Юридичний супровід бізнесу
Правова практикаСудова практика

Правочин, який особа вчинила в момент неусвідомлення значення своїх дій, визнається судом недійсним за позовом інших осіб у випадку порушення їх прав та у разі смерті особи

02.08.2017 / 16:50
2566
+A
-a

Правочин, який особа вчинила в момент неусвідомлення значення своїх дій, визнається судом недійсним за позовом інших осіб у випадку порушення їх прав та у разі смерті особи

До суду звернулась особа з позовом про визнання недійсним договору дарування 1/2 частини квартири з тих підстав, що відповідач страждає тяжким психічним захворюванням, внаслідок якого він є недієздатним, а тому не міг укладати цього договору.

Позивач зазначала, що відповідач є її чоловіком, їм на праві спільної сумісної власності належала квартира. Рішенням районного суду між співвласниками визначено частки у спільній сумісній власності на квартиру. Державним нотаріусом посвідчено договір дарування частини квартири доньці її чоловіка. Її чоловік з 1958 року хворіє на шизофренію, у зв’язку з чим постійно перебуває на обліку психоневрологічного диспансеру, тому станом на момент укладення договору дарування не міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги. Відповідно до рішення суду дарувальник позов визнав. Суд послався на те, що актом комплексної амбулаторної судової психолого-психіатричної експертизи встановлено, що дарувальник станом на момент укладення договору страждав стійким хронічним хворобливим розладом психічної діяльності у формі параноїдної шизофренії з вираженим дефектом в емоційно-вольовій сфері та не міг усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що на момент укладення договору дарування частини квартири дарувальник не мав необхідного обсягу цивільної дієздатності, а тому зазначений правочин визнав недійсним.


Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та у позові відмовив.

Суд вказав, що відповідно до ст.ст.36, 39 ЦК України фізична особа може бути обмежена у своїй цивільній дієздатності або може бути визнана недієздатною лише за рішенням суду у встановленому процесуальним законом порядку. В силу вимог ч.4 ст.36 та ч.1 ст.40 ЦК України, цивільна дієздатність фізичної особи є обмеженою або фізична особа визнається недієздатною лише з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що у встановленому законом порядку дарувальник не був визнаний недієздатним або обмежено дієздатним і такого рішення судом не ухвалювалось, а тому правових підстав для висновку про те, що в момент укладення ним оспорюваного правочину дарувальник був недієздатним або обмежено дієздатним немає.

Згідно з ч.1 ст.225 ЦК України правочин, який дієздатна фізична особа вчинила в момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті - за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені.

Суд апеляційної інстанції зауважив, що дарувальник живий, на момент укладення оспорюваного договору дарування, ні в подальшому не був визнаний недієздатним у встановленому законом порядку. За оспорюваним договором дарування він відчужив своїй доньці належну йому на праві власності частку у квартирі, на яку позивач за встановлених обставин справи законних прав не має. Вимога позивача про визнання недійсним договору дарування 1/2 частини квартири не підлягає задоволенню, оскільки її права оспорюваним договором не порушені, а відповідно до ст.15 ЦК України лише порушене, невизнане або оспорюване право особи підлягає захисту.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що встановлення психічного стану відповідача в момент укладення ним оспорюваного договору дарування правового значення для вирішення даного спору немає.

З такою позицією погодився також і ВССУ (ухвала від 26.07.2017)

Читайте також ВССУ роз’яснено, яка особа є належним позивачем у справі про визнання правочину недійсним.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Листопад 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
25
26 27 28 29 30 1 2
ЗАХОДИ
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика