Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

На страхову компанію, яка несвоєчасно виплатила страхове відшкодування, окрім сплати неустойки, покладається обов’язок сплатити три відсотки річних та відшкодувати інфляційні втрати

19.01.2017 / 17:24
2686
+A
-a

На страхову компанію, яка несвоєчасно виплатила страхове відшкодування, окрім сплати неустойки, покладається обов’язок сплатити три відсотки річних та відшкодувати інфляційні втрати

ВСУ висловлено правову позицію щодо застосування статті 625 Цивільного кодексу України до правовідносин з виплати страхового відшкодування.

Близько трьох років судами розглядається справа за позовом особи до Страхової компанії про стягнення страхового відшкодування та відшкодування моральної шкоди.

Так, особою було укладено договір добровільного страхування наземних транспортних засобів, цивільно-правової відповідальності водія та від нещасного випадку з водієм та пасажирами на транспорті. Після настання страхового випадку особа звернулась до Страхової компанії та отримала відмову у виплаті страхового відшкодування в розмірі вартості відновлювального ремонту автомобіля з посиланням на недоцільність такого ремонту, оскільки автомобіль є конструктивно загиблим.

Суд першої інстанції дійшов висновку про доцільність проведення ремонту автомобіля та про наявність підстав для стягнення страхового відшкодування у розмірі вартості відновлювального ремонту зазначеного автомобіля, моральної шкоди, витрат на правову допомогу, а також відповідно до статті 625 ЦК України інфляційних втрат, 3 % річних та пені.

Судами апеляційної та касаційної інстанцій справа розглядалась неодноразово. За результатами перегляду рішень судами задоволено позов особи в частині стягнення страхового відшкодування відповідно до цін на час настання страхового випадку, як це передбачено умовами договору страхування, а не на момент проведення судової автотоварознавчої експертизи, та витрат на правову допомогу.


Верховний Суд України задовольнив заяву позивача про перегляд судових рішень, частково скасував рішення судів апеляційної та касаційної інстанцій, справу направив на новий розгляд до суду апеляційної інстанції та роз’яснив застосування норм статті 625 Цивільного кодексу України до спірних правовідносин (постанова від 21.12.2016 у справі № 6-1003цс16).


У випадку неналежного виконання умов договору страхування страховик несе відповідальність у вигляді розміру неустойки, визначеного в договорі страхування (за відсутності визначеного розміру в договорі – у розмірі, встановленому Законом України «Про захист прав споживачів»).


Крім того, відповідно до частини другої статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов’язання, на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Грошовим зобов'язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана сплатити гроші на користь другої сторони (кредитора), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Правовідношення, в якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачається передача грошей як предмета договору або сплата їх як ціни договору, є грошовим зобов'язанням.

До таких грошових зобов'язань належить укладений договір про надання послуг, оскільки він установлює ціну договору – страхову суму.

Отже, окрім сплати неустойки, страховик несе відповідальність, передбачену статтею 625 ЦК України. Нарахування інфляційних втрат та трьох процентів річних є мірою відповідальності боржника (страховика) за прострочення грошового зобов'язання та способом захисту, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат застрахованої особи від знецінення грошових коштів через інфляційні процеси та отриманні компенсації за користування грошовими коштами, належними до сплати застрахованій особі.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Неминучість ери правосуддя в Україні donum auctoris Неминучість ери правосуддя в Україні
Утворений у процесі розгорнутої судової реформи Верховний Суд діє. Хтось називає найвищий судовий орган в Україні н...
Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом Феміда Про стан судової реформи, недоліки суду присяжних та причини невиконання судових рішень – в інтерв’ю з керівником проекту ЄС «Право-Justice» Довидасом Віткаускасом
Проект «Право-Justice» надає підтримку реформ у сфері правосуддя, серед яких - перезавантаження судової влади через...
Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику Справа Про жарт, який набув ознак шахрайства, і дещо про судову практику
Вдалі жарти – показник здорового духу людини, великий запас позитиву і ставлення до щоденних проблем. А ще гумор – ...
Травень 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
15.05.2019 09:00:00 - Kyiv Law & Trade Forum 2019
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика