Правова практикаАдвокатська практика

Як виключити учасника ТОВ, якщо він шкодить товариству

17.11.2015 / 10:42
10428
+A
-a

Як виключити учасника ТОВ, якщо він шкодить товариству

Чи можна виключити учасника товариства, який не бере участі у загальних зборах засновників товариства, не здійснює дій для збільшення статутного капіталу. З такими запитаннями звернулися до фахівців Європейської правничої компанії та попросили аналітичної довідки.

Товариство з обмеженою відповідальністю як господарське товариство

Цивільний кодекс України встановлює, що товариством з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом (ст. 140 ЦКУ). Господарський кодекс України класифікує ТОВ як один із видів господарських товариств (ст. 80 ГКУ). Така класифікація дозволяє нам взяти до аналізу Закон України "Про господарські товариства" і визначити, що мета діяльності ТОВ – це одержання прибутку ( ч. 2 ст. 1 Закону).

Хто може бути учасником, або кого можна виключити з учасників ТОВ

Учасником ТОВ можуть бути юридичні та фізичні особи, як резиденти та і нерезиденти (іноземці). Учасники ТОВ зазначаються у статуті товариства, де також зазначається, яка частка у статутному капіталі належить учаснику. Інформація про учасників товариства зберігається у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Підстави виключення з Товариства:

 • Невнесення своєї частки для наповнення статутного капіталу протягом першого року існування товариства. Ця норма передбачена ст. 144 ЦКУ. Законодавець перед новоствореним товариство ставить завдання до кінця першого року сформувати статутний капітал. У разі неможливості сформувати його, передбачається три варіанти розвитку подій. Перший – це ліквідація підприємства. Наступний варіант - це зменшення статутного капіталу товариства. І останній - це виключення з членів товариства тих учасників, що не внесли своєї частки, з наступним перерозподілом часток.
 • Систематичне невиконання обов’язків.
 • Виконання обов’язків неналежним чином.
 • Перешкоджання своїми діями досягненню цілей товариства ( ч. 1 ст. 64 Закону України "Про господарські товариства").
 • Перешкоджання своєю бездіяльністю досягненню цілей товариства (ч. 1 ст. 128 ЦКУ).
Обов’язки учасника товариства (ст. 117 Цивільного кодексу України та ст. 11 Закону України "Про господарські товариства"):

 • додержуватися установчого документа товариства та виконувати рішення загальних зборів;
 • виконувати свої зобов’язання перед товариством, у тому числі ті, що пов’язані з майновою участю, а також робити вклади (оплачувати акції) у розмірі, в порядку та засобами, що передбачені установчим документом;
 • не розголошувати комерційну таємницю та конфіденційну інформацію про діяльність товариства;
 • інші обов’язки, встановлені установчим документом товариства та законом.
Хто може виключити учасника Товариства

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про господарські товариства", п. 7 ч 4 ст. 145 ЦКУ та п. 29 постанови ВСУ № 13 від 24.10.2008 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" виключення учасника з товариства є компетенцією загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю.

Як виключити учасника товариства 

Відповідно до ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" учасники, прийнявши рішення, за яке проголовувало понад 50% загальної кількості голосів учасників товариства, виключають учасника з такого товариства.

Наслідки виключення з товариства 

Відповідно до ст. 54 Закону України "Про господарські товариства":

 • виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі;
 • виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу.
Чи можна виключити учасника товариства, який не бере участі (не відвідує) загальні збори або не здійснює дії для збільшення статутного капіталу

Загальні збори учасників товариства вважаються повноважними, якщо присутні учасники, що сумарно володіють більше 60% частки у статутному капіталі (ст. 60 Закону України "Про господарські товариства"). У такому випадку потрібно визначити:
чи в Статуті товариства передбачені спеціальні (відмінні від загальних, закріплених у законодавстві) вимоги щодо процедури збільшення статутного капіталу;
чи можливо забезпечити повноважність загальних зборів учасників;
чи можливо забезпечити голосування з результатом більше 50% голосів від загальної кількості учасників.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про господарські товариства", ст. 116 ЦКУ брати участь в управлінні є лише правом учасника. Оскільки збори учасників проводять для прийняття управлінських рішень, то така участь у зборах теж прирівнюється до прав учасника. 

Стаття 19 Конституції України закріплює, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Відповідно, не можна виключити учасника товариства за неучасть (невідвідування) у загальних зборах. У такому випадку ми рекомендуємо робити акцент на неможливості належного оформлення установчих документів, які є необхідними для прийняття рішення. Відповідно до ч. 1 ст. 87 ЦКУ установчі документи викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками). Натомість ч. 5 ст. 8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців" вже не використовує слово "всіма", ці нюанси вже будуть використовувати юристи для захисту інтересів товариства.

Отже, для аналізу ситуації та підготовки процедури належного виключення члена з товариства пропонуємо звертатися до фахівців, зокрема, Європейської правничої компанії.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
Опитування
 • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика