Правова практикаСудова практика

Працівник, який не вийшов на роботу, не дочекавшись наказу про надання відпустки для догляду за дитиною, може бути звільнений за прогул

27.09.2017 / 12:35
1678
+A
-a

Працівник, який не вийшов на роботу, не дочекавшись наказу про надання відпустки для догляду за дитиною, може бути звільнений за прогул

До суду з позовною заявою про поновлення на роботі звернувся працівник, звільнений на підставі пункту 4 частини першої статті 40 КЗпП України за прогул без поважних причин.

Позивач посилався на те, що, оскільки мати його сина вийшла на роботу на повний робочий день до закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, він звернувся до роботодавця з заявою про надання йому відпустки для догляду за дитиною. Після направлення такої заяви позивач здійснював догляд за дитиною, проте отримав лист про відмову у наданні йому вказаної відпустки із зазначенням про необхідність надати пояснення про поважні причини його відсутності на роботі. Наказом відповідача позивача було звільнено з роботи за прогул без поважних причин.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову. Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та позов задовольнив. ВССУ погодився з рішенням суду апеляційної інстанції.

Суди виходили з того, що звільнення позивача є незаконним, оскільки його відсутність на роботі була пов’язана з доглядом за малолітньою дитиною, про надання відпустки для догляду за якою позивач звертався з відповідною заявою до відповідача, а отже позивач був відсутній на роботі з поважних причин.

ВСУ скасував рішення судів апеляційної та касаційної інстанцій та підтримав позицію районного суду.

Верховний Суд України зазначив, що відповідно до частини третьої статті 179 КЗпП України за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з виплатою за ці періоди допомоги відповідно до законодавства. А згідно з частиною сьомою вказаної статті відпустки для догляду за дитиною, передбачені частинами третьою, четвертою та шостою цієї статті, можуть бути використані повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною.

За приписами частини четвертої статті 20 Закону України «Про відпустки», особам, зазначеним у частині третій статті 18 цього Закону (крім осіб, які усиновили чи взяли дитину під опіку у встановленому законодавством порядку, прийомних батьків), відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на підставі довідки з місця роботи (навчання, служби) матері дитини про те, що вона вийшла на роботу до закінчення терміну цієї відпустки і виплату допомоги по догляду за дитиною їй припинено (із зазначенням дати).

ВСУ зауважив, що невихід на роботу у зв'язку із самовільним використанням працівником відпустки, відгулів за відпрацьовані раніше дні, залишення роботи без попередження власника чи уповноваженого ним органу визнаються прогулом і можуть бути причиною звільнення працівника.

ВСУ визнав правильним висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову особи, оскільки позивач самовільно, без погодження з відповідачем не вийшов на роботу, тобто вчинив прогул, у зв’язку із чим його звільнення за пунктом 4 частини першої статті 40 КЗпП України є законним.

З постановою ВСУ від 13.09.2017 та правовою позицією у справі № 6-1412цс17 можна ознайомитись за посиланням.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика