Юридичний супровід бізнесу
Судова правдаФемідаЧому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Нозаводського районного суду міста Чернігова Світлана Ченцова

Чому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Нозаводського районного суду міста Чернігова Світлана Ченцова

28.02.2018 / 17:11
1775
+A
-a

Чому мій вибір - Вища рада правосуддя: суддя Нозаводського районного суду міста Чернігова Світлана Ченцова

Свій професійний шлях Світлана Миколаївна Ченцова розпочала у 1985 р. з роботи юрисконсультом у м. Бобровиця, Чернігівська область у місцевому споживчому товаристві. Потім вона працювала певний час нотаріусом, працівником райдержадміністрації, райради, РАЦСу. У 2003 році Світлана Миколаївна стала суддею Менського районного суду Чернігівської області, а у 2009 р. – суддею Новозаводського районного суду  Чернігівської області, де працює дотепер. Варто зазначити, що у 2017 році пані Ченцова брала участь в конкурсі до Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду.

- Світлано Миколаївно, що стало для Вас тією причиною, яка підштовхнула подати документи на конкурс? Чому Ви обрали саме ВРП, а не ВККС, куди зараз також триває відбір?

Я  маю майже 35 років юридичного стажу, в тому числі 14,5  років стажу роботи на посаді судді. Вибір професії судді був обумовлений бажанням  бути незалежним самому та здійснювати правосуддя, забезпечуючи  кожній людині  судовий захист.  Прийшла  працювати суддею у 2003 році, у віці 37 років. В той час я дійсно відчувала себе незалежною у здійсненні правосуддя та відчувала авторитет судді у суспільстві.   

Останнім часом авторитет судді нівелювали органи виконавчої та законодавчої влади, зробили судову владу в очах суспільства чимось незначним, дали можливість всім іншим створити негативний образ української системи правосуддя. А судова влада виявилась слабкою, нездатною протидіяти таким викликам. Це стало можливим, тому, що не було сильного Верховного Суду як найвищого суду у системі судоустрою України та  кожен  орган, що  забезпечує незалежність судової влади, вважав, що саме він є судовою владою.

Судова реформа, яка вже розпочата в Україні, може дати  надію на незалежність судової влади, але над цим потрібно працювати як судам,  які здійснюють правосуддя, окремим суддям, так і органам, які забезпечують незалежність судової влади. Такими органами є: Вища рада правосуддя як конституційний орган державної влади та суддівського врядування; Вища кваліфікаційна комісія як державний орган суддівського  врядування; суддівське самоврядування, яке здійснюється через збори суддів, Раду суддів України, з’їзд суддів; Державна судова адміністрація, яка є державним органом у системі правосуддя,  який здійснює організаційне та фінансове забезпечення органів судової влади.

З початку своєї кар’єри юриста я працювала юрисконсультом, як представник сторони у справах, брала участь у судових засіданнях арбітражного та  господарського  судів  в Україні  та в союзних республіках колишнього СРСР, тому мені відома робота суддів, які розглядають господарські справи. У  суді загальної юрисдикції  я розглядаю  всі категорії справ: кримінальні, цивільні, адміністративні та справи про адміністративні правопорушення.

З дня набрання чинності новим КПК України була обрана колективом суддів  слідчим суддею. На даний час обрана суддею з розгляду кримінальних справ  з участю неповнолітніх. Маю досвід  розгляду кримінальних справ в порядку виконання вироків, оскільки в районі знаходження суду, де я зараз працюю, знаходяться виправні колонії.

Я брала участь в конкурсі на посаду судді найвищого в системі судоустрою України суду - Верховного Суду, відчула, що кожен  суддя, який відповідає вимогам, має високі знання та є доброчесним, може стати суддею Верховного Суду. Я не стала суддею Верховного Суду, але стала сильнішою, отримавши великий досвід під час участі у цьому конкурсі.

Зараз я маю намір бути обраною членом Вищої ради правосуддя з’їздом суддів України, оскільки маю надію, що Вища рада правосуддя, яка стала конституційним органом  державної влади та суддівського врядування, стане гарантом незалежності судової влади.

Вища рада правосуддя всього один рік працює за Законом «Про Вищу раду правосуддя», який набрав чинності 05.01.2017 року. З метою забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя Вища рада правосуддя оприлюднила  щорічну доповідь про стан забезпечення незалежності суддів в Україні. Але Вища рада правосуддя ще не стала тим органом, який незалежно спілкується із парламентом, виконавчою владою; в повній мірі виконує надані їй  повноваження.

Я не хочу бути стороннім спостерігачем побудови правової держави, я хочу її будувати. Я вважаю, що мої знання, життєвий та професійний досвід, розуміння потреб суспільства дозволять мені чесно та  неупереджено здійснювати повноваження члена Вищої ради правосуддя відповідно до  Закону та присяги.

- До цього часу Ви працювали суддею. За час Вашої професійної кар’єри, чи могли б Ви назвати інші напрями Вашої діяльності, окрім роботи в суді?

Я працюю в Новозаводському районному суді міста Чернігова, де найбільше навантаження  в Чернігівській області.  З прийняттям  нового  КПК  України  розглядала  в  суді кримінальні справи.  У зв’язку з тим що  6  суддів,  які розглядали кримінальні справи, пішли у відставку,  зараз  всі судді  розглядають  всі категорії справ. Крім того,  з невідомих причин  у суді  скоротили  три  вакантні  посади судді. Звичайно, часу немає  не тільки на  інші напрямки роботи, часу бракує й на спілкування із батьками та  дітьми, не кажучи вже про свій відпочинок.

На запрошення керівництва вишів я проводила зустрічі із студентами, які  мають бажання стати юристами. Студенти вузів міста Чернігова мають можливість  відвідувати судові засідання. При проходженні практики у суді намагаюсь передати свої знання та навички кожному студенту, який має велике бажання стати кваліфікованим юристом. На пропозицію засобів масової інформації даю інтерв’ю з питань, як цікавлять суспільство.  

- На Вашу думку, чи вдалими є перші результати судової реформи - новий Верховний суд та процесуальні кодекси?

На мою думку, судова реформа  в Україні  не на словах, а  насправді  вдається. Завдяки  змінам  до Конституції  в частині правосуддя, фундаментально змінюється судоустрій в Україні. Прикладом цього  є і конкурс  до Верховного Суду. Те, що в результаті реформи ліквідовано спеціалізовані суди, теж правильно,  немає необхідності у проміжних судах між апеляційним та Верховним Судом. 

Значний мінус полягає в тому, що в результаті судової реформи багато професійних суддів пішли у відставку, свої знання, отримані на практиці,  не зможуть передати молодим суддям. Ще одним важливим мінусом у здійсненні судової реформи, вважаю  прийняття поспішних та неякісних законів. Суддям, юристам та іншим спеціалістам, що користуються цими законами, очевидні прогалини, але думка практиків незавжди враховується при прийнятті нових законів чи внесенні змін до чинних.

- Яке Ваше ставлення до створення Антикорупційного суду в Україні? Немалозначна роль в процесі його створення відводиться саме ВРП та ВККС, які повинні забезпечити прозору та якісну процедуру відбору та призначення суддів до нового органу.

Я вважаю, що в Україні не було необхідності створювати вищий суд з питань інтелектуальної власності та антикорупційний  суд. Краще було б створити  вже ювенальний суд. 

Якщо детальніше звернути увагу саме на антикорупційний суд, то дану категорію справ розглядають та цілком можуть продовжувати розглядати суди загальної юрисдикції. Адже всі судді в Україні проходять кваліфікаційне оцінювання, судді Верховного Суду призначені за конкурсом. Тому у суспільства немає підстав для недовіри до суддів.

- «Краще вчитись на чужих помилках, ніж на своїх» - йдеться у відомому нам всім прислів‘ї. Чи могли б Ви назвати недоліки у сучасній роботі ВРП, які не дають змогу працювати цьому органу максимально ефективно і які в майбутньому можна виправити? Що для цього необхідно зробити? 

Недоліки у роботі Вищої ради правосуддя звичайно є. Вища рада правосуддя не в повній мірі реалізовує свої повноваження щодо заходів  для забезпечення  авторитету правосуддя  та незалежності суддів.

Що для цього треба зробити? Необхідно співпрацювати із засобами  масової інформації, підтримувати  відносини  між  судами  та суспільством  з метою підвищення  правової  культури суспільства, дотримуватись у своїй діяльності  відкритості та прозорості, при прийнятті рішень щодо притягнення суддів до відповідальності не допускати оцінювання  законності судового рішення та перевірки правового змісту  рішень.

На даний час є неналежним  забезпечення особистої  безпеки суддів, їх сімей та майна. Відповідно до статті 140 Закону України «Про судоустрій  і статус суддів» судді, члени їх сімей та їхнє майно перебувають під особистим захистом держави. В цьому питанні ВРП необхідно тісніше співпрацювати із законодавчою та виконавчою владою.

Я думаю є необхідність переглянути норми Закону України «Про державний захист працівників  суду і правоохоронних органів», який був прийнятий ще в 1993 році. Закон  діє в новій редакції, але  його норми не забезпечують того захисту, який потрібен  в даний час.

Крім того, треба переглянути Тимчасовий порядок забезпечення охорони судів, органів та установ системи правосуддя, а також підтримання громадського порядку в них, затверджений  ВРП  26.12.2016 року, де зазначено, що  підтримання громадського порядку в судах здійснюється підрозділами Національної поліції України та  Національної гвардії тимчасово на період  до початку  виконання  в повному  обсязі  повноважень Служби судової охорони. У зв’язку із цим необхідно встановити виконавця та конкретну дату створення Служби судової охорони.

На моє  глибоке переконання, Вищу раду правосуддя повинен очолювати  суддя, якого обрано  суддівським  самоврядуванням – з’їздом   суддів України, тоді Вища рада правосуддя буде незалежним конституційним органом державної влади та суддівського врядування.

- Чи могли б Ви назвати три основні цілі, які Ви для себе ставите як для можливого майбутнього члена ВРП?

Враховуючи, що Президентом  України видані укази про ліквідацію та реорганізацію судів, Вищій раді правосуддя необхідно з великою відповідальністю перед суддівським корпусом  та суспільством  підійти  до  питання погодження  кількості  суддів  у судах, використовуючи  повноваження ради, передбачені п. 12 ст. 3 Закону України «Про Вищу раду правосуддя». З цією метою необхідно детально  вивчити  навантаження  судів  у всіх інстанціях. Відкритої інформації за результатами роботи судів за 2017 рік на даний час немає.

З метою  забезпечення  незалежності  суддів  та  виконання вимог нових процесуальних кодексів  необхідно визначити типові показники складності справ з  метою їх розподілу та  із обов’язковим врахуванням  рівномірного  навантаження  для кожного судді.

І останнє.  Необхідно  більше  працювати  з метою  виконання повноваження Вищої ради правосуддя щодо надання обов’язкових до розгляду консультативних висновків щодо законопроектів з питань утворення, реорганізації чи ліквідації судів, судоустрою і статусу суддів, узагальнення пропозиції судів, органів та установ системи правосуддя стосовно законодавства щодо їх статусу та функціонування, судоустрою і статусу суддів.

- Яким чином, на Вашу думку, можна повернути довіру суспільства до суддів? Яку роль в цьому може відіграти ВРП?

На мою думку,  суспільство  довіряє суддям. Про це може свідчити кількість  звернень  громадян  до суду та якість  здійснення  правосуддя. Необґрунтована думка щодо недовіри суспільства  до суддів  існує через низьку правову культуру суспільства.  

Вища рада правосуддя, виконуючи свої повноваження, повинна  вживати  заходи  щодо  забезпечення  авторитету  правосуддя,  співпрацювати  із засобами  масової інформації, підтримувати відносини між судами та суспільством, а для цього необхідно  на місцях ознайомитись із роботою судів та суддів.  

- Що Ви бажаєте сказати суддям, які голосуватимуть на з’їзді? Чому повинні обрати саме Вас?

Я готова  і  здатна  творити   добро  і бути правдивою  при виконанні  обов’язків  члена Вищої ради правосуддя, дотримуватись сама та вимагати від інших дотримуватись етичних принципів і правил  судді як при виконанні обов’язків,  так і у позаслужбовій діяльності. Я розумію, що робота  члена Вищої ради правосуддя  з кожним  роком буде ставати складнішою, разом із колегами потрібно приймати важливі рішення. 

Я здійснюю правосуддя у суді,  де найбільше навантаження  в області, суд працює не в  повному штаті, кожного дня приймаю рішення, розглядаючи  справи  різної категорії. Тому навантаження та складність роботи  мене не лякає.

Я повністю усвідомлюю свою відповідальність перед суспільством та державою та впевнена, що зможу здійснювати повноваження члена Вищої ради правосуддя відповідно до Закону та присяги члена Вищої ради правосуддя.

Даниїл Шаров, Українське право  

Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої Судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань Феміда Суддя-спікер Інгулецького районного суду про новели відеофіксації судових засідань
Суддя-спікер Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області В’ячеслав Мазуренко розповів ...
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули численні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Січень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика