Правова практикаСудова практика

Об'єднана палата КЦС ВС висловилась щодо відшкодування шкоди внаслідок зіткнення автомобіля з твариною

27.06.2018 / 17:45
3434
+A
-a

Об'єднана палата КЦС ВС висловилась щодо відшкодування шкоди внаслідок зіткнення автомобіля з твариною

Суди розглядали позов особи про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди. Позивач зазначав, що з вини відповідача, яка не забезпечила належний догляд за належною їй коровою, сталася дорожньо-транспортна пригода, що призвело до пошкодження його автомобіля та просив відшкодувати йому завдану майнову шкоду.

Суди встановили, що належна особі корова чорно-білого кольору без ідентифікаційного номера вибігла на проїзну частину дороги, де в цей час рухався автомобіль, внаслідок чого сталось їх зіткнення. У зв'язку із дорожньо-транспортною пригодою автомобіль зазнав механічних пошкоджень.

Суди першої та апеляційної інстанції дійшли висновку про наявність підстав для задоволення позову. Суди керувалися нормою статті 9 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», згідно з якою особа, яка супроводжує тварину, зобов'язана забезпечити безпеку дорожнього руху при проходженні з домашньою твариною біля транспортних шляхів і при їх переході шляхом безпосереднього контролю за її поведінкою. Дорожньо-транспортна пригода сталася з вини власника корови - відповідача.

Відповідач звернулась з касаційною скаргою на зазначене рішення.

Друга судова палата Касаційного цивільного суду вирішила передати справу на розгляд Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, оскільки на переконання суддів Другої судової палати за виниклих правовідносин відповідач не несе відповідальність за спричинену позивачу шкоду.

А колегія суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду дійшла протилежних висновків у постанові від 28 лютого 2018 року у справі № 281/618/15-ц, у якій зазначено про те, що факт спричинення твариною пошкоджень автомобілю позивача через відсутність належного контролю зі сторони власника та особи, яка зобов'язана здійснювати такий контроль, а також загальні підстави деліктної відповідальності свідчать про наявність у позивача права на відшкодування шкоди, заподіяної твариною, яка належить на праві власності та утримується відповідачем.

Об'єднана палата Касаційного цивільного суду звернула увагу, що системний аналіз статті 1187 ЦК України дозволяє зробити висновок про те, що особа, яка володіє та використовує транспортний засіб, відповідає за заподіяну шкоду й за відсутності вини, єдиним виключенням із загального правила є доведеність цією особою заподіяння шкоди внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого, у той час як правила статті 1166 ЦК України, якою встановлюються загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, передбачають відшкодування за неї за наявності вини особи, яка заподіяла шкоду.

Частиною першою статті 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до частини другої статті 1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідач вказувала, що корову випасав погонич, а водій не вибрав безпечної швидкості й не врахував дорожньої обстановки у результаті чого здійснив наїзд на її корову.

Посилаючись на порушення відповідачем, як власником тварини, а саме - корови, пункту 7.7 Правил дорожнього руху, суди не звернули уваги на те, що відповідач є власником корови, яку випасав погонич, фактів залишення відповідачем корови на смузі відводу без нагляду, її випасання чи перегону через проїзну частину у забороненому місці судами не встановлено та матеріали зазначених фактів не містять.

Суди фактично виходили тільки з тієї підстави, що відповідач є власником корови, у той час як для покладення такої відповідальності на підставі статті 1166 ЦК України потрібно встановити вину та причинний зв'язок між діями або бездіяльність заподіювача шкоди та заподіяною шкодою.

ВС зазначив, що оскільки відповідач довела, що шкода майну позивача заподіяна не з її вини, суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку щодо наявності правових підстав відповідно до положень статті 1166 ЦК України, для задоволення позовних вимог.

Тому Об'єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про відсутність передбачених статтею 1166, 1187 ЦК України підстав для покладення на відповідача відповідальності за спричинену позивачу шкоду у зв'язку із пошкодженням його транспортного засобу (постанова від 20.06.2018 у справі № 473/2638/15-ц).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєт...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останн...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – зна...
Вересень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
6 7 8 9
10 11
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
ЗАХОДИ
05.09.2018 14:00:00 - ІВА ЄКА Форум 2018
11.09.2018 09:00:00 - LAW OF RAISING US CAPITAL
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика