Правова практикаСудова практика

Прохання особи про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», не є переведенням з одного виду пенсії на інший

11.10.2017 / 15:55
3055
1
+A
-a

Прохання особи про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яка отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», не є переведенням з одного виду пенсії на інший

Особа звернулась з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України про визнання протиправною бездіяльності щодо відмови йому у призначенні пенсії за віком, зобов'язання відповідача призначити пенсію за віком відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузях економіки України за останні 3 роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, забезпечити її виплату та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Відповідно до обставин справи позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України з2009 року та отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах у відповідності до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі зниженням пенсійного віку. Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.

У 2015 році позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», проте отримав відмову у призначенні пенсії, з посиланням на те, що первинно йому вже було призначено пенсію за віком довічно відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та в подальшому неодноразово здійснено перерахунок пенсії у відповідності до ст. 42 діючого Закону.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний адміністративний суд, відмовив у задоволенні позову особи.

Суд першої інстанції виходив з того, що правовідносини щодо права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах та пенсію за віком за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовані тими самими законодавчими актами, тому у відповідача відсутні підстави для повторного призначення позивачу пенсії за віком, оскільки позивач вже отримує цей вид пенсії.

Суд апеляційної інстанції зазначив, що переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За висновком суду апеляційної інстанції призначення позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснено у відповідності до п. 2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким пільгові пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». Оскільки позивачу у 2009 році вже було призначено пенсію за віком (на пільгових умовах), повторна заява у 2015 році про призначення цього ж виду пенсії, хоч і на загальних підставах є необґрунтованою.

ВАСУ скасував ухвалені судові рішення та задовольнив позов особи.

Суд зазначив, що з 01 січня 2004 року набрав чинності Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пунктом 16 Розділу XV Прикінцеві положення Закону визначено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років. А частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок призначення пенсії шляхом переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.

Суд вказав, що оскільки позивач отримує пенсію за віком, призначену на пільгових умовах у відповідності до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше. Тобто має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший (постанова від 03.10.2017 у справі № 336/9061/15-а (2-а/336/28/2016).

КОМЕНТАРІ  1 + Додати коментар
Сидоренко Наталія
Актуально, портібно, вселяє надію і спонукає до дій! Щиро вдячна.
Правопорядок і парамілітарні формування donum auctoris Правопорядок і парамілітарні формування
Правопорядок є однією з надскладних і надважливих категорій, які характеризують власне право і його буття
Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань Феміда Новий Кодекс адміністративного судочинства: позиція суддів Верховного Суду з проблемних питань
У межах спільної наради суддів Касаційного адміністративного суду за участю голів апеляційних та окружних адмініс...
Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі? Справа Як опинитись на лаві підсудного за допис в соціальній мережі?
Петро був одним із тих багатьох студентів київських вишів, які жалкували, що приїхали «підкорювати столицю» не на...
Березень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
17 18
19 20 21 22
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
ЗАХОДИ
16.03.2018 09:00:00 - I Судовий форум ААУ
16.03.2018 10:00:00 - Win-Win PR з клієнтом
22.03.2018 10:30:00 - English Law Day Forum in Kyiv
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика