Правова практикаСудова практика

Суд не визнав недійсним шлюб, який укладено за наявності актового запису про реєстрацію шлюбу особи

20.04.2017 / 15:45
2783
+A
-a

Суд не визнав недійсним шлюб, який укладено за наявності актового запису про реєстрацію шлюбу особи

Судами розглядалась справа за позовом особи про визнання шлюбу неукладеним та за зустрічним позовом особи про визнання шлюбу недійсним та скасування актового запису.

Суть спору полягала в тому, що дружина після смерті чоловіка звернулась до нотаріальної контори для оформлення спадщини за заповітом та дізналась про наявність зареєстрованого у 2011 році шлюбу її чоловіка з іншою жінкою (колишньою дружиною), у зв’язку з чим звернулась до суду з позовом про визнання такого шлюбу неукладеним.

Позивач зазначала, що її покійний чоловік не укладав такого шлюбу, після розірвання в 2005 році шлюбу з колишньою дружиною він перебував в неприязних відносинах.

В свою чергу, відповідач за первісним позовом подала зустрічний позов, в якому зазначала, що оскільки вона з померлим повторно уклали шлюб у 2011 році, то укладений ним в 2013 році шлюб з позивачем за первісним позовом є недійсним.

Так, відповідно до статті 39 Сімейного кодексу України недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі.

Проте в ході розгляду справи судом першої інстанції призначено судову почеркознавчу експертизу, висновком якої встановлено, що підписи від імені померлого в актовому записі про шлюб 2011 року виконані не ним, а іншою особою, що свідчить про укладення шлюбу без участі нареченого.

Крім того, лише в паспорті відповідача (позивача за зустрічним позовом) є відмітка про укладення цього шлюбу, однак такої відмітки немає в паспорті померлого, що суперечить ч.10 ст. 14 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (в редакції на час реєстрації шлюбу), в якій зазначено, що в паспортах осіб, які зареєстрували шлюб, робиться відмітка із зазначенням прізвища, імені, по-батькові і року народження другого з подружжя та місця і дати такої реєстрації. 

Також під час розгляду справи судом допитувались свідки, проте їх покази через плутаність та суперечливість не були взяті судом до уваги.

Статтею 48 Сімейного кодексу України передбачено, що шлюб, зареєстрований у відсутності нареченої і (або) нареченого, вважається неукладеним. Запис про такий шлюб у органі державної реєстрації актів цивільного стану анулюється за рішенням суду за заявою заінтересованої особи.

Суд першої інстанції задовольнив позов про визнання шлюбу неукладеним та вирішив анулювати цей актовий запис. В задоволенні зустрічного позову про визнання шлюбу недійсним та скасування актового запису відмовив (рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 08.09.2016 № 127/18673/14-ц).

Апеляційний суд погодився з рішенням суду першої інстанції та зазначив, що шлюб, неукладеність якого встановлена у рішенні суду, ніяких правових наслідків для осіб, які у «ньому перебували», не породжує, оскільки шлюб, який є неукладеним, вважається таким, що не існував як юридичний факт, він не породжує правових наслідків. Вважається, що його не було, а тому й перешкод у реєстрації у 2013 році шлюбу між особами не було: ні один із них в цей час не перебував у іншому зареєстрованому шлюбі.

ВССУ залишив рішення судів першої та апеляційної інстанцій без змін (ухвала від 05.04.2017)

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Невідворотність покарання в українському праві donum auctoris Невідворотність покарання в українському праві
Право набуває здатності виконати соціальні функції внаслідок чималої кількості чинників, серед яких не другорядни...
Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду Феміда Григорій Квітка-Основ’яненко: письменник, совісний суддя, голова палати карного суду
Військовослужбовець, послушник монастиря, актор, директор театру, повітовий предводитель дворянства, совісний суд...
Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство Справа Чотири протилежні версії, які доказують і спростовують шахрайство
Щоб відвернути підозру від себе чи приховати докази та факти, люди вибудовують плани та вигадують справжні історі...
Червень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
28 29 30 31 1
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
2 3
4 5 6 7
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
ЗАХОДИ
01.06.2018 09:00:00 - Prozorri закупівлі
07.06.2018 15:00:00 - Екскурсія до СІЗО
Опитування
  • Як ви оцінюєте нове процесуальне законодавство?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитованну статтю або новину.
Яндекс.Метрика