Правова практикаСудова практика

Майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо воно було продане у порядку, встановленому для виконання судових рішень

14.11.2017 / 18:28
13881
+A
-a

Майно не може бути витребувано від добросовісного набувача, якщо воно було продане у порядку, встановленому для виконання судових рішень

До суду звернулась особа з позовом про витребування квартири та зобов’язання відповідача передати йому квартиру. В обґрунтування позову позивач зазначав, що рішенням апеляційного суду було визнано недійсним аукціон з реалізації квартири, що належала позивачу, визнано незаконним свідоцтво про право власності.

Повернути квартиру позивач не мав можливості, оскільки переможець аукціону продав квартиру іншій особі, яка, в свою чергу, подарувала цю квартиру відповідачу.

Позивач попередньо звертався до суду з позовом про визнання недійсним договору купівлі-продажу, витребування майна з чужого незаконного володіння, визнання права власності на квартиру, усунення перешкод в користуванні квартирою та виселення, у задоволенні якого суд відмовив. Суд дійшов висновку, що продавець станом на момент укладення договору був законним власником та добросовісним її набувачем квартири з прилюдних торгів, оскільки за законом правомірність права власності презюмується.

Суд першої інстанції частково задовольнив позовні вимоги та витребував на користь позивача з чужого незаконного володіння квартиру.

Суд послався на правову позицію Верховного суду України, висловлену у постанові № 3-98гс/11 від 3 жовтня 2011 року, відповідно до якої частина 2 статті 388 ЦК України містить заборону витребування майна у добросовісного набувача тільки в тому випадку, якщо це майно було продано у порядку, встановленому для виконання судових рішень, тобто з дотриманням вимог закону при виконанні судових рішень.

Суд зазначив, що відповідно до вимог ст. 388 ЦК України держава гарантує захист права власності добросовісного набувача (особа, яка придбала майно з публічних торгів) на придбане майно тим, що таке майно не може бути витребувано у нього в разі, якщо воно було продано у порядку, встановленому для виконання судових рішень. У той же час, визнання судом порушення такого порядку, є підставою для визнання прилюдних торгів недійсними та витребування проданого майна від добросовісного набувача.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що оскільки рішенням апеляційного суду визнано аукціон з продажу квартири недійсними, внаслідок порушення порядку реалізації цього майна з прилюдних торгів, є підстави для витребування проданого майна від відповідача, який став власником такого майна на підставі безоплатного договору.


Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позову. Суд апеляційної інстанції зауважив, що добросовісне набуття в розумінні статті 388 ЦК України можливе лише тоді, коли майно придбано не безпосередньо у власника, а в особи, яка не мала права відчужувати це майно, наслідком угоди, укладеної з таким порушенням, є повернення майна з чужого володіння. А вказаний у ч.1 ст. 388 ЦК України перелік підстав , коли власник має право на витребування майна від добросовісного набувача є вичерпним і не поширюється на витребування майна від добросовісного набувача, якщо воно було продане в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Вказане виключення закріплене в ч.2 ст.388 ЦК України.

Реалізація спірної квартири відбулась в примусовому порядку у зв’язку з невиконанням позивачем в добровільному порядку рішення суду про стягнення боргу.

Апеляційний суд дійшов висновку, що ч. 1 ст. 388 ЦК України, на яку посилається позивач в позові, як на підставу для задоволення позовних вимог не підлягає застосуванню, оскільки квартира була продана в порядку встановленому для виконання судових рішень, а тому для правильного вирішення спору необхідно застосувати норми ч. 2 ст.388 ЦК України.

ВССУ погодився з рішенням апеляційного суду та зазначив, що продаж майна на прилюдних торгах, проведених з порушенням чинного законодавства щодо порядку виконання судових рішень, не змінює статусу особи, яка придбала майно з прилюдних торгів як добросовісний набувач, у якого майно не може бути витребувано за будь-яких умов, оскільки така позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 03 жовтня 2011 року у справі № 3-98гс11, яка має враховуватися усіма судами.

Суд також вказав на те, що право відповідача є похідним від права на спірну квартиру переможця аукціону, та особи, яка придбала квартиру за договором купівлі-продажу. А попередніми рішеннями судів у позовах про визнання правочинів недійсними та витребування майна відмовлено (ухвала ВССУ від 08.11.2017 у справі № 750/2872/16-ц).

Зазначимо, що, навпаки, у постанові від 03 жовтня 2011 року у справі № 3-98гс11 (на яку посилається ВССУ), ВСУ вказав, що висновок ВГСУ (рішення якого переглядалось), що продаж майна на прилюдних торгах, проведених з порушенням чинного законодавства щодо порядку виконання судових рішень, не змінює статусу особи, яка придбала майно з прилюдних торгів як добросовісного набувача, у якого майно не може бути витребуване власником за будь-яких умов, не відповідає вимогам частини 2 статті 388 ЦК України, яка містить заборону витребування майна у добросовісного набувача тільки в тому випадку, якщо це майно було продано у порядку, встановленому для виконання судових рішень, тобто з дотриманням вимог закону при виконанні судових рішень.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика