Правова практикаСудова практика

На поручителя не поширюється дія Закону України «Про захист прав споживачів»: ВСУ

08.06.2017 / 18:01
2960
+A
-a

На поручителя не поширюється дія Закону України «Про захист прав споживачів»: ВСУ

ВСУ переглядав судові рішення у справі за заявою особи про скасування рішення постійно діючого третейського суду за позовом Банку про стягнення заборгованості.

Особа посилалась на те, що справа не підвідомча третейському суду відповідно до підпункту 7 пункту 1 статті 6 Закону України «Про третейські суди».

Відповідно до обставин справи особа та банк уклали договір про надання споживчого кредиту, за яким банк надав боржнику кредит на споживчі цілі.

Згодом сторони уклали додаткові угоди до вказаного договору про надання споживчого кредиту, згідно з якими передбачено третейське застереження в договорі про надання споживчого кредиту.

На забезпечення виконання зобов’язань боржника за вказаним договором споживчого кредиту укладено договір поруки.

Третейський суд стягнув заборгованість з боржника та з поручителя солідарно.

Суд першої інстанції у задоволенні заяви особи відмовив, оскільки сторони передбачили в договорі споживчого кредиту третейське застереження.

Суд апеляційної інстанції погодився з таким вирішенням справи.

Суд касаційної інстанції скасував рішення суду першої та апеляційної інстанцій, а також рішення третейського суду.

Суд касаційної інстанції зазначив, що в силу положень пункту 14 частини першої статті 6 «Про захист прав споживачів», розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 лютого 2011 року № 2983-VІ «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про третейські суди» щодо підвідомчості справ у сфері захисту прав споживачів третейським судам» (далі – Закону № 2983-VІ) справа не підвідомча третейському суду, оскільки оспорюване рішення третейського суду ухвалено після внесення змін до Закону України «Про захист прав споживачів», а спір виник у зв’язку зі стягненням заборгованості за споживчим кредитом.

ВСУ заяву Банку задовольнив частково та скасував ухвалу ВССУ в частині скасування рішення третейського суду про стягнення коштів з поручителя.

ВСУ роз’яснив, що спори між кредитодавцем та позичальником (споживачем) за договором про надання споживчого кредиту, що виникають як під час укладення, так виконання такого договору, відповідно до пункту 14 частини першої статті 6 Закону України «Про третейські суди», незважаючи на наявність третейського застереження в договорі, не можуть бути предметом третейського розгляду, оскільки Законом № 2983-VІ виключено з компетенції третейського суду вирішення спорів щодо захисту прав споживачів, у тому числі споживачів послуг банку (кредитної спілки).

Поряд з цим, поручитель за змістом договору поруки не є споживачем послуг банку з кредитування, а, навпаки, є особою, яка своєю відповідальністю забезпечує відповідальність боржника у договорі споживчого кредиту, тобто споживача.

Договір поруки не є договором на придбання, замовлення, використання продукції для особистих потреб, не пов’язаних з підприємницькою діяльністю, виконанням обов’язку найманого працівника, або договором про намір здійснити такі дії.

ВСУ зауважив, що поручитель не може розглядатись у договорі поруки як споживач послуг банку, а тому у цих правовідносинах на нього не поширюється дія Закону України «Про захист прав споживачів».

А оскільки договір поруки містить третейське застереження, то спір між банком і поручителем про стягнення заборгованості за договором споживчого кредиту підвідомчий третейському суду (постанова від 24.05.2017 у справі № 6-580цс17).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
«Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою Справа «Синій кит» або квест ціною у життя: історія, яка ще не стала судовою
Декілька років тому суспільство сколихнули чисельні випадки самогубств серед дітей, багато з яких, як виявилось, бу...
Грудень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
ЗАХОДИ
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика