Правова практикаСудова практика

При відступленні права вимоги не відбувається припинення або зміна зобов'язання, а лише змінюється кредитор у відповідному зобов'язанні: ВГСУ

19.06.2017 / 17:48
6553
+A
-a

При відступленні права вимоги не відбувається припинення або зміна зобов'язання, а лише змінюється кредитор у відповідному зобов'язанні: ВГСУ

Господарськими судами розглядався спір щодо стягнення заборгованості, яка виникла за договором поставки, нарахованих на суму боргу процентів за користування товарним кредитом та інфляційних втрат.

До суду звернулось Товариство - новий кредитор, якому відступлено право вимоги до боржника за договором поставки.

Суд першої інстанції задовольнив вимоги Товариства лише в частині стягнення заборгованості за договором поставки, а у задоволенні вимог про стягнення процентів та інфляційних втрат відмовив. З таким рішенням погодився і апеляційний господарський суд.

Суди вказали, що до позивача перейшло лише право вимоги суми основного боргу. Позивач не був стороною за договором поставки, у зв'язку з чим його посилання на неналежне виконання відповідачем умов зазначеного договору є необґрунтованим.

Суд апеляційної інстанції також зазначив, що договором про відступлення права вимоги не визначено терміну його виконання відповідачем і останній (відповідач), до звернення до нього з відповідним позовом не отримував від позивача вимоги про сплату боргу, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення з відповідача процентів за користування товарним кредитом та інфляційних втрат є безпідставними.

ВГСУ рішення судів в частині відмови у задоволенні позовних  вимог скасував та направив справу в цій частині на новий розгляд.

ВГСУ роз’яснив, що відповідно до статті 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

При відступленні права вимоги не відбувається припинення або зміна зобов'язання, а лише змінюється кредитор у відповідному зобов'язанні.

А тому суд апеляційної інстанції помилково зазначив про те, що строк виконання зобов'язання відповідачем перед позивачем як новим кредитором мав бути визначений у договорі про відступлення права вимоги.

ВГСУ також послався на лист Вищого господарського суду України від 07.04.2008 № 01-8/211 «Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України», відповідно до якого до нового кредитора в тому числі переходять в повному обсязі і субсидіарні права. Якщо предмет зобов'язання є подільним (наприклад, зобов'язання по сплаті грошових коштів як основного боргу), то новому кредитору може бути передана лише частина прав первісного кредитора разом із субсидіарними правами у відповідній частині. Субсидіарні права не можуть передаватися самостійно без передачі основних прав за зобов'язанням.

За змістом статті 625 ЦК України нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3 % річних входять до складу грошового зобов'язання і вважаються особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування останнім утримуваними грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Поряд з цим, ВГСУ зазначив, що частиною третьою статті 692 ЦК України конкретизовано передбачений статтею 536 цього Кодексу обов'язок боржника сплачувати встановлений договором або законом розмір процентів за користування чужими грошовими коштами та передбачене статтею 625 цього Кодексу право продавця вимагати від покупця сплати 3 % річних за весь час прострочення, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

ВГСУ вказав, що суди попередніх інстанцій не дослідили, чи містить договір про відступлення права вимоги обмеження (застереження) щодо обсягу прав нового кредитора в частині нарахування процентів за користування чужими грошовими коштами та інфляційних втрат на суму основного боргу за період після передачі права вимоги, у зв'язку з чим висновок про безпідставність зазначених вимог позивача є передчасним та таким, що не узгоджується з приписами статті 514 ЦК України (постанова від 13.06.2017 у справі № 914/2743/16).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Право і економіка в українських реаліях donum auctoris Право і економіка в українських реаліях
Економіка держави є залежною від соціальних інститутів, серед яких право відіграє важливу, а інколи вирішальну роль
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Листопад 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
25
26 27 28 29 30 1 2
ЗАХОДИ
24.11.2018 09:00:00 - IX Criminal Law School
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика