не буде необхідності передавати справи до іншого суду. В укрупнених судах буде можливо вводити спеціалізацію суддів. Це буде сприяти ефективності правосуддя. Одночасно з введенням електронного судочинства укрупнення судів матиме позитивний ефект.

Проведення кваліфікаційного оцінювання визначено законом, який слід виконувати. Значна частина суддів вже пройшла кваліфікаційне оцінювання, тому справедливим буде, щоб за такою ж процедурою пройшли оцінювання всі інші судді.

Ще однією наріжною проблемою судової влади є дефіцит кадрів. Низка судів припиняють діяльність у зв'язку із звільненням суддів за власним бажанням, закінченням у них повноважень тощо. Яка Ваша позиція щодо даної проблеми? Чи можливо її виправити найближчим часом і яка роль в цьому ВРП?

Дефіцит кадрів може бути подоланий шляхом заповнення вакансій у спосіб, передбачений діючим законодавством, через конкурсні процедури. ВРП приймає участь у формуванні судівського корпусу шляхом розгляду рекомендацій Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та внесення поданя Президенту України про призначення судді на посаду. Таким чином, роль ВРП у подоланні дефіциту суддівських кадрів полягає у своєчасному, без затримок, та якісному розгляді рекомендацій ВККСУ.

Чому повинні обрати саме Вас?

Я беру участь у конкурсі, оскільки маю надію, що з огляду на тривалий стаж моєї роботи суддею місцевого та апеляційного суду, досвіду роботи на адміністративній посаді та у органах суддівського самоврядування, відданості професії судді та почуття справедливості зможу належно виконувати обов’язки члена ВРП та принести користь судовій системі.


Даниїл Шаров, «Українське право»

Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика