Судова правдаФемідаЧому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Львівського окружного адмінсуду Олександр Сасевич

Чому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Львівського окружного адмінсуду Олександр Сасевич

14.02.2018 / 10:45
3472
+A
-a

Чому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Львівського окружного адмінсуду Олександр Сасевич

Професійний шлях Олександра Михайловича Сасевича розпочався в 1997 році з роботи юрисконсультом, зокрема обіймав цю посаду з 30.07.2001 р. по 12.03.2002 р. у складі Українського національного миротворчого контингенту в Косово, отримав статус учасника бойових дій. У подальшому продовжив працювати в Україні старшим юрисконсультом юридичної служби Західного оперативного командування, з 2004 року призначений начальником цієї ж служби. Одразу ж після звільнення з лав Збройних Сил продовжив працювати юристом ТОВ «Правовий центр «Захист» (м. Київ). У квітні 2008 призначений на посаду начальника відділу регуляторно-правового забезпечення Львівської філії ПрАТ «Київстар». 10 квітня 2012 року Указом Президента призначений на посаду судді Львівського окружного адміністративного суду, де працює по теперішній час. На підставі рішення Атестаційної комісії від 23.09.2014 р. присуджено науковий ступінь кандидата юридичних наук (тема дисертації - «Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративному судочинстві»). 

- Олександре Михайловичу, що стало для Вас тією причиною, яка підштовхнула подати документи на конкурс? Чому Ви обрали саме ВРП, а не ВККС, куди зараз також триває відбір?

Для мене це було нелегке рішення, тому що я цілком усвідомлюю відповідальність тих кандидатів, які отримають вотум довіри від своїх колег та наступні чотири роки зможуть діяти та показати себе у ВРП. На мій погляд – це орган, який на сьогодні найбільше опікується питанням незалежності судової влади.

У той же час, дивлячись, як розвивається все нове, стає зрозуміло, що без належного комунікаційного та інформаційного забезпечення позитивні зрушення та потуги навряд чи будуть мати успіх.

Я йду до ВРП вже підготовлений. Чому? Тому що я обізнаний зі станом справ в судовій системі – з питаннями незалежності, дисциплінарної практики, адміністрування; так як останні два терміни я є членом Ради суддів України, органу суддівського самоврядування, частина функцій якого передана законодавцем ВРП. Тому часу для підготовки та адаптації чи вивчення своїх завдань, я впевнений, мені не потрібно.

Чому не ВККС? Відповідь проста – я не підпадаю під кваліфікаційні вимоги, оскільки для роботи в даній структурі необхідний більший стаж суддівської роботи, ніж наявний у мене. І, крім того, ближче мені по духу та по своїх функціях ВРП. Відтак бачу потенціал ВРП, яка є конституційним органом, покликаним забезпечувати незалежність, відповідальність і підзвітність судової влади, формування суддівського корпусу, і відчуваю, що можу ефективно працювати в її складі. 

- До цього часу Ви працювали суддею. За час Вашої професійної кар’єри чи могли б Ви назвати інші напрями Вашої діяльності, окрім роботи в суді?

Справді, уже значний період часу я безпосередньо й тісно пов'язаний зі сферою права – загалом понад двадцять років – працюючи юристом, суддею, вдосконалюючись як науковець – є кандидатом юридичних наук, займаючись викладацькою діяльністю, зокрема в Національній школі суддів, беручи участь у діяльності самоврядних правових інституцій, міжнародних проектах у галузі права та судочинства тощо.

Ще зі школи мені притаманна активна життєва позиція. Практично весь час, крім основної, я займався ще й додатковою діяльністю та ніколи не обмежувався вузькопрофесійними обов'язками, а брав активну участь у інших аспектах життя громади, держави, професійної галузі. Так, у 1998 - 2002 роках входив до складу виконавчого комітету Бродівської міської ради, у 2001 - 2002 роках надавав юридичне забезпечення Українському національному миротворчому контингенту в Косово. А з часу призначення суддею постійно задіяний у суддівському самоврядуванні: делегат з'їзду суддів України, член Ради суддів адміністративних судів, теперішній член Ради суддів України, голова Комітету з питань комунікації, в тому числі зі ЗМІ, член Комітету адміністрування та організаційного забезпечення діяльності суду, Комітету етики, врегулювання конфлікту інтересів та професійного розвитку суддів. Також я неодноразово представляв судову владу України у відносинах із нашими закордонними партнерами, беручи активну участь у заходах із питань реформування судової влади, забезпечення її відкритості, організованих інституціями Ради Європи, Європейського Союзу, агентства USAID, уряду Канади.

На мою думку, жоден досвід ніколи зайвим не буває. Моя мета стати сьогодні кращим, ніж я був вчора. Тому постійно прагну дізнатись щось нове: про себе, про свою професію, про досягнення інших. Коли я ділюсь знаннями та думками з колегами, то й сам розвиваюсь та росту. 

- На Вашу думку, чи вдалими є перші результати судової реформи – новий Верховний Суд та процесуальні кодекси?

Ніколи реформа не дає результати відразу. На її втілення та засвоєння потрібен час. Тому одразу оцінку давати не дуже вірно. Кожна людина будь-які зміни сприймає з осторогою, важкувато, бо у нас було комфортно працювати саме так, а потрібно щось змінювати. Потрібен час. І в будь-якому разі ми повинні зрозуміти, для чого реформа проводилась, чим викликана. Це був запит суспільства. І зараз у судової влади є можливість використати шанс завдяки цій реформі, цим змінам, щоб питання суддівської незалежності не було таким гострим, як на сьогоднішній день. 

- І ще одне питання щодо судової реформи. Яке Ваше особисте ставлення до створення Антикорупційного суду в Україні?

У Законі України «Про судоустрій і статус суддів» норма про Антикорупційний суд вже є. Тому ставити під сумнів закон, який діє та працює, і говорити, що цей суд не потрібний, було б некоректним. Ми повинні зосередити більше своєї уваги на діяльності суб’єктів законодавчої ініціативи та науковців, які повинні настільки продумати та прописати проект закону про Антикорупційний суд, щоб не повторювати помилок інших країн (наприклад, Словаччини, де такий суд практично не працює), щоб він не перевантажувався рядовими, неважливими справами, для яких не потрібно спеціальної підготовки та таких затрат, як для функціонування даного спеціального органу.

- Повертаючись до конкурсу на посаду члена ВРП. Чи могли б ви назвати три основні цілі, які Ви для себе ставите як для можливого майбутнього члена ВРП?

Моїм першочерговим завданням є належне виконання обов’язків члена ВРП, для реалізації чого визначаю такі три напрямки:

1. Вжити реальних заходів щодо забезпечення та зміцнення незалежності та авторитету суддів.

Дійсно, як сказав свого часу федеральний суддя США професор Богдан Футей, «суддів не будуть поважати, поки вони самі не почнуть поважати себе», а для цього потрібно першочергово забезпечити необхідні умови діяльності суду –усунути протиправний вплив на суд, гарантувати належні умови судочинства. Так, реальну небезпеку для незалежності судової влади, а відтак якості правосуддя, створюють зовнішні чинники, такі як тиск на суддів, погрози, іншого роду неправомірний вплив. Статистика за 2017 рік засвідчує, що кожен десятий суддя відчував на собі неправомірний тиск щодо прийняття рішення у справі, біля четвертої частини отримували погрози щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності, а є й випадки фізичного тиску, погроз на адресу суддів. При цьому ефективність роботи правоохоронних органів щодо випадків втручання в професійну діяльність суддів незавжди є такою, як хотілося би. Відтак доцільним буде пошук нових шляхів дієвого реагування та вирішення даної проблеми, зокрема, через інструменти, створені ВРП: проведення спільних засідань/нарад із представниками правоохоронних органів, заслуховування їх звітів, ініціювання ретельного обліку злочинів щодо суддів та інше. Ефект від цього, сподіваюся, буде та надасть можливість здійснювати судочинство дійсно без викривлень унаслідок зовнішнього впливу того чи іншого характеру.

2. Знайти шляхи вирішення питання дискримінаційної ситуації щодо виплати суддівської винагороди, яка потребує невідкладної та першочергової уваги, в тому числі зі сторони конституційного органу – ВРП.

3. Сприяти розвитку та формуванню механізмів ефективної внутрішньої та зовнішньої комунікації із суспільством, оскільки функції комунікації частково перейшли до ВРП. Хочу відзначити, що я й дотепер не стояв осторонь таких процесів по вдосконаленню судової гілки влади та докладав особистих зусиль для цього. Зокрема, впродовж останніх років брав активну участь у процесах щодо забезпечення відкритості судової влади. Така діяльність у сфері комунікацій, на моє переконання, довела, що для отримання бажаного результату не обов'язковою є негайна і революційна зміна – деколи достатньо виявити та використати ті інструменти, які з певних причин занедбані чи забуті. Таку ціль я бачу для себе і на посаді члена ВРП, а саме, підтримуючи й розвиваючи існуючі позитивні тренди та процеси, почати більш ефективно використовувати наявні повноваження й інструменти Ради для подальшого розвитку судової влади України та її якнайшвидшого приведення у відповідність до демократичних стандартів. 

- На Вашу думку, яким чином можна повернути довіру суспільства до суддів? Яку роль в цьому може відіграти ВРП?

Саме з метою дослідження ставлення громадян України до судової влади, оцінки ними різних аспектів діяльності судів, на замовлення Ради суддів соціологічною службою Центру Разумкова спільно з Проектом Ради Європи було проведено соціологічні опитування та підготовлено, за їхніми результатами, звіт «Ставлення громадян України до судової системи».

Результати дослідження засвідчили помітну різницю у ставленні до судової системи між населенням України в цілому та громадянами, які мають безпосередній нещодавній досвід спілкування з судами. У групі людей, які нещодавно були в суді рівень довіри перевищує рівень недовіри. Тобто, коли безпосередньо громадянин стикається із судом, відкидає емоції й ілюзії, то починає розуміти, що вірить суду. Це опитування проводилось на виході з суду. Можна стверджувати, що серед громадян, які мають нещодавній досвід спілкування з судами, переважає довіра до судової системи: баланс довіри до судової системи в цілому є позитивним, тобто число опитаних, які довіряють судам (47,0%) було вищим, ніж число тих, хто судовій системі не довіряє (41,4%). Ще більшим є рівень довіри громадян, які контактували з судами, до місцевих судів: довіру місцевим судам висловили більшість опитаних – 51,5%, недовіру – 37,5%.

З цього можна зробити висновок, що високий рівень негативного ставлення до судів значною мірою формується двома чинниками: негативним інформаційним полем та чинником фінансово-політичного впливу на суддів.

Тому можна виділити два способи відновлення довіри до судової влади: забезпечення відкритості та прозорості діяльності її органів та вжиття заходів для підвищення реальної незалежності судової влади, в тому числі у формуванні її органів.

І варто пам’ятати, що вагомий вплив на формування громадської думки мають ЗМІ. Я не про цензуру, необхідно висвітлювати і негатив, але необхідно надавати слово представникам судової влади для того, щоб матеріал був збалансований, тим більше ми готові до таких речей та зацікавлені в таких комунікаціях.

- Підсумовуючи, що б ви могли сказати суддям, які будуть голосувати на з’їзді? Чому повинні обрати саме Вас?

Відзначу, що моїм кредо є постійний рух уперед, я завжди ставлю собі високу планку для досягнень і цього ж вимагаю від інших, постійно шукаючи шляхи до розвитку та спонукаючи всіх до цього ж. І, що істотно, такі свої дії я завжди узгоджую в першу чергу з такими моральними імперативами, як честь і справедливість Мабуть, саме тому я свого часу обрав для себе військову службу, яка завжди була пов'язана з ідеалами честі, пізніше провадив боротьбу за захист порушених прав як правник, а згодом відчув у собі сили відновлювати справедливість як суддя. Тому, відчуваючи в собі потенціал для подальшої роботи на благо держави, відповідаючи встановленим законом вимогам, я прийняв рішення подати свою кандидатуру на посаду члена ВРП, щоби своєю активною працею сприяти утвердженню реальної незалежності судової гілки влади, створенню необхідних і належних умов для здійснення ефективного й відповідального правосуддя, відновленню довіри і, що більш істотно, поваги до інституту суду. Для цього в мене достатньо і знань, і досвіду, і бажання.

ВРП - це колегіальний орган і потрібно пам’ятати про вміння працювати людей в команді, тому що жодного рішення одноособово не приймеш. Треба вміти дослуховуватись до колег і дотримуватися правильної внутрішньої комунікації всередині цього органу.

Я завжди намагався розмежовувати та уважно ставитись до таких двох показників, як ефект та ефективність. Ефект – це сильне враження, вироблене в цей момент, тобто як ти гарно сказав чи щось гарно показав. Ефективність – це вже практичні наслідки твоєї діяльності.

Мені за свою трудову діяльність не соромно ні перед колегами, ні перед роботодавцями, ні перед близькими, хочу щоб так було і в майбутньому, зокрема на посаді члена ВРП. Впевнений, що ініціативи, до впровадження та реалізації яких я прагну долучитись, призведуть до якісних позитивних перетворень. 

Зеновія Суховерська для "Українського права"

Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Січень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика