Правова практикаСудова практика

Можливість проведення обміну паспорта для виправлення помилки не є підставою для відмови у встановленні факту, що має юридичне значення

10.10.2017 / 11:35
3278
+A
-a

Можливість проведення обміну паспорта для виправлення помилки не є підставою для відмови у встановленні факту, що має юридичне значення

До суду звернулась особа з позовом про встановлення факту родинних відносин. Позивач вказував, що є спадкоємцем за законом померлого батька. При зверненні до нотаріуса з метою оформлення спадщини виявилось, що в написанні прізвищ його та батька містяться розбіжності. Вказана обставина ставить під сумнів факт родинних відносин з померлим та ускладнює йому отримання свідоцтва про право на спадщину за законом.

Так, позивач звернувся з заявою за місцем свого проживання до приватного нотаріуса про прийняття спадщини після померлого батька, однак приватним нотаріусом  повідомлено про наявну розбіжність в прізвищах спадкодавця та спадкоємця і запропоновано звернутись до суду для встановлення факту родинних відносин з померлим.

Відповідачі заперечували проти задоволення позову, посилаючись на те, що позивачем не доведено наявності спору, а також одна з осіб зазначала, що померлий за життя все своє майно заповів їй, як рідній племінниці його померлої дружини, а також заперечила той факт, що позивач є біологічним сином померлого.

Свідки підтвердили в судовому засіданні факт, що померлий дійсно є батьком позивача.

Суд першої інстанції відмовив особі у задоволенні вимог. Суд вказав, що у випадку неможливості одержати або відновити втрачений документ, що посвідчує факт, що має юридичне значення, заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що він звертався до відповідних органів за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови.

Суд зазначив, що в даному випадку має місце невірне написання прізвища позивача, зокрема, через неоднаковий переклад з російської на українську мову, при оформленні його паспорта, обмін якого у разі зміни (переміни) прізвища або встановлення розбіжностей у записах може бути проведений відділом Державної міграційної служби України відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затверджений Постановою Верховної Ради України № 3423-XII від 02.09.1993 року. Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність необхідності встановлення юридичного факту родинних відносин в судовому порядку.

Апеляційний суд скасував таке рішення суду першої інстанції та встановив факт, що позивач є сином померлого.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що можливість проведення обміну паспорта позивача відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України № 3423-Х11 від 02.09.1993 року не є підставою для відмови у задоволенні позову.

ВССУ підтримав позицію апеляційного суду та вказав, що апеляційний суд правильно виходив із того, що позивач звернувся до суду з метою вирішення питання права власності на спадкове майно, однак розбіжності в прізвищах спадкодавця та його, як спадкоємця першої черги, позбавляють його можливості реалізувати своє право. А встановивши, що особа є сином померлого та немає можливості прийняти спадщину в установленому законом порядку, апеляційний суд дійшов правильного висновку про задоволення позову та встановлення факту родинних відносин (ухвала від 20.09.2017 у справі № 285/425/16-ц).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєт...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останн...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика