Правова практикаСудова практика

Спільним майном подружжя вважається також майно, яке використовується для господарської діяльності фізичною особою-підприємцем

19.01.2018 / 17:25
5129
+A
-a

Спільним майном подружжя вважається також майно, яке використовується для господарської діяльності фізичною  особою-підприємцем

До суду звернулась особа з позовом про визнання майна особистою приватною власністю. Позивач вказував, що у 1994 році між ним і відповідачем було зареєстровано шлюб і саме з цього періоду позивач взяв на себе усі витрати, пов’язані із утримання і забезпечення сім'ї. А також зазначав, що з 2003 року зареєстрований як суб’єкт підприємницької діяльності для того, щоб збільшити свої доходи і доходи, пов’язані із забезпеченням сім'ї. У 2010-2013 роках відповідач також зареєструвалася як СПД і почала вести самостійний спосіб життя, а у 2014 році шлюб між сторонам було розірвано.

Позивач покликався на те, що з метою здійснення підприємницької діяльності у 2003 році звернувся до комісії з питань благоустрою і розташування малих форм у місті та отримав витяг з протоколу комісії про надання дозволу на розміщення 2-х спарених кіосків. На думку позивача, вказані обставини підтверджують, що торгові павільйони, отримані позивачем, є майном фізичної особи - підприємця. У 2015 році було відкрито провадження у справі про поділ майна набутого за час шлюбу. Позивачем зазначалось, що стягнення відповідачем вартості павільйонів є безпідставним, оскільки позивач з 2003 року зареєстрований підприємцем і станом на день розгляду даної справи, з державної реєстрації не знятий.

Рішенням суду позов задоволено, визнано особистою приватною власністю фізичної особи-підприємця приміщення торговельних павільйонів (МАФ).

Суд першої інстанції зазначив, що відповідно до ст. 320 ЦК України, власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Окремою формою підприємницької діяльності є підприємницька діяльність фізичних осіб. Жодних спеціальних умов чи обмежень використання фізичною особою, яка перебуває у шлюбі, свого майна для здійснення підприємницької діяльності законом не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 ЦК України, фізична особа - підприємець, яка перебуває у шлюбі, відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм особистим майном і часткою у праві спільної сумісної власності подружжя, яка належатиме їй при поділі цього майна. На підставі викладеного та норм ст. ст. 57, 61 СК України суд дійшов висновку про те, що майно фізичної особи - підприємця не є об’єктом спільної сумісної власності подружжя. Інший з подружжя має право тільки на частку одержаних доходів від цієї діяльності.

Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції, а у позові відмовив.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що майно ФОП, яке використовується для її господарської діяльності, вважається спільним майном подружжя, як і інше майно, набуте в період шлюбу, за умови, що воно придбане за рахунок належних подружжю коштів. А використання зазначеного майна одним з подружжя для здійснення підприємницької діяльності може бути враховано під час обрання способу поділу цього майна.

Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що майно ФОП може бути об'єктом спільної сумісної власності подружжя і предметом поділу між кожним з подружжя з урахуванням загальних вимог законодавства щодо критеріїв визначення правового режиму спільного сумісного майна подружжя та способів поділу його між кожним з подружжя. А у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували здійснення будівництва павільйонів, що є предметом спору, за рахунок особистих коштів позивача.

ВССУ рішення апеляційного суду визнав законним та обґрунтованим.

ВССУ зазначив, що за загальним правилом ст. 60 СК України кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Фізична особа-підприємець, яка перебуває у шлюбі, відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм особистим майном і часткою у спільній сумісній власності подружжя, яка належатиме йому при поділі цього майна.

ВССУ резюмував, що майно фізичної особи-підприємця (яке використовується для господарської діяльності фізичною особою-підприємцем) вважається спільним майном подружжя, як і інше майно, набуте в період шлюбу, за умови, що воно придбане за рахунок належних подружжю коштів (ухвала ВССУ від 01.11.2017 у справі № 361/8273/16-ц).

Саме така позиція викладена у постанові ВСУ № 6-21цс15 від 11.03.2015.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і совість donum auctoris Право і совість
Ми часто звертаємося до совісті, як до вищого внутрішнього закону буття. Очевидно, що моральне обґрунтування права ...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Червень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика