Правова практикаСудова практика

Чи оскаржувати дії контролюючого органу з проведення зустрічної звірки: позиція ВАСУ

06.02.2017 / 13:48
1593
+A
-a

Чи оскаржувати дії контролюючого органу з проведення зустрічної звірки: позиція ВАСУ

Вищим адміністративним судом України переглядались судові рішення у справі за позовом Товариства до державної податкової інспекції про визнання неправомірними дій з проведення зустрічної звірки, визнання протиправними дій щодо коригування показників податкового кредиту та податкових зобов'язань та зобов'язання вчинити дії щодо зворотного коригування.

Постановою окружного адміністративного суду, яку залишив без змін суд апеляційної інстанції, позов Товариства задоволено з огляду на відсутність у відповідача підстав для проведення зустрічної звірки.

ВАСУ скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій та у задоволенні позову Товариства відмовив (постанова від 24.01.2017 у справі №820/17669/14).

Згідно з пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Під час зустрічної звірки здійснюється співставлення даних, отриманих від платників податків та інших суб’єктів інформаційних відносин, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з’ясування повноти їх відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 затверджено «Порядок проведення контролюючими органами зустрічних звірок».

ВАСУ роз’яснено, що дії по проведенню зустрічних звірок є частиною процесу реалізації податковим органом повноважень, наданих йому чинним законодавством. Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.

Проведення зустрічної звірки може розглядатися як юридичний факт, який впливає на законні інтереси платника податків виключно у випадку коли дані, отримані за результатами проведення зустрічних звірок, можуть бути використані контролюючим органом як інформація про можливі порушення платником податків вимог податкового законодавства, що згідно з пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України є підставою для призначення податкової перевірки.

Вищим адміністративним судом України зазначено, що при розгляді даного спору, судам слід було виходити з того, що оскільки дії з проведення зустрічної звірки та зі складання акту за їх результатами, з відображенням в ньому відповідної інформації, не відповідають критерію юридичної значимості, не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків, та враховуючи, що податковий орган має законодавчо визначене право на проведення таких звірок з відповідним їх оформленням, то дії контролюючого органу щодо складання за результатами зустрічних звірок актів не можуть вважатись протиправними.

Постановою ВАСУ від 07.12.2016 у справі № 823/136/13-а також відмовлено у задоволенні позову ФОП до державної податкової інспекції про визнання протиправними дій податкового ревізора-інспектора ДПІ по проведенню зустрічної звірки. У постанові зазначено, що висновки, викладені в довідці контролюючого органу, є лише відображенням фактичних дій податкових інспекторів-ревізорів та їх особистої думки, а тому не створюють жодних правових наслідків. Самі дії контролюючого органу щодо проведення відповідних заходів та складання довідки про результати проведення зустрічної звірки безпосередньо не порушують охоронюваних законом прав та інтересів та не несуть правових наслідків для позивача.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства:  протиправні практики donum auctoris Деструктивність (руйнування) громадянського суспільства: протиправні практики
Процес формуваня громадянського суспільства в Україні набув ознак тривалого і суперечливого руху, який у своїй бе...
Бангалорські принципи поведінки суддів Феміда Бангалорські принципи поведінки суддів
Бангалорські принципи поведінки суддів були схвалені 27 липня 2006 року Резолюцією Економічної та Соціальної Ради...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Серпень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика