Правова практикаАдвокатська практика

Боргова розписка - судовий спосіб повернення заборгованих коштів

05.11.2015 / 09:47
4541
+A
-a

Боргова розписка - судовий спосіб повернення заборгованих коштів

Цивільне законодавство ставить достатні та цілком зрозумілі вимоги стосовно оформлення відносин позики. Відповідно до ст. 1047 Цивільного кодексу України договір позики між фізичними особами має бути укладеним у письмовій формі, якщо предметом позики є кошти у сумі 10 і більше неоподаткованих мінімумів доходів громадян ( наразі – 170 грн.). Форма договору має значення для забезпечення подальшого виконання умов такого договору і для доказування обставин, які є важливими для сторін договору у разі виникнення спору, зокрема у разі неповернення боржником боргу.

Боргова розписка не є письмовим договором, і це необхідно чітко розуміти. Водночас боргова розписка підтверджує певні обставини – у даному разі обставини отримання позичальником у позикодавця певної суми коштів. Вимоги цивільного законодавства стосовно змісту боргової розписки відсутні, проте зміст такої розписки має відповідати фактичним діям щодо передачі-отримання конкретної суми коштів і, як правило, з посиланням на очевидців укладення договору позики (передачу-отримання коштів). Важливість боргової розписки, її значення у договірних відносинах продемонструємо конкретним прикладом з практики.

До Європейської правничої компанії звернулися за допомогою про захист прав позикодавця. Відповідно до обставин справи було встановлено, що позичальник взяв на себе зобов’язання повернути грошові кошти у встановлений строк. З часом позичальник почав ухилятися від своїх обов’язків та відмовлятися від повернення грошей.

Фахівці Європейської правничої компанії проаналізували справу та надані документи і порадили таку тактику захисту. Згідно з цивільним законодавством сторони, склавши розписку, засвідчили, що між ними виникли зобов’язання. Характер зобов’язань, де одна сторона надала грошові кошти, а інша сторона зобов’язалася їх повернути у тому ж розмірі, визначається як договір позики. Підтвердженням укладання такого договору стала розписка позичальника, яка засвідчила передання йому позикодавцем визначеної грошової суми. Відповідно до наявної розписки позичальник зобов’язувався повернути позику (гроші) у строк та в порядку, зазначеному в ній.

Відповідно до вимог статті 526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. За приписом статті 530 Цивільного кодексу України зобов’язання повинні виконуватись в установлений законом або договором строк.

У порядку розроблення тактики судового захисту було визначено, які стягнення можна вимагати у судовому процесі:
– повернення позики (грошей) у кількості та якості, що були передані позикодавцем позичальнику;
– інфляційні втрати в порядку ст. 625 ЦКУ;
– 3% річних в порядку ст. 625 ЦКУ;
– інші відсоткові зобов’язання в порядку ст.1048 ЦКУ;
– конпенсація витрат за надану правову допомогу;
– компенсація витрат за сплачений судовий збір.

Вже в судовому засіданні було надано матеріали та доведено факт передачі грошових коштів та взяття позичальником на себе зобов’язання з їх повернення.

Хоча інша сторона і намагалася довести, що розписку було написано під спробою психологічного тиску, але ці заяви були спростовані показами у суді свідків, які були присутніми при складанні розписки. Отже, суд встановив, що не було наведено фактів, які б завадили виконати позичальником свої зобов’язання.

Як наслідок, фахівцями Європейської правничої компанії було виграно справу на користь клієнта.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Процесуальні війни: піррові перемоги на тлі розпаду donum auctoris Процесуальні війни: піррові перемоги на тлі розпаду
Бажання отримати перевагу у бізнесових  конфліктах або ж навіть у політичному протистоянні ча...
Трагедія однієї сім'ї Справа Трагедія однієї сім'ї
Кожна судова справа – це історія, історія окремих людей або й цілих сімей, історія про кохання та зраду, історія ...
Листопад 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
21.11.2017 10:00:00 - Медіаправо 2017
22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
ЗАХОДИ
10.11.2017 10:00:00 - Ukrainian Software Development Forum
21.11.2017 10:00:00 - Медіаправо 2017
Опитування
  • Що найбільш негативно впливає на рівень довіри до суду в Україні?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика