Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

Користування земельною ділянкою без оформлення відповідного права є підставою для застосування цивільно-правової відповідальності до користувача

18.01.2017 / 16:17
10300
+A
-a

Користування земельною ділянкою без оформлення відповідного права є підставою для застосування цивільно-правової відповідальності до користувача

Верховним Судом України переглянуто судові рішення у справі за позовом міської ради до Товариства про стягнення доходів у виді несплаченої орендної плати, отриманих від використання безпідставно набутої земельної ділянки.

Позовну заяву подано міською радою на підставі статей 1212 – 1214 Цивільного кодексу України та позивач посилався на те, що Товариство є власником нежитлової будівлі на підставі договору купівлі-продажу, а земельна ділянка за цією адресою використовується відповідачем для експлуатації та обслуговування зазначеної нежитлової будівлі за відсутності належно оформлених і зареєстрованих речових прав на землю, без внесення плати за цю землю.

Рішенням суду першої інстанції позов задоволено з огляду на те, що невнесення відповідачем плати за використання земельної ділянки призвело до одержання ним доходів, розрахованих як розмір плати за користування земельною ділянкою, що перебуває у комунальній власності.

Постановою апеляційного господарського суду у задоволенні вимог про стягнення коштів відмовлено, зважаючи на те, що спірна земельна ділянка не є безпідставно набутим майном у розумінні положень статті 1212 ЦК, оскільки відповідач у 2001 році набув право власності на нерухоме майно, розташоване на цій земельній ділянці. Рішення суду апеляційної інстанції залишено без змін Вищим господарським судом України.

ВСУ не погодився з позицією судів апеляційної та касаційної інстанцій, задовольнив заяву міської ради, скасував рішення апеляційного суду та ВГСУ та залишив у силі рішення суду першої інстанції (постанова від 30.11.2016 у справі № 3-1271гс16).

В обґрунтування прийнятого рішення ВСУ зазначив, що відповідно до статті 120 Земельного кодексу України норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на будинок, будівлю і споруду може бути застосована у випадках, якщо земельна ділянка перебуває у власності або у користуванні колишнього власника будівлі. Поряд з цим, виникнення права власності на об’єкт нерухомості не є підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.

З моменту виникнення права власності на зазначене нерухоме майно у відповідача виник обов’язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під нежитловою будівлею.

Відповідач не є власником і постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб’єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього як землекористувача – орендна плата. Позивач, не отримав суму орендної плати, але міг би отримати в разі укладення між ним і відповідачем договору оренди.

Відповідно до статті 22 Цивільного кодексу України, статей 224, 225 Господарського кодексу України такі кошти є упущеною вигодою. Відшкодування збитків (упущеної вигоди) є видом цивільно-правової відповідальності.

Верховний Суд України дійшов висновку, що внаслідок протиправної поведінки відповідача (невчинення дій, спрямованих на укладення договору оренди з позивачем, незважаючи на фактичне землекористування з 2001 року) міській раді заподіяно шкоду, яка підлягає відшкодуванню Товариством.

З огляду на наведене, рішення суду першої інстанції в частині задоволення вимог міської ради про стягнення коштів з Товариства визнано ВСУ правильним, не зважаючи на невірне застосування судом першої інстанції норм статей 1212-1214 Цивільного кодексу України.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика