Правова практикаСудова практика

Реєстрація припинення ФОП після порушення провадження у господарській справі не тягне припинення провадження у справі

23.08.2017 / 12:40
1655
+A
-a

Реєстрація припинення ФОП після порушення провадження у господарській справі не тягне припинення провадження у справі

ВСУ скасував рішення господарських судів про припинення провадження у справі з вирішення спору між фізичними особами-підприємцями про стягнення грошових сум внаслідок невиконання умов договору оренди обладнання.

Відповідачем до суду першої інстанції подано клопотання про припинення провадження у справі на підставі пункту 6 частини першої статті 80 ГПК України, обґрунтоване тим, що підприємницьку діяльність ФОП припинено, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб–підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності відповідача.

Пункт 6 частини першої статті 80 ГПК України передбачає, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено діяльність суб'єкта господарювання, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.

Ухвалою господарського суду провадження у справі припинено. Суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає припиненню у зв’язку з припиненням реєстрації підприємницької діяльності ФОП. З таким висновком погодилися і суди наступних судових інстанцій.

ВСУ скасував судові рішення, а справу направив для подальшого розгляду до суду першої інстанції.

Суд вказав, що підставою звернення з позовом до суду, на думку позивача, є невиконання суб’єктом підприємницької діяльності зобов’язання за договорами оренди обладнання. Тобто між сторонами виник спір, пов’язаний з виконанням умов господарського договору, який згідно зі статтею 12 ГПК підвідомчий господарським судам.

До підприємницької діяльності фізичних осіб згідно зі статтею 51 ЦК застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин. А відповідно до статті 52 ЦК ФОП відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

ВСУ зауважив, що однією з особливостей підстав припинення зобов’язань для ФОП є те, що у випадку припинення суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи (виключення з реєстру суб’єктів підприємницької діяльності) її зобов’язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати.

Крім того, відповідно до обставин справи на час вирішення питання про порушення провадження у справі за позовом до ФОП судом встановлено, що він належним чином зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб–підприємців та громадських формувань.

Суд зазначив, що у разі коли відповідна зміна статусу відбулася після порушення провадження у справі, вона не тягне за собою наслідків у виді зміни підвідомчості такої справи і, відповідно, – припинення провадження у ній, оскільки на час порушення господарським судом такого провадження її розгляд належав до юрисдикції цього суду.

Зважаючи на наведене, ВСУ визнав помилковими висновки судів про те, що втрата фізичною особою статусу суб’єкта господарювання відповідно до пункту 6 частини першої статті 80 ГПК є правовою підставою для припинення провадження у справі (постанова від 09.08.2017 у справі № 3-788гс17).

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Правовий цинізм: шлях до самознищення donum auctoris Правовий цинізм: шлях до самознищення
Правовий цинізм виявляється у невиконанні правових приписів через політичну доцільність. Правовий цинізм виявляєтьс...
Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість Феміда Притягнення до відповідальності суддів за пропуск строків розгляду справи: законність і справедливість
Судові справи, рішення по яких не вдається отримати роками, завжди були проблемою судової системи України. Останнім...
Убивство в кар’єрі Справа Убивство в кар’єрі
100 років тому відомий італійський диктатор Беніто Муссоліні сказав: «Добре довіряти іншим, але не довіряти – значн...
Жовтень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
ЗАХОДИ
04.10.2018 09:30:00 - Арбітражні Дні GIAC
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика