Оскарження рішень органів місцевого самоврядування
Правова практикаСудова практика

Фактичне користування майном на підставі договору оренди унеможливлює у разі його недійсності проведення між сторонами двосторонньої реституції

05.04.2017 / 17:20
3380
+A
-a

Фактичне користування майном на підставі договору оренди унеможливлює у разі його недійсності проведення між сторонами двосторонньої реституції

ВГСУ переглядалась постанова апеляційного господарського суду у справі за позовом Товариства про визнання недійсним договору оренди та стягнення коштів.

Позивач вказував, що договір оренди суперечить вимогам закону та укладений під впливом обману, оскільки на момент його укладення відповідач не був власником об'єкта оренди та умисно ввів позивача в оману щодо своїх повноважень. А вимоги про стягнення безпідставно отриманих коштів позивач обґрунтовував з посиланням на ч. 1 ст. 216 ЦК України.

Суд першої інстанції в позові відмовив. Висновок суду першої інстанції про відмову в позові обґрунтовано суперечністю спірного договору вимогам закону, оскільки орендодавець на момент укладення не був власником майна, що є предметом оренди, та застосуванням наслідків спливу строку позовної давності за відсутності поважних причин пропуску такого строку.

Апеляційний господарський суд рішення суду першої інстанції скасував та позов задовольнив. Визнав недійсним договір оренди об'єкта нерухомості та стягнув з відповідача на користь позивача грошові кошти. Суд виходив з доведеності обставин, з якими закон пов'язує визнання договорів недійсними, оскільки спірний правочин суперечить ст. 319 ЦК України та ч. 1 ст. 761 ЦК України, а також необхідністю застосування наслідків недійсності правочину у вигляді повернення відповідачем грошових коштів, перерахованих позивачем в якості орендної плати. При цьому суд дійшов висновку про звернення позивача з позовом до суду в межах строку позовної давності.

ВГСУ скасував постанову апеляційного суду та залишив в силі рішення суду першої інстанції (постанова від 29.03.2017 у справі № 911/668/16).

Суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій, що спірний договір оренди об'єкта нерухомості суперечить ст. 319 ЦК України та ч. 1 ст. 761 ЦК України, що є підставою для визнання його недійсним відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України.

При цьому Суд роз’яснив, що частиною третьою статті 207 ГК України передбачено, що господарське зобов'язання, визнане судом недійсним, вважається недійсним з моменту його виникнення. Якщо ж за змістом зобов'язання воно може бути припинено лише на майбутнє, таке зобов'язання визнається недійсним з моменту його виникнення і припиняється на майбутнє, а не з моменту укладення.

ВГСУ зауважив, що фактичне користування майном на підставі договору оренди унеможливлює у разі його недійсності проведення між сторонами двосторонньої реституції, тому такий договір повинен визнаватися судом недійсним і припинятися лише на майбутнє, а не з моменту укладення.

Також ВГСУ зазначено, що для юридичної особи як сторони правочину (договору), яка подає до суду позов про визнання недійсним такого правочину у зв'язку з суперечністю вимогам закону, днем початку перебігу строку позовної давності слід вважати день вчинення правочину (укладання договору), оскільки він збігається із днем, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права.

А тому висновок суду першої інстанції про відмову в позові у зв'язку зі спливом позовної давності за відсутності поважних причин її пропуску визнано ВГСУ вірним.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
31.05.2019 13:00:00 - Lviv Legal Business Forum
1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
25.05.2019 10:00:00 - Forum «Legal Business for Young»
31.05.2019 13:00:00 - Lviv Legal Business Forum
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика