Відкрити фірму в Польщі
Правова практикаСудова практика

КАС ВС нагадав, що право роботодавця на зміни в організації виробництва і праці не може бути використане для незаконного звільнення працівників

12.03.2018 / 13:45
3633
+A
-a

КАС ВС нагадав, що право роботодавця на зміни в організації виробництва і праці не може бути використане для незаконного звільнення працівників

КАС ВС залишив в силі рішення Вінницького апеляційного адміністративного суду про поновлення на роботі керівника відділу райдержадміністрації.

За захистом порушених трудових прав до адміністративного суду звернувся начальник відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства районної державної адміністрації. Особа просила визнати протиправним та скасувати розпорядження про звільнення його з посади на підставі пункту 1 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України.

Відповідач вважав, що в результаті проведених змін в структурі райдержадміністрації відбулись зміни у виробництві організації, згідно з якими призначення на посаду органу містобудування та архітектури здійснюється виключно за результатами конкурсу.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову. Судом було встановлено, що розпорядженням відповідача «Про внесення змін у структуру районної державної адміністрації» ліквідовано відділ містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, з граничною чисельністю 4 одиниці, та утворено відділ містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури райдержадміністрації з граничною чисельністю 5 одиниць.

Відповідачем було оголошено конкурс на заміщення вакантної посади начальника відділу містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та інфраструктури районної державної адміністраціїю

Листом районної державної адміністрації позивачу було запропоновано вакантну посаду у новоствореному відділі - посаду головного спеціаліста, а також запропоновано взяти участь у конкурсі на заміщення вакантної посади начальника новоствореного відділу. Позивач відмовився від переведення на запропоновану посаду.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд зазначив, що у новоствореному відділі були вакантні лише дві посади - це посада начальника відділу, призначення на яку повинно було відбуватись за результатами конкурсу, та запропонована позивачу посада головного спеціаліста відділу, від якої він відмовився.

Суд першої інстанції звернув увагу на те, що характерною ознакою відмінності новоствореної посади є приєднання функцій інфраструктури райдержадміністрації, що вимагало більших високих знань та кваліфікації претендента на посаду начальника відділу.

Вінницький апеляційний адміністративний суд не погодився з такими висновками, скасував постанову суду першої інстанції та поновив позивача на посаді керівника у новоствореному відділі.

Суд зазначив, що пунктом 10 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 року № 9 установлено, що зміною в організації виробництва і праці визнається раціоналізація робочих місць, введення нових форм організації праці, у т. ч. перехід на бригадну або на індивідуальну форму, впровадження передових методів, технологій тощо.

Суд апеляційної інстанції вказав, що в даному випадку не відбулось змін в організації виробництва і праці, оскільки не відбулось запровадження нових форм організації праці, впровадження передових методів, технологій. Натомість, відбулось незначне розширення діяльності відділу, покладення на нього додаткових завдань, якими займався колишній відділ інфраструктури райдержадміністрації, що супроводжувалось введенням лише однієї додаткової посади - головного спеціаліста відділу.

Крім того, апеляційний адміністративний суд проаналізував вимоги до кандидата на посаду, що зазначались відповідачем у оголошенні про конкурс, та встановив, що позивач відповідає таким вимогам.

З рішенням суду апеляційної інстанції погодився і КАС ВС, який також дійшов висновку про протиправність оскаржуваного розпорядження.

Суд касаційної інстанції зазначив, що посилання відповідача на те, що зайняття керівної посади у новоствореному відділі має відбуватися виключно за конкурсом спростовується пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 1994 року № 423 «Про деякі питання застосування статей 4, 15 і 27 Закону України «Про державну службу», із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1995 року № 694 (яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до якої без конкурсного відбору або стажування можуть прийматися державні службовці, які перебували на відповідних посадах у державних органах та виконавчих органах Рад, у тому числі в тих, що ліквідуються, до новостворених органів державної виконавчої влади і місцевого самоврядування.

Також суд касаційної інстанції наголосив на тому, що хоча зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідація, реорганізація, або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників є правом власника або уповноваженого ним органу, однак це не має бути підставою для зловживання та незаконного звільнення працівників (постанова від 31.01.2018 у справі №824/3229/14-а).

За інформацією прес-служби Вінницького
апеляційного адміністративного суду

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика